Výborná první třetina rozhodla. Dorost vzal Opavě všechny tři body

Václav Trávníček • 23.01.2009

V s e t í n - Vítěznou premiéru zažil v pátek v podvečer trenér Josef Halouzka. Kouč, který od začátku sezóny působil u týmu juniorů, se v průběhu tohoto týdne vyměnil s dorosteneckým lodivodem Lubošem Jenáčkem. Jeho svěřenci vlétli na soupeře z ostra, po první třetině svítilo na ukazateli skóre 4:0 a ve vzduchu visela desítka. V průběhu druhé části dokázali Opavané utkání zdramatizovat, ale branka Pavla Hurtíka je položila na lopatky. Slezané bojovali do poslední minuty, stáhli vedení Vsetína na tři branky, ale na vítězství už nedosáhli. Litovat mohou především vlastní nedisciplinovanosti: Tři góly z šesti obdrželi v početní nevýhodě. Halouzkovi svěřenci zítra vyrazí do Třince, kde zápas o další důležité body začne v 12:00.

- 39.kolo pá 23.1.17:00
Hokejový klub Opava
6:2(4:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Djorič (Žabčík), 3. Klimek (Kitzberger), 8. Kozák (Podešva, Pelc), 9. Pelc (Kozák), 26. Hurtík (Klimek), 56. Kitzberger - 32. Beránek (Kývala), 39. Roupec. Vyloučení: 8:11, navíc Roupec, Beránek, Dufek a Hudeček (všichni OPA) 10 minut OT. Využití: 3:1. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 6:2.
VHK ROBE Vsetín: Nechvátal – Žabčík, Pelc, Hurtík, Trška, Žák, Tyralík, Studený, Synek – Daněk, Kitzberger, Krucký, Bolfík, Podešva, Slováček, Kozák, Djorič, Klimek, Kajaba, Gromus.
Hokejový klub Opava: Novák (3. - 9. Kober) – Hájek, Roupec, Dufek, Moslem, Matušinský, Šaur, Lebeda, Opálek – Mikuda, Trčka, Vaněk, Piskoř, Březina, Jaroš, Kývala, Otipka, Máj, Hudeček, Beránek.
První část byla zcela v režii domácích. Hosté z Opavy působili ospale a rychlé vsetínské útočníky museli zastavovat jen za cenu faulů. Vinou častých vyloučení se tak do tempa dostali až v závěru úvodního dějství. Že jsou Valaši hladoví po bodech ukázala hned v první minutě elitní vsetínská pětka. Kotouč putoval před opavským Novákem na trase Klimek – Trška – Kitzberger třikrát tak nebezpečně, že jej raději hostující gólman ukryl do lapačky. Vsetínští dorostenci se však radovali hned v zápětí, když Djorič poprvé poslal puk za Novákova záda – 1:0. Slezané se snažili odpovědět, zamkli Vsetínské v jejich obranném pásmu, ale zapomněli na obranu. Okénka v defenzivě hostů dokonale využil David Klimek, jenž dostal na modré ideální pas od Kitzbergera a nedal Novákovi šanci. Stav 2:0 ve třetí minutě přinutil opavské trenéry ke střídání, Novák putoval na střídačku a jeho místo mezi tyčemi zaujal Vítězslav Kober – příznačně s dvojkou na zádech. Ani ten však mezi třemi tyčemi dlouho nepobyl. Dvojnásobnou přesilovku sice Valaši promrhali, ale při hře pěti proti čtyřem už byli úspěšní. Kozák dostal přihrávku k pravé tyčce opavské branky a zasunul touš do odkryté klece – 3:0. V další přesilovce pak od modré propálil domácí bek Vítězslav Pelc vše, co stálo před ním, Kober kapituloval podruhé a do branky Opavy se znovu postavil Novák.

Domácí mohli vedení několikrát navýšit, ale do konce úvodního dějství se jim to nepodařilo. Naopak Opava se v patnácté minutě dostala do první přesilovky a poprvé vážněji ohrozila Nechvátala ve vsetínské brance. David Roupec nejprve trefil od modré břevno, pak se nebezpečnou jedovkou z levého kruhu prezentoval Petr Beránek. I nyní mohli domácí potrestat chyby v hostující defenzivě, když Kitzberger vystihl Matušinského rozehrávku a zmocnil se puku, ale bleskový Novákův reflex hosty zachránil od pátého gólu.

Ve druhém dějství nezbylo Opavě nic jiného, než zatáhnout za záchranou brzdu a začít stahovat vysoké vedení Vsetína. Hned ve dvaadvacáté minutě zkoušel najít skulinu mezi levou tyčí a Nechvátalovým betonem Marián Máj, ale vsetínský gólman byl připraven. Na druhé straně se neúspěšným pokusem prezentoval Jan Podešva, ale jeho tým šel vzápětí do dvojnásobné početní výhody. Tu Valaši přetavili v pátou branku. Klimek vypálil od modré a jeho střelu těsně před brankovištěm tečoval mezi Novákovy betony Pavel Hurtík. Kdyby nedlouho poté využil špatného střídání Slezanů Jiří Kozák, mohlo být definitivně rozhodnuto. Hostující obrana však vsetínského forvarda dostihla.

Že se Opava úplně nevzdává, signalizoval brejk Martina Otipky. Ten ale Nechvátala kličkou do forhendu nepřekvapil. Valaši však trestuhodně nechali jít Opavu do dalšího brejku – Beránek dostal na modré kotouč, ujel domácí obraně a tentokrát Nechvátala propálil – 5:1, Vstřelená branka nalila Slezanům novou krev do žil. Začali rychleji bruslit a vycítili příležitost ke spravení příznivého skóre. Do třetice se na osamoceného Nechvátala řítil v nájezdu Piskoř, ale naštěstí pro vsetínské jej nedokončil. Následně mohl hosty rozjásat Máj, když obešel hned tři (!) vsetínské hráče, ale těsně před Nechvátalem zamířil mimo. Opava se však přece jen z množství šancí, které si ve druhé části vytvořila, dočkala kýženého úspěchu. V dvojnásobném přesilovce si David Roupec najel do mezikruží, kam mu touš namazal vsetínský bek Tyralík, a nemýlil se.

To už ale bylo z pohledných hokejových momentů vše, protože třetí část se změnila v urputný boj ve středním pásmu. Do šance se dostal Kajaba, když mu chybělo puk jenom doklepnout do prázdné brány, ale hostující obranou mu byla nadzvednuta hůl. Při hře čtyřech proti čtyřem mohl pošesté rozjásat Vsetínské Klimek, jenž dorážel Gromusovu ránu z brejku, ale netrefil se. Okénko v obraně Valachů mohl potrestat ve vlastním oslabení Marek Trčka, ale tísněn obráncem napálil jen do Nechvátala. Konečnou podobu výsledku tak dal čtyři minuty před koncem vsetínský Kitzberger. Mladý forvard se v trmě-vrmě před Novákem zorientoval nejrychleji a poslal kotouč za jeho záda. Opava si tak ze Vsetína odvezla do jisté míry překvapivou porážku 2:6.