Senzace: Jediná branka stačila k vítězství nad Zlínem!

Aleš Koňařík, Chico (hczlin.cz) • 23.11.2003

Z l í n – Podruhé v historii valašského derby rozhodla o vítězi jediná branka. O tu se přičinil už v půli první třetiny vsetínský útočník Tomáš Demel. Na rozdíl od předchozího duelu s Vítkovicemi dokázal Vsetín na stadionu favorizovaného Zlína svůj skromný náskok uhájit. Radovan Biegl vychytal své třetí čisté konto a i díky jeho bezchybnému výkonu si Vsetín připisuje nečekané vítězství.

- 26.kolo ne 23.11.17:00
Berani Zlín
0:1(0:1, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 11. Demel (Pavliš, Hudec). Rozhodčí: Kolísek - Bláha, Kareš. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 7500 (vyprodáno).
Berani Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, Zubíček, D. Nosek, Macholda, Hučko - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Jenáček, Weissmann - M. Okál, Vlach, Záhorský - Dubec, Zagrapan, Mokrejš. Trenéři: Bokroš, Stuchlík.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Jaškin, Frolo, Luža, J. Polák, Kuboš, Spitzer, od 21. min. navíc Vyrůbalík - Hudec, Pavliš, Demel - Prokop, Martin Čech I, Selingr - Ambruz, Vak, Stantien. Trenéři: Tabara, Režnar.
"Mohli bychom hrát ještě třeba dva dny, ale gól by se nám stejně vstřelit nepodařilo". Touto či podobnou hláškou hokejisté s oblibou popisují zápasy, jako byl ten, který poprvé v sezoně vyprodal zlínský stadion. Domácí hráli s nasazením i vytrvalostí, na Biegla vyslali téměř půl sta střel, přesto nevsítili jedinou regulérní branku. Vsetín si vystačil s málem - dal rychle gól a poté s betonovou obranou a vybroušenou technikou zašlapávání koutoučů u hrazení doklopýtal až k překvapivému vítězství.

Tradičně ostře sledované derby mělo tentokrát další dva rozměry - z V.I.P. lóží sledovalo zlínské borce pozměněné složení vedení klubu a z tribun 7500 diváků, což je oficiální kapacita stadionu Luďka Čajky. Vsetín ukázal pohledný hokej jen v první polovině úvodní třetiny, kdy jeho hráči rychle bruslili a dokázali zaměstnávat Murína v domácí bráně. Po bleskové akci se na svého bývalého spoluhráče řítil Martin Čech, ale zřejmě si při trénincích Murínův styl nezapamatoval dokonale. O chvíli později už ale uhodilo. Demel zůstal před brankou chvíli sám a lehkou střelou obhodil Murína - 0:1. Zbytek třetiny a potažmo celého zápasu věnovali domácí dobývání Bieglovy tvrze. Nevedlo se jim však při hře pět na pět, pět na čtyři ani čtyři na čtyři, a tak se napěchovaný stadion radostné exploze v první části nedočkal.

Ve druhé třetině Zlín přidal na důrazu a pokud chtěla hostující obrana obstát, musela se ještě více semknout. To se jí i přes sílící tlak dařilo a nutno dodat, že kromě krosčeku zezadu na Weissmanna se žlutozelení vyvarovali i zákeřných zákroků. Více rušno začalo být především v prostoru Bieglova brankoviště, kde si jako obvykle rozbalil svůj tábor neoblomný Balaštík. Expert na strkanice před brankou měl prsty i v situaci, která skončila pukem ve vsetínské síti. Tesařík naznačil střelu, stahovačkou se zbavil padající obránce a perfektně zavěsil. Radost ochozů se ale rychle změnila v rozčarování z neuznané branky.

Z ojedinělého kontru hostí vylétla střela Selingra, které málem nestačila ani ochranná síť. S blížící se sirénou domácí vystupňovali tlak na maximum a výsledkem byla přesilovka pěti proti třem. První řada na pokraji zoufalství ostřelovala Biegla, ale opět bez efektu. Na cestu do kabin podpořili někteří "objektivní fanoušci" psychicky nalomené hráče pískotem.

Ve třetí části se s přibývajícími minutami zvětšovala touha Zlínských dát gól, stejně rychle ale rostla i jejich marnost, která nakonec s posledními vteřinami dostoupila svého vrcholu. Okál tvrdou ranou propálil Bieglovy betony, ale puk si to s jistotou namířil kolem tyče za branku, o něco lepší ránu měl Tesařík, který zazvonil na pravou tyčku. V těchto chvílích držely hosty nad vodou jen výborné zákroky jejich brankáře, podpořené neskutečným štěstím. V době největšího tlaku přišel zajímavý verdikt rozhodčího, jenž nejprve vůbec neodpískal faul na hostujícího hráče, aby posléze v přerušené hře poslal Weissmanna na čtyři minuty za katr.

Domácím nezbývalo než útočit a díky fatální chybě vsetínské obrany ujížděl na Biegla osamocený Leška. Jeho slabá střela doprostřed brány jakoby symbolizovala celý průběh 51. valašského derby. Chvíli nato byl jen milimetry od gólu Barinka. Na dění v útočné třetině se pak nemohl dívat Zubíček a protáhl se až před Biegla; skončil však těsně před branami slávy. Žlutomodří bojovali do posledního dechu, ale k úspěchu nevedla ani závěrečná power play.

Vsetín si tak připomněl časy minulé, kdy ve Zlíně pravidelně získával body a zvítězil 1:0. Hosté toho v útoku mnoho nepředvedli, ale obrana pracovala až na menší zaváhání bezchybně a na hranici sebeobětování. Příliš vytýkat se nedá ani výkonu domácích - ti svého soupeře trojnásobně přestříleli, hokejově mnohokrát přehráli, ale nevídaným způsobem vyhořeli při zakončení.

Ernest Bokroš (Zlín): "Možná, že jsme dnes některé diváky zklamali, ale já takové pocity nemám. Myslím si, že hráči odvedli maximum. Bohužel nám chybělo víc štěstí v zakončení. Nechceme se na nic vymlouvat, i takový zápas v sezoně přijde."

Zdislav Tabara (Vsetín): "Zápas jsme odehráli velmi dobře takticky, domácí jsme nepustili do jejich obvyklého počátečního tlaku. V dalším průběhu jsme měli obrovský kus štěstí podpořený výborným gólmanem Bieglem. To rozhodlo v náš prospěch. Hráči výhru vydřeli a za to bych jim chtěl poděkovat."