#HokejDoma s bratry Kašovými. Přidej se k bráchům z NHL!
Český hokej v době karantény připravil pro všechny mladé hokejisty nový seriál domácích cvičení. Inspiraci do něj vnesli i hráči NHL – první tréninky si totiž vzali na starosti bratři Ondřej a David Kaše. Úvodní příspěvek nachystal pro nejmladší hokejisty profesionální regionální trenér Robert Kaše, který cvičí se svými syny a hráči NHL – Ondřejem a Davidem.
„První cvičení jsme udělali na posilování core, to znamená břišního a zádového svalstva. Druhým cvičením je driblink s kuličkou, kde pracuje spodní ruka. Jsou to základní věci, žádná velká věda,“ říká. Jeho synové se v době přerušení zámořské soutěže vrátili domů, kde se v létě připravují na novou sezonu každoročně. Teď mohou inspirovat své následovníky. Jak Robert Kaše podotýká, videa nevytvořili čistě pro aktuální období.
„Chceme, aby to kluci a holky dělali pořád. Je nám ale úplně jedno, jestli budou provádět zrovna tahle konkrétní cvičení, nebo budou třeba chodit za barák hrát fotbal,“ líčí. „Prostě nám jde o to, aby se děti naučily každý den něco dělat i mimo hokej, sportovat a chodit ven. Aby jenom neseděly doma u počítačů, playstationů a mobilů,“ dodává Robert Kaše.
Trénink dolních končetin a obratnosti
Oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s regionálními trenéry Českého hokeje se tentokrát zaměřili na trénink dolních končetin a obratnost s tenisáky. Bratři Kašovi opět názorně ukázali několik svých oblíbených cvičení. Každý mladý hokejista si tyto cviky může vyzkoušet, kdekoliv je to příhodné – doma, v garáži, na zahradě, v parku, na louce nebo v lese. Ondra s Davidem v případě prvního videa předvádějí, jak dlouhodobě posilují dolní končetiny a jak pracují na frekvenci nohou. Jsou to cvičení, která jsou v jejich každodenním tréninkovém programu.
„Naši mladí hráči se mnohými cviky mohou inspirovat. Tam, kde je náročnost obtížnější, je však důležité poradit se s rodiči a případně se svým klubovým trenérem, co mezi své aktivity zařadit a co naopak vynechat,“ říká manažer rozvoje ledního Slavomír Lener. „Zásadní je také zvážit četnost provádění takových cviků v týdnu – například mladší kategorie jednou až dvakrát, starší kategorie dvakrát až třikrát – a stejně tak i počet opakování jednotlivých cviků a sérii. To by mělo být rovněž korigováno podle vyspělosti a vlastní motivace jedince,“ doplňuje Lener.
Ve druhém videu bratři předvádějí svou šikovnost, koordinaci a obratnost, když ukazují, jak zdokonalují své dovednosti s tenisovými míčky. Tyto koordinační cviky lze zkoušet denně – s výjimkou dne, kdy jsou na programu silová cvičení.
Veškerá předváděná cvičení, ať už silová, nebo dovednostní, se snadněji zvládnou, když se podaří zapojit více členů rodiny a všichni mezi sebou soupeří. Souboje na dálku, tzv. challenge, pak přinášejí další náboj navíc. V těchto dvou případech se můžete porovnat s Ondrou Kašem v umění zvednout papír ze země na jedné noze a také v žonglování se třemi míčky.
Švihadlo a posilování horní části
Ondra s Davidem v případě prvního videa předvádějí, jak posilují horní končetiny, pletenec ramenní a střed těla (core). Tyto cviky mají pravidelně ve svém tréninkovém plánu. „Tak jako v minulých příspěvcích podotýkáme, že se jedná o inspiraci, není nutné přesně kopírovat všechny cviky. Především proto, že mladý hokejista ještě nemusí být takto nastaven a adekvátně fyzicky vybaven,“ říká manažer rozvoje ledního hokeje Slavomír Lener.
„Tento fakt by si měli uvědomit především příslušní kluboví trenéři. Ti pak budou pravidelně informovat rodiče, komunikovat s nimi a společně vyberou pro hráče cviky takzvaně ‚na míru‘. Až pak je na místě povzbuzovat, férově mezi sebou soupeřit a hecovat se navzájem. Ale v žádném případě nevytvářet prostor pro přílišné ambice, dril a nátlak," doplňuje Lener s tím, že veškeré domácí aktivity je třeba provádět tak, aby to byla především zábava.
„Tam, kde je náročnost obtížnější, je třeba cviky modifikovat například tím, že se provádí v jednodušší pozici ve stoje oporou rukama o zeď nebo o lavici, případně vkleče. I četnost provádění takových cviků v týdnu a stejně tak i počet opakování jednotlivých cviků a sérií je individuální,“ dodává. Naopak pro zdatnější děti lze cviky ztížit tak, jak bratři z NHL ukazují na videu. Lze měnit oporu, zvedat ruku, tlesknout nebo ručkovat. Cviky je však vždy nutno provádět přesně, bez prohýbání nebo vysazování zadku. Jednotlivé série cviků je vhodné prokládat aktivním odpočinkem, například driblinky s míči, hody tenisáky a podobně. Challenge vyzývá mladé hokejisty k souboji na dálku. Tentokrát jde o svlékání mikiny ve vzporu ležmo. Pokud si mladý hokejista zvládne mikinu následně i obléknout, je to známka dobré síly a stability.
Ve druhém videu se švihadlem předvádí bratři Ondra s Davidem svou výbušnost, rytmus, šikovnost a koordinaci. Ve videu ukazují různé varianty skoků, poskoků či úskoků do stran. Tyto koordinační cviky se švihadlem doporučují zkoušet denně.
Důležité je si vybrat správné švihadlo. Pro začátek postačí plastové, ale pro kvalitnější "švihání" je dobré ocelové. Dokonce si lze pořídit i tzv. „chytré“ švihadlo, které počítá počet přeskoků. Nejvhodnější délka pro středně pokročilého hokejistu-skokana je, když napůl přeložené švihadlo sahá do podpaží. Důležitá je také kvalitní obuv pro tvrdší povrch. Naboso se dá bez problémů skákat na trávníku nebo na měkčí fitness podložce.
Švihadlo je v současné době velice populární a vhodné do všech prostorů. Je lehké a efektivní. Pomáhá rozvíjet kardiovaskulární systém, zlepšuje dynamiku i vytrvalost, rozvíjí koordinaci, stabilitu a zpevňuje celé tělo.
„Nezapomeňte opět zapojit více členů rodiny a mezi sebou soupeřit. Vše je pak snazší a zábavnější. Souboje na dálku, tzv. challenge, pak přinášejí další náboj navíc. V případě videa se švihadly se můžete porovnat s Davidem Kašem a zkusit vajíčko, podle Ondry si zase zkuste dvojšvih,“ vyzývá sportovní oddělení Českého hokeje.
Po skončení každého tréninku se poté doporučuje důkladné kompenzační a protahovací cvičení. Nutné je také dodržovat pitný režim v průběhu všech aktivit.
Nezapomeňte, že svá cvičení můžete natáčet a videa následně nahrávat na sociální sítě s hashtagem #HokejDoma, ať se o nich dozvědí i ostatní!
A jak to šlo mladým sportovcům v uplynulém týdnu? Spousta z nich se motivuje klubovými výzvami, někomu zase posloužila k posilování rukou práce v kravíně! Podívejte se na sestřih: