Jubilejní derby vyznělo lépe pro Zlín

Václav Trávníček • 14.10.2003

V s e t í n - Z jubilejního padesátého derby si odvážejí tři body hosté. Ve vyhecovaném zápase neměli výrazněji navrch, štěstí jim však přálo více než domácím. Jestliže v polovině zápasu prohrávali Vsetínští o rozdílem dvou branek, ve třetí třetině si drželi remízu 2:2. Rozhodují moment přišel tři minuty před koncem, kdy po hrubé chybě domácího obránce Jaškina vstřelil vítězný gól Medvědů Barinka.

- 13.kolo út 14.10.17:00
Berani Zlín
2:3(0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 42. Jaškin (Kuboš, Vak), 42. Luža (J. Polák, Hudec) - 2. Kárný (Macholda), 33. Zubíček (Hučko), 57. Barinka. Rozhodčí: Turčan - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:13, navíc J. Hašek a Štraub (oba Vsetín) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 3525.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, J. Polák, Jaškin, Frolo, Kuboš, Němec - Hudec, Štraub, Selingr - Dubec, Vak, Stantien - Ambruz, Kovář, J. Hašek (17. Valko)
Berani Zlín: Tuček - M. Hamrlík, Tesařík, Hučko, Zubíček, D. Nosek, Macholda - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Jenáček, Weissmann - M. Okál, Vlach, Mokrejš - Záhorovský, Martin Čech I, Kárný
Celek zlínských Medvědů nastoupil do jubilejního padesátého derby s vervou. Vsetínského Biegla nejprve prověřil někdejší spoluhráč Veselý a po něm i Nosek se Zavrtálkem. První branka zápasu padla hned v druhé minutě, kdy puk za záda vsetínského gólmana propasíroval Karný. Jeho střelu z mezikruží Biegl vyrazil, ovšem tak nešikovně, že mu kotouč proklouzl mezi vyrážečkou a betonem a pomalu se doplazil za brankou čáru. - O:1. Domácí pak měli hned několik šancí k srovnání. Největší gólovou příležitost vytvořil pro Hudce kapitán Štraub, ovšem první jmenovaný v rozhodující chvíli zvolil kličku místo střely. Jeho rána pak Tučka nijak nepřekvapila. Naopak Zlínští mohli svůj náskok ještě zvýšit v pětiminutové přesilovce po faulu domácího Haška na Weissmanna. Vsetínská posila z Třince byl totiž kromě pětiminutového pobytu za katrem odměněn trestem do konce utkání. Skórem však nezahýbala ani střela Veselého, kterou až za Bieglovými zády brzdil vsetínský bek Polák.

Také vstup do druhé třetiny vyšel lépe hostům. Sám před Bieglem se ocitl hostující Vlach, v dobré gólové příležitosti se následně objevil Okál. Poté se však Medvědi stáhli do defenzívy a hra se tak z poloviny hřiště přemístila spíše před branku hostů. Zlínského Tučka mohl hned třikrát překonat domácí Stantien, hostující gólman byl ale vždy v pozoru a na svém místě. Při vyloučení vsetínského Valka, jenž nastoupil místo vyloučeného Haška, se nakonec ale prosadil zlínský Zubíček. Na jeho střelu, tečovanou obráncem Jaškinem, byl brankář Biegl krátký. Vsetínští pak dostali šanci srovnat v několika přesilových hrách, ani jednu však nedokázali využít. Zlínští naopak v mezidobí přesilovek hru kontrolovali a nepustili domácí do žádné větší šance. Kapitán Okál dokonce stihl ohrozit brankáře Biegla. Po druhé třetině tak domácí prohrávali 0:2.

Střeleckou smůlu přesilovek protrhli domácí až ve třetí části hry. Nejprve se trefil Jaškin a po něm srovnal stav Luža. Hosté poté zahrozili akcemi Vlacha, Weissmanna či Zavrtálka. Byl to především někdejší vsetínský kapitán, kterému se poštěstilo několikrát netrefit odkrytou branku. Vzápětí se u zlínské střídačky strhla hromadná bitka, do které se zapojil i trenér hostů Ernest Bokroš. V následné hře 4:4 pak vyrobil domácí obránce Jaškin hrubou chybu, kterážto připravila domácí o remízu. Ve vlastním obranném pásmu totiž přihrál puk napadajícímu Braninkovi. Proti jeho bombě nad vyrážečku nemohl vsetínský brankář nic dělat. Závěr utkání dohrávali domácí ve třech, vyrovnání nepřinesl ani důrazný forčeking žlutozelených. Šťastnější Zlín si tak připisuje důležité tři body do extraligové tabulky.

Jiří Režnar: (Vsetín) „Derby jsme začali s velkým respektem, inkasovali jsme brzo branku a do zápasu jsme se dostali až při ubráněném pětiminutovém oslabení. Ve třetí části nám pomohly využité přesilovky, bohužel poté jsme neproměnili dvě stoprocentní šance po přehmatu Jaškina přišel trest. Zápas jsme si hrubými chybami prohráli sami.“

Jaroslav Stuchlík: (Zlín) „Utkání se pro nás od začátku vyvíjelo velmi dobře, dá se říct, že jsme v rukou svírali otěže zápasu. Nepovedl se nám vstup do třetí třetiny, nechali jsme se vylučovat a soupeř se tím dostal zpět do hry. Když už to vypadalo to na dělbu bodů, pomohl nám trochu Josef Štraub. Štěstěna se nakonec přiklonila naši stranu. Derby bylo jako vždy vyhecované.“