Vzpomínka na derby se nevyvedla, Zlín vyhrál 7:1

Radek Bařina, Michal Berg • 25.08.2009

Až za stavu 0:7 se v přátelském derby dokázal prosadit hráč VHK, a byl to paradoxně ze Zlína hostující Petr Mokrejš. Jeho branka ale už jen upravila konečné skóre na 1:7 ve prospěch extraligového protivníka. Do vsetínské branky se postupně trefili Lučka, Kollár, Köhler, Ondráček, Čech, Linhart a Záhorovský a svými brankami jasně potvrdili rozdíl mezi extraligou a třetí nejvyšší soutěží.

Přípravné zápasy - prip út 25.8.18:00
Berani Zlín
1:7(0:3, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 52. Mokrejš (Korčák)- 7. Lučka, 15. Kollar (Köhler, Důras), 20. Köhler (Kollár), 31. Ondráček (Bořuta), 37. Čech (Důras), 41. Linhart (Ondráček), 41. Záhorovský (Horák). Vyloučení: 10:5. Využití: 0:2. Diváci: 1119.
VHK ROBE Vsetín: Plšek (31. Hromada) - Bezouška, Šimek, Pšeja, Zavrtálek, Trška, Matula - Mikeš, Sakrajda, Knebl, Ašer, Mokrejš, Tesařík, Ševčík, Štraub, Korčák
Berani Zlín: Štůrala (31. Kašík) - Bořuta, Horák, Nosek, Galvas, Řezníček, Kučný, Linhart, Lučka, Záhorovský, Finsterle, Rachůnek, Důras, Kollár, Köhler, Kubiš, Vlach, Sivák, Ondráček, Balán, Čech

Úvodní minuty utkání mezi druholigovými hokejisty VHK a extraligisty ze Zlína přinesly opticky poměrně vyrovnanou hru. Ve 3. minutě se do první šance dostal hostující Balán, svůj brejk se ovšem pokusil zakončit efektní otočkou, kterou nezvládl. Valaši odpověděli o minutu později Sakrajdou. Ten se prokličkoval až před Štůralu a bekhendovou střelou otestoval jeho pozornost. V zápětí si hosté neúspěšně vyzkoušeli přesilovku, v minutě 7. však již udeřili. Na útočné modré se ke kotouči dostal Lučka a svůj brejk zakončil přesně do horního růžku Plškovy klece (0:1).

V polovině prvního dějství se Vsetínští dostali k více než minutové přesilovce pět na tři, mimo Ašerovy teče Štraubova nahození, toho ale příliš nevymysleli. Ve hře pět na čtyři se neprosadil ani kanonýr Knebl, jehož pokus Štůrala s menšími problémy zastavil.

Po skončení hry v oslabení to tak byli znovu Berani kdo udeřil. Ukázkovou kombinaci tři na dva zakončil Kollár, který bez problémů zasunul puk pod přemisťujícím se Plškem do sítě (0:2). Valaši pak nevyužili ani výhodu čtyř proti třem, přestože Ašerovi s Mokrejšem stačilo přehodit ležícího gólmana z města nad Dřevnicí. Naopak Berani v posledních vteřinách prvního dějství názorně předvedli, jak se má hrát dvojnásobná přesilovka. Po vyšachování bránící trojice Vsetína zakončoval v čase 19:45 do zcela odkryté klece Köhler (0:3). První třetinu tak hosté vyhráli tři nula. Úvod druhé části hry přinesl Zavrtálkovu dělovku od modré, kterou se marně pokoušel dorazit Štraub – Štůrala byl bezchybný. V dalších minutách Zlín pohodlně kontroloval vedení a snaživí Valaši se marně pokoušeli dostat do zakončení.

Až ve 30. minutě se přeci jen podařilo zahrozit Ašerovi, jehož střelu z úhlu Štůrala nečekal, ale přesto lapil. O minutu později z ničeho nic udeřilo, pohříchu se ale radovali opět Ševci. Bořutova rána od modré zazvonila o tyč Plškovy svatyně, na brankovišti se nejlépe zorientoval Ondráček a bez sebemenšího problému zvýšil na 0:4. Tímto okamžikem zároveň Plškova role skončila, neboť byl vystřídán Hromadou. Stejně tak došlo ke změně i ve druhém brankovišti, Štůralu vystřídal Kašík.

