Vsetín ztratil dvoubrankové vedení a podlehl Opavě

Radek Bařina, Václav Trávníček • 18.01.2009

V s e t í n - Smolný zápas mají za sebou hráči VHK. V utkání s Opavou prohospodařili dvoubrankový náskok a nakonec soupeři podlehli. Přitom začali dobře. Už po jednadvaceti vteřinách hry rozvlnil síťku Masného branky Daniel Vaněk a když o minutu později přidal druhý zásah Vsetína Jakub Ašer, šli domácí do trháku a Masného v brance Opavy vystřídal Adam Trenčan. Hostům ze Slezska se však podařilo utkání otočit. Dvěma rychlými góly ve druhé části nejprve srovnali na 2:2 a přestože domácí Knebl přiblížil tři body opět Vsetínu, byli to Opavané, kteří se radovali jako poslední. Na 3:3 srovnal ještě do konce druhé dvacetiminutovky Čavrk a rozhodující branku vstřelil ve třetím dějství Grofek. Na jeho střelu už Vsetínští nebyli s to zareagovat a tak přes slibný začátek zůstali nakonec bez bodů.

- NČ ne 18.1.17:00
Hokejový klub Opava
3:4(2:0, 1:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Vaněk (Gergela, Marek), 2. Ašer (Podešva), 28. Knebl (Ašer) - 25. Kovalovský (Kukol), 27. Černý (Měch), 34. Čavrk (Měkýš), 44. Grofek (Černý). Vyloučení: 4:5 navíc Tůma (OPA) 10 minut OT. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1565. Střely na branku: 18:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:4.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Šimek, Zavrtálek, Černý, Rajnoha, Haschka, Pšeja - Marek, Gergela, Vaněk - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, Podešva, Ašer - Tesařík
Hokejový klub Opava: Masný (2. Trenčan) – Kukol, Tichý, Ondrušek, Čavrk, Měkýš, Grofek, Měch, Černý, Kovalovský, Chalupa, Kocián, Suchý, Polok, Tůma, Weiss
Raketový nástup předvedli hokejisté vsetínského VHK proti svému opavskému soupeři. Již po 21 sekundách byl Gergela nejrychleji u Markova nahození, vtipnou zadovkou posunul puk na najíždějícího Vaňka a ten i s pomocí tyčky otevřel skóre utkání (1:0). Uplynulo dalších 61 sekund, puku se ujal Podešva, šikovně se protáhl až před Mastného, kterého vylákal ven z brány, tu poté objel a poslal puk Ašerovi, který z hranice brankoviště neměl problém trefit odkrytou bránu (2:0). Bývalý vsetínský golem poté rezignovaně opustil branku a své místo přepustil mladíkovi Trenčanovi.

Po strhujícím nástupu tempo hry mírně opadlo. Hosté byli začátkem zápasu zaskočeni natolik, že se nezmohli na kloudnou odpověď a k ohrožení Plškovy branky se dostávali jen sporadicky. Do hry domácích se zase pozvolna začínaly vkrádat nepřesnosti. Přesto byli Valaši i nadále mnohem nebezpečnějším celkem, Hrňovu bombu v minutě 7. ale Trenčan s obtížemi vytěsnil ramenem, o minutu později neuspěli se svými dorážkami Gergela a Marek a v minutě 10. chybělo Zavrtálkově střele pár decimetrů. Zvýšení náskoku se domácí nedočkali ani v přesilové hře od 13. minuty, přestože Vaňkově střele, po jeho předchozím elegantním uvolnění, nechybělo mnoho. Hostům ke zmrtvýchvstání nepomohla ani jejich první početní výhoda a tak největší šancí Slezanů v první třetině byla Chalupova teč z 19. minuty, která si ale cestu mezi Plškovy tři tyče nenašla. Po první třetině tak Valaši zaslouženě vedli 2:0.

Druhé dějství nastartoval nebezpečný Gergelův pokus po ledě, jinak však domácí hokejisté působili dojmem, jako by se jim v tomto zápase již nic nemohlo stát. Hosté pozvolna zlepšovali svůj herní projev, a když ve 24. minutě putoval na lavici hanby Hrňa, dokázali snížit. Přesilovkový nápor Opavy brankově korunoval Kovalovský, který usměrnil Kukolovu přihrávku pod břevno domácí svatyně (2:1). Valaši následně promrhali další početní výhodu, navíc hned po jejím skončení zcela zapomněli na Lukáše Černého číhajícího na útočné modré a ten svůj následný brejk zakončil bekhendovou kličkou (2:2). Domácí vyrovnání Slezanů konečně probralo z letargie a po dvou minutách šli, zásluhou třetí formace, znovu do vedení. Ašer tak dlouho míchal s pukem v blízkosti opavské branky, až se tato černá hmota odrazila ke Kneblovi a ten ranou z mezikruží nedal Trenčanovi nejmenší šanci (3:2).

Ve 31. minutě předvedla pohlednou kombinaci na jeden dotek první lajna Valachů, Markova střela ovšem skončila v Trenčanově náručí. V minutě 33. ale fauloval Rajnoha a Opavě trvalo jenom půl minuty, než jeho vyloučení potrestala. Čavrk vystřelil od modré a puk skrytý ve změti těl objevil Plšek až v síti (3:3). Poučení hosté tentokráte nedovolili Vsetínským další bleskovou odpověď, naopak to byli oni, kdo v další pětiminutovce držel otěže hry ve svých rukou. V největší šanci ale Černého snahu o blafák zneutralizoval dobrým zákrokem Plšek. V samém závěru třetiny se Vsetínští přeci jen zvedli, střelu Rajnohy po rychlé akci ale výborným zákrokem vyrazil Trenčan a ani Hrňova bekhendová dorážka z úhlu nezamířila do požadovaného prostoru. Po dvou třetinách tudíž svítilo na ukazateli nerozhodné skóre.

Úvod třetí třetiny přinesl festival nepřesností, zejména ze strany borců ve žluto-zelené. Ten vyvrcholil v čase 43:19, kdy Valaši v obraném pásmu tak dlouho krotili puk, až se jej ujal Grofek, za uctivého dohledu domácí obrany se protáhl až před Plška a ležícího brankáře Vsetína přehodil bekhendem (3:4). Vsetínští se pokusili vrhnout všechny síly do útoku, díky vysokému množství nepřesností se však nebyli schopni dostat se s pukem na holi ani do útočného pásma. Opavané navíc výborně bránili, jejich brankář tak dostal šanci k vyniknutí až v minutě 48., kdy zmařil zdařilou individuální akci Ašerovu.

Od této chvíle se domácím přeci jen podařilo zatlačit hosty před jejich bránu a v 50. minutě byli blízko vyrovnání, ovšem Štraub před ležícím Trenčanem netrefil poskakující puk. V čase 51:35 putoval za katr Kovalovský a domácím se poprvé v zápase podařilo roztočit přesilovkou kolotoč. Přes velký tlak ale branku nedali a Slezané poté ještě důkladněji utěsnili prostor kolem vlastní brány. Poslední velkou šanci na vyrovnání měl v 57. Podešva, jeho střelu v přečíslení dva na jednoho ale zblokovala noha obránce. Závěrečná power-play domácích už vyzněla zcela na prázdno a Opava si tak z Valašska odvážení cenné tři body, které jim, nutno dodat, Vsetínští lacino darovali.

Viktor Hlobil (Vsetín):Do zápasu jsme nastoupili solidně, dali jsme rychle dva góly. Škoda, že jsme do konce první třetiny nevyužili množství šancí, které jsme měli a nenavýšili své vedení. Do druhé třetiny jsme nastoupili jako mistři světa, jakoby se nemohlo nic stát a přitom jsme kluky upozorňovali, že vedení 2:0 není nic velkého a že Opava může dát klidně nějaký kontaktní gól v přesilovce a celé naše vedení se sesype, což se bohužel také potvrdilo. Než jsme z toho vzpamatovali byl konec druhé třetiny. Poslední část odehrál soupeř velice chytře, my navíc opět nevyužili šance, které jsme měli a soupeř náš potrestal. Za předvedený výkon ve druhé třetině jsme si to ale zasloužili – odflákli jsme to jako malí kluci.

Karel Suchánek (Opava): Myslím, že to byl pro diváky vynikající zápas, s šancemi na obou stranách. Domácí mají silný tým, v první třetině nás přehrávali, hráči jako Podešva se umí prosadit jeden na jednoho. Od poloviny zápasu jsme se ale začali zlepšovat a dohnali jsme manko ze začátku zápasu. Dařily se nám přesilovky, ve kterých měli naši obránci hodně prostoru na střelbu a padly z toho dvě branky, navíc jsme mohli přidat i další góly.