Do Havířova naposledy, přivezou Valaši "povinné" body?

Jan Tajzler • 18.02.2022

Vsetínským hokejistům zbývá do konce základní části odehrát už pouze pět utkání. Na 2. místo díky středeční výhře nad Ústím nad Labem ztrácejí dva body. Jisté už mají Valaši čtvrtfinále, k zajištění první čtverky jim pak schází tři body. V této situaci cestuje Vsetín v sobotu na led již sestupujícího Havířova, kde bude v roli favorita. Utkání v Gascontrol Aréně startuje v 17:00.

Havířov se po devíti letech loučí s Chance ligou

Už delší dobu je jasné, že v Havířově se po devíti letech s druhou nejvyšší soutěží rozloučí. Před sezonou by si sestup Azetu tipoval málokdo, naopak tým ze Slezska byl pasován do role černého koně soutěže, jenže to se na rozdíl od let 2019 a 2020 nenaplnilo. Tým nechytil začátek soutěže a z vleklé výsledkové krize už se prakticky nevzpamatoval, během ledna už bylo víceméně jasné, že Azet záchranu v soutěži nevybojuje a dokonce jej někteří hráči i začali opouštět jako třeba Antonín Pechanec, jenž zamířil do Přerova.

Havířov během svého devítiletého působení ve druhé nejvyšší soutěži hrál celkem šestkrát play-off, jeho maximem však vždy byla pouze účast ve čtvrtfinále. Ve Slezsku už myslí na blízkou budoucnost, v pátek ráno klub oznámil na svých webových stránkách změnu vedení, které by v nejbližších dnech mělo představit svou koncepci pro další vývoj hokeje v Havířově.

Havířovské trápení v soutěži už nebude mít dlouhého trvání, do konce základní části zbývá odehrát pět duelů. Azet tak nyní hraje už jenom o čest a například v posledním utkání hráči ukázali, že jim značka havířovského klubu není lhostejná, když ukořistili cenný bod na ledě jihlavské Dukly, kde padli až v samostatných nájezdech 2:3. V sezoně pak Havířov zvítězil pouze v desíti utkáních, když dvakrát porazil Třebíč, Přerov a jednou Benátky nad Jizerou, Sokolov a samozřejmě už odpadlou Kadaň.

Azet celou základní část trápila produktivita, což dokazuje fakt, že jako jediný tým z Chance ligy doposud nepřekonal hranici sta vstřelených branek. Bídu Havířova se snažily odvrátit výrazné individuality, jak se ukázalo, jednotlivci nemohou utáhnout celý tým. Z alespoň osobního hlediska dobrou sezonu prožil Jakub Doktor, jenž je aktuálně s bilancí 14+22 nejproduktivnějším hráčem mužstva. Pověst střelce se podařila naplnit i Vlastimilu Dostálkovi (18+8) a nejlepším nahrávačem se pak stal Jan Hudeček (11+24).

Elitním havířovským bekem je David Chroboček (3+11), co se týče podpory ofenzívy, další borci se k němu příliš nepřidali. Havířovské problémy se promítly i v brankovišti, kde se během letošní sezony vystřídalo hned sedm maskovaných mužů. Aktuální jedničkou je Marek Štipčák, který průměrně inkasoval 2,96 branky na zápas a úspěšnost zákroků má na úrovni 89,68 procent.

Vsetín může atakovat 2. místo

Valaši dali zapomenout nepříliš povedenému předcházejícímu týdnu a po víkendu si na domácím ledě připsali pětibodový zisk za výhru s Vrchlabím 5:4 po samostatných nájezdech a s Ústím nad Labem 5:1. Středeční bitva se Slovanem byla v režii Vsetína prakticky po celou dobu základní hrací doby. Zelenožlutí tak vrátili soupeři dvě porážky z předcházejících vzájemných střetnutí. Dobrý týden prožívá z