Vsetínu se ani na druhý pokus nepodařilo v Havířově zvítězit

Jan Tajzler • 23.01.2019

Vsetín cestoval v rámci 49.kola na půdu nevyzpytatelného Havířova. Domácí Slezané se dokázali na valašského soka velmi dobře připravit, což potvrzovali výborným pohybem a maximální koncentrací. Valaši dokázali v tuhém boji dvakrát srovnat krok s aktivní hrou domácích, ale ve třetí třetině zasadil Vsetínu rozhodující ránu Pořízek. Havířovské vedení pak ještě navýšil Rehuš a do prázdné branky pečetil Gřeš. Havířovský Azet tak dokázal potřetí v sezoně Valachy porazit, ti se po sedmi vítězných utkání v řadě museli svému soupeři poklonit.

CHANCE LIGA - 49.kolo st 23.1.18:00
5:2(1:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 4. Kotala (Rehuš, F. Seman), 36. O. Procházka (Dudek), 50. Pořízek (Bambula, Gřeš), 57. Rehuš (Maruna, Haas), 60. Gřeš (Pořízek) – 11. Pechanec, 46. Rudl (Vávra, Kopta). Rozhodčí: Fiala V, Kašík J. – Konvička M., Gančarčík M. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1624. Střely na branku: 32:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2.

AZ Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Staněk, Bořuta, Dudek, Rašner, Mrowiec – Rehuš, F. Seman (A), Kotala – L. Bednář, Haas (A), Maruna (C) – Bambula, Pořízek, Gřeš – Pawliczek, R. Veselý, O. Procházka.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Hryciow, Mikuš, Teper, Slováček (A), Jeřábek, Frolo, Rudl – Rác, Kucharczyk (A), Karafiát – Rob, Pechanec, Jonák (C) – Březina, Kopta, Vávra – Vítek, Šilhavý, Klímek.

Havířov začal aktivně, uzamkl Valachy v obranném pásmu, ti se s kotoučem nedostali dál než do středního pásma. Azet následně v jednom ze svých protiútoku slavil, když Rehuš posunul kotouč do útočného pásma na Jakuba Kotalu a ten svižnou střelou zápěstím překonal brankáře Gábu. Vsetín se po inkasované brance zmátořil a postupně srovnal tempo hry a začal havířovské přehrávat. Do slibného pokusu se dostal po nahození Hryciowa Kucharczyk, ale jeho šikovná teč síť havířovské branky nerozvlnila. Vsetínská aktivita přinesla přesilovou hru v čase 8:35. Valaši uzamkli Slezany ve vlastím obranném pásmu, vyrovnávací trefa se však dostavila po hrubé chybě havířovského beka, kterou využil Antonín Pechanec, jenž z bezprostřední blízkosti zavěsil puk do branky Azetu.

Vsetín měl ve zbytku první třetiny mírně navrch, ale Havířov hrozil z ojedinělých akcí, jedna taková vznikla při aktivním fočekingu Bořuty, naručil vsetínskou rozehrávku a puk se dostal před branku na hůl Haase, ten však nedokázal kotouč ideálně zpracovat a jeho dalším úmyslům zabránil brankář Gába. Úvodní perioda skončila předčasně, díky technickým problémům s dvířky na střídačce domácích, oba celky tak za vyrovnaného stavu 1:1 zamířily již v čase 17:09.

Ve zbytku dohrávané první třetiny měl více ze Havířov, Bořutovi se opět podařilo vystihnout vsetínskou rozehrávku a nasměroval kotouč na Haase, jenž zkoušel Gábu překonat kličkou do bekhendu, ale vsetínský brankář dokázal svým betonem úspěšně zasáhnout a podržel svůj tým.

V oficiální druhé třetině už měl více ze hry Havířov, vsetínská hra postrádala přesnost v přihrávkách a nedařil se ani přechod od útoku. Přesto se právě Valaši ocitli blízko k vedoucí brance, konkrétně Ondřej Kopta se dostal k samostatnému úniku, ve vyložené příležitosti ovšem branku minul. Krátce na to měl možnost individuálního úniku také Martuna, ale ani on neslavil úspěch.

Kritické chvíle pro Vsetín nastaly v čase 26:07, kdy byli souběžně potrestání Kucharczyk s Frolem a Valaši se museli po dobu dvou minut bránit dvojnásobné početní výhodě Havířova. Bránící trojice Valachů v čele s brankářem Gábou se ovšem dokázaly úspěšně ubránit. Vsetínští mohli vedení na svou stranu strhnout v polovině základní hrací doby, kdy Pechanec povedenou přihrávkou uvolnil do střelecké pozice Roba, ten si však na Bláhu nepřišel. Havířov však nadále pokračoval ve vyšší aktivitě a dostával se častěji do útočných akcí než favorizovaný Vsetín. Kýžený efekt Slezanů se dostavil v čase 35:58, když Dudek poslal kotouč do středního pásma Ondřeji Procházkovi, ten s pukem překročil útočnou modrou čáru a svižnou střelou zápěstím prostřelil brankáře Gábu, jednalo se podobnou trefu jako v první třetině a Havířov znovu vedl.

Vsetín byl hned v úvodu třetí třetiny blízko ke srovnání, střelu Rudla Bláha pouze vyrazil a po dorážce se natahoval Pechanec, kotouč však nedokázal usměrnit do odkryté branky Slezanů. Následně však Gába musel řešit rychlý protiútok Havířova, když zlikvidoval pohotovou střelu v podání Veselého. Vsetín přidal na aktivitě ve forčekingu a v čase 45:40 se kotouč díky Vávrovi dostal na hůl Dominika Rudla, jenž si ještě vylepšil svou střeleckou pozici a nechytatelnou ranou do pravého růžku nedal Bláhovi šanci.

Havířov opět vystrčil růžky v 50. minutě, Haas s Marunou rozebrali vsetínskou obranu a Gába musel proti Marunovi vytáhnout důležitý zákrok. Z následující akce se však Azet vrátil do vedení, Bambula dostal v útočném pásmu až příliš prostoru a mohl předložit puk Radku Pařízkovi, jenž z pravého kruhu propálil vsetínského brankáře. Valaši marně hledali cestu k vyrovnávající brance, nepomohla ani přesilová hra. Havířov si svého jednobrankového náskoku cenil. Slezané navíc přidali čtvrtou branku, když znovu úspěšně napadli rozehrávku Vsetína, Maruna pak na zlatém podnosu připravil brankovou příležitost pro Branislava Rehuše, jenž navyšoval vedení Havířova už na rozdíl dvou branek. Vsetín to v závěru ještě zkusil ve hře bez brankáře, ale prázdnou branku trefil Tomáš Gřeš a pečetil vítězství Havířova 5:2.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Vědeli jsme, že se po těch porážkách potřebujeme zase nastartovat a Vsetín k tomu je ideální soupeř, protože hraje výborný hokej. Povedlo se to. Hráli jsme disciplinovaně, čímž jsme se vyhnuli jejich silným přesilovkám. Hráli jsme v pohybu, měli jsme pasáže, kdy jsme soupeře dostali pod tlak, i když to dá říct i o Vsetínu. Stříleli jsme i z pozic za obránci a dali jsme z toho důležité první dvě branky. Takže dobré utkání a důležité body k tomu aby nás to nastartovalo dál.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Utkání bylo vyrovnané, ale v závěru jsme udělali nějaké chyby, které AZ potrestal a ten závěr zvládl celkově lépe. Myslím, že jsme neodehráli špatný zápas, ale určitě tam byly rezervy. Neměli jsme moc přesilovek, ve kterých si většinou pomůžeme. Dali jsme celkově málo gólů na to, abychom vyhráli.