V minutě 37. se znovu nezaradovali domácí, po krásné akci se sice Mikeš řítil z úhlu sám na novou tvář v kleci Beranů, opět se ale neprosadil. Hned z protiútoku zapomněli domácí na Důrase, který poslal do brejku Čecha a ten místo důrazu zvolil elegantní zakončení mezi Hromadovy betony (0:5). V posledních vteřinách třetiny se Berani dostali k další přesilovce a současně se sirénou ji znovu dokázali využít. Tentokrát poslal Vsetínským dáreček do šatny Linhart, který měl dostatek času zamířit a trefit od modré přesně k tyči domácí klece (0:6).

Ve třetí části hry se na branku čekalo pouhopouhých jedenáct vteřin. Vlach se Záhorovským se vřítili do útočného pásma a prvně jmenovaný přesnou střelou pod víko nedal Hromadovi šanci (0:7). Rychlá branka jakoby naznačila, jakým směrem se bude v nadcházejících minutách hra ubírat. Berani zatlačili domácí hluboko do defenzívy a vytrvale obléhali domácí branku. Hromada se však rozchytal k výbornému výkonu. Ve 45. minutě zastavil Záhorovského zakončení z metru a o dvě minuty později předvedl zákrok utkání, když reflexivním zákrokem lapačkou zastavil Kubišovu střelu z bezprostřední blízkosti.

Z osmé branky se Zlín neradoval ani v minutě 48., kdy Balán z úhlu minul odkrytou klec a tak se ke slovu přeci jen začali dostávat i Valaši. Ve 49. minutě se v oslabení protáhl Ševčík až před hostující svatyni, neměl však již prostor k přesnému zakončení. Když pak Vsetín, zejména díky bezchybnému, Hromadovi přežil dvojnásobné oslabení, dočkali domácí čestného úspěchu. Korčák zavezl puk do útočného pásma, jeho centr z křídla doputoval až k Mokrejšovi a ten až v pádu a záklonu poslal kotouč pod břevno hostující svatyně. Zároveň tím odstartoval výbuch radosti na slušně zaplněném Lapači (1:7).

I v závěrečné pasáži pokračovala převaha Beranů, do šancí je však již domácí obrana nepouštěla a když se v závěru utkání neprosadil ani Mokrejš na straně druhé, skončilo utkání vítězstvím Zlína v poměru 7:1

Dílčího úspěchu Valaši přesto dosáhli. Po skončení utkání porazili v sérii na pět trestných střílení svého rivala zpoza Sirákova jednoznačně 3:1. Precizními blafáky se prosadili Zavrtálek a Korčak, mezi betony pak suverénně trefil matador Štraub. Naopak hostující nájezdníci si do jednoho vylámali zuby na Plškovi s Hromadou.

Viktor Hlobil (VHK Vsetín)
Zápas takovéhoto druhu se těžko hodnotí. Zlín ukázal, že je opravdu někde jinde. Přihrávkami počínaje a zakončením nebo celkovým pohybem na ledě konče. Tam byl soupeř opravdu jinde, než my. Alespoň jsme si však přičichli k extralize a viděli, jak se hraje. Myslím si, že někteří kluci, kteří jsou lehce na hrušce, si uvědomili, že hokej je někde jinde a spadli dolů. Takže v tomto smyslu to pro nás bylo poučné a určitě jsme si z duelu něco odnesli.

Zdeněk Venera (PSG Zlín)
Do zápasu jsme šli s tím, že chceme předvádět pěkný, útočný hokej. Chtěli jsme hrát jednoduše a tak, aby hráči nezůstávali zbytečně dlouho na ledě a nevysilovali se tak, neboť hned zítra hrajeme další zápas. V prvních dvou třetinách jsme byli efektnější v koncovce. Ve třetí třetině jsme tlačili a vytvořili si převahu, ale skóre se příliš nezměnilo. Tak už to však bývá. Myslím, že celkově splnil zápas přesně to, co jsme od něj očekávali.