Vstupenky online
  80. narozeniny

Celá série byla o tom, kdo do dá první gól, říká Radim Kucharczyk

Josef Kutěj • 24.03.2019

Sezónu a i poslední zápas sezóny hodnotí matador Radim Kucharczyk. Jasně, „určitě jsme chtěli jít dál, ale bohužel někdo musí sérii vždy vyhrát a nemůžou postoupit dva.“ Po zápase bylo v kabině ticho, „samozřejmě jsme si k tomu něco málo řekli. Trenéři, přišlo i vedení.“ Na závěr dodává už jen jedno, „Chtěli jsme to urvat pro ty lidi tady, jsou nejlepší z celé republiky, bohužel se to nepovedlo.“

Radime, po utkání fanoušci jednohlasně volali "hoši děkujem!", co říct na sérii s Motorem?
Určitě jsme chtěli jít dál, ale bohužel někdo musí sérii vždy vyhrát a nemůžou postoupit dva. K nám se bohužel štěstí moc nenatočilo. Budějovice samozřejmě hrály dobře. Bohužel to dopadlo takhle. Chtěli jsme to otočit, ale nebyli jsme moc schopni nějak tam ty góly dát a začínat ty utkání ve vedení my. Vždycky jsme to naháněli a jen v minulém utkání nám to vyšlo. Dnes, stejně jako v ostatních utkáních tady na Lapači, daly Budějovice gól, pak to zabetonovaly a jednoduše to vyhazovaly ven. My jsme se potom cpali jakoby do plných a prostě to nedopadlo. Samozřejmě tady jsou lidi nejlepší z celé republiky. Takže to, co na utkáních, jak venku, tak doma předváděli, nás moc nepřekvapuje, jsou tady opravdu nejlepší.

A když zhodnotíme celou sezónu?
Bylo to super. Kdyby nám někdo před sezónou řekl, že budeme po základní části druzí, tak bychom to brali. Chtěli jsme hrát do prvních 4 míst, takže tohle bylo takové o dvě místa navíc, než byl nějaký cíl. Takže tohle dopadlo tak, jak jsme si přáli, možná trochu lépe. Pak v play-off už je to zrádné. Můžete postoupit a může Vás někdo přejet, někdo kdo je níž, což se nám málem stalo s Prostějovem. Nakonec jsme to vyhráli, ale teď nám možná trošku chyběly síly, které nám ta náročná série s nimi ubrala. Možná jsme neměli ani to štěstí a trochu sil nám scházelo, ale my jsme si tu sérii asi ztratili těma dvěma zápasy doma, kdy jsme nevstřelili ani branku. Měli jsme alespoň jeden zápas zvládnout a pak by to možná vypadalo jinak, ale bohužel.

Vy jste nejzkušenější z kabiny, jaká se letos sešla parta?
Tady je vždy výborná parta. Vždy se to tady dobře skloubilo, vždy to tady na Lapači bylo super.

Když se vrátíme k utkání, z Motoru jste si dovezli první vítězství, konečně se podařilo vstřelit branky. S čím jste šli do utkání doma?
Já si myslím, že tohle utkání bylo vyloženě o prvním gólu. Kdyby jsme ten gól dali my, tak to třeba skončilo 3:1 pro nás. Oni by museli ten gól dát, otevřeli by hru, trošičku by museli změnit taktiku. Bohužel však ten gól dali oni prakticky z ničeho. Prakticky jsme jim to darovali. Pak nám odskočili na 2:0 a úplně se zatáhli. Pak už to jen vyháněli do stran a už jsme šli do plných víc a víc. Kontaktní gól by to možná trochu změnil, ale my jsme ho nedali.

Za pět utkání pouze čtyři vstřelené branky, co chybělo? Štěstí?
Štěstí určitě, ale neměli jsme takový "drajf" jak by bylo třeba. Nechodili jsme tolik do gólmana, jít těm gólům jakoby naproti. Nebudeme se vymlouvat jen na štěstí. Ne, že by tam nebyl hlad po gólech, ale nějak nám to tam nepadalo, těch důvodů je asi více, ale Budějovice jdou po zásluze dále.

Motor vás měl perfektně přečtené, to se ukázalo i na našich přesilovkách....
Určitě. Hráli opravdu dobře. Myslím si, že teď jsme měli přečtené už i my je, ale říkám, měli v tomhle možná více sil a štěstí, že jim to tam napadalo a my jsme to tam nedotloukli. Nicméně si myslím, že kdybychom ty utkání vedli my, tak bychom vyhráli více utkání a série by byla vyrovnanější. Ale na kdyby se nehraje. Vždy jsme museli dotahovat a i tohle nás psychicky táhlo dole. Kdybychom ty branky dali první my, hrálo by se nám mnohem lépe, ale to je jen kdyby.

Bavili jsme se o přesilovkách, těch jste měli dnes obrovské množství. Jedná se pak už o křeč?
Samozřejmě do přesilovek máte něco natrénováno, ale když vidíte, že to nejde už tam možná křeč je. Každý se snaží to trochu vzít na sebe a každý chce udělat něco navíc, co by tomu pomohlo. Potom jsme se snažili díky tomuhle hledat nějaký recept, z toho pramenily i chyby. Recept jsme bohužel nenašli a také to tak dopadlo.

Nabízí se otázka co chybělo k tomu, aby těch branek v síti Motoru bylo více.
Nějaký moment překvapení, nebo trochu štěstí při zakončení. Jejich gólmani podali výborné výkony, chytali v obrovském laufu a pokud jim tohle vydrží mají velkou šanci jít dále. Chyběl nám tam možná nějaký šťastný odraz, střela, která by je vyvedla z míry, jenže oni většinu střel viděli a to je potom strašně těžké, navíc jim obrana většinu střel zblokovala, a to se pak góly střílí těžko. Ale pořád si myslím, že takovéto zápasy jsou o prvním gólu. Kdybychom ten gól dali my a do půlky zápasu to drželi, tak by oni znejistěli a museli by otevřít hru. Možná bychom z toho pak dali na 2:0. Prostě jsme stále před sebou táhli ten kámen, že jsme museli dotahovat a museli ten gól dát. Minule jsme to otočili, super, ale dnes jsme zase dostali a zase nás to táhlo dole.

Co se dělo v kabině po příchodu z ledu?
Ono je vždy pro prohře takové ticho. Samozřejmě jsme si k tomu něco málo řekli. Trenéři, přišlo i vedení. Tak co, určitě jsme chtěli jít dále, zklamaní jsme určitě všichni, ale prostě nemůžeme postoupit dva. Chtěli jsme postoupit my, ale hokejově to vyhráli oni. Nebudeme lhát, Budějovice si to asi zasloužili za to, jak nás dokázali defenzivou vymazat. Bohužel byli asi o chloupek lepší a postoupili oni.

Pojďme trochu bokem, opět jste ukázali,že hokej dokáže na Vsetíně strhnout celé město, kdy ti lidé tady chodili a trochu vámi i žili ....
Jo, samozřejmě je to i o tom, že nás trenéři nutili do útočné hry, že nechtějí hrát toho defenzivního strašpytla, kterého tady z 15ti týmů hraje asi 10, takže i tohle se těm lidem musí líbit, že prostě trenéři jsou takoví, že chtějí hrát hokej, který se hraje dopředu. Na tohle si myslím, že se tady sjíždí více lidí i jakoby z kraje než do Zlína, který hraje takový trochu beton, nebo spíš takový hokej odzadu. Samozřejmě jsme za to rádi. Jde to nějak postupně, předloni jsme postoupili, loni uhráli play-off a letos semifinále. Příští rok to bude myslím si nejspravedlivější, kdy finalista půjde do série jakoby s tím nejhorším, takže si myslím, že ta šance na postup bude o trochu větší, takže bylo by pěkné, kdyby se podařilo jít nahoru, ale teď se samozřejmě neví co bude za rok.

Mnoha fanouškům, možná i hráčům ukápla ne jedna slza, nicméně užili jste si tu poslední děkovačku?
Jak říkám, ti lidi jsou tady neskuteční, nejraději bych vzal tu výstroj a prostě ji mezi ně rozházel, ale to by mě tady asi ubili, protože by se sháněli kde mám ty věci. Myslím si, že tady v první lize jsou suverénně odskočení od všech, i proto nás o to více štve, že tady baráž není. Bude si na to ten klub muset ještě třeba rok počkat.

Nicméně i to, že hráči ukápli slzu ukazuje, že za Vsetín každý musí hrát srdcem...
Určitě, tady se každému hraje špatně, my až tuhle sérii jsme pociťovali, že jsme ty góly chtěli dát pro lidi, ale i když se to nepodařilo, ono je to tady jakoby až náboženství. Říkám, těm lidem tady patří obrovské dík.

Nebylo postavení po základní části trochu svazující? I očekávání právě od fanoušků?
Když si to vezmeme takhle, tak ta silná jakoby čtverka tam byla cca od nového roku. Nějak se to tam postupně vytříbilo, že my 4 jsme byli trošku odskočení od ostatních a já si myslím, že mezi námi už pak rozhodovaly jen detaily. Dnes i Jihlava vyhučela s paradoxně čtvrtým týmem. Já si myslím, že tady v té čtyřce opravdu rozhodovaly ty detaily, aktuální forma, zranění hráči, štěstí atd. Tam už opravdu mezi těmi týmy nejsou nějaké fatální rozdíly. Postoupit mohl kdokoli z nás, pro nás bohužel postoupil Motor.

Co máte teď v plánu po sezóně?
Já určitě poregeneruju. Nějak jakoby strašně dobře, protože už mi není 20 let samozřejmě. Takže tělo potřebuje spočinout, alespoň na týden někam do lázní, bahna, k moři. To každý jak se cítí. Potom se budu rozhodovat jestli ještě budu hrát, každý by tomu tělu měl nějak vrátit to, co mu dalo za tu sezónu. Prostě někde alespoň týden vypnout a vrátit mu to.

Budete ještě zbytek sezóny sledovat? Nebo už to nebudete řešit?
Určitě se sem tam kouknu na nějaký zápas, ale že bych sledoval každé utkání to určitě ne. Občas když to doma poběží, což se nestává moc často, protože to doma nikoho moc nezajímá, tak se na to kouknu, ale že bych to nějak vyloženě hltal každý zápas to ne. Mrknu se, protože minimálně baráž bude velmi zajímavá. Podle mě jsou tam ty týmy velmi vyrovnané. Dva týmy z vrchu se poměrně hodně trápí a naopak dva týmy zespoda jsou v euforii a to může hrát svou roli. Podle mě je to 50/50, dokonce bych mírně favorizoval ty kluby co jsou zespoda. Ty dva týmy z vrchu se sezónou spíše protrápily a kdoví v jakém stavu jsou jak psychicky, tak fyzicky. Můžou prohrát dva zápasy a ta psychika je může složit a nemusí se vrátit zpět do pohody a to dle mého může nahrávat právě týmům, které jdou zespoda. Za mě tipuji, že minimálně jeden z dvojice Kladno, Motor postoupí nahoru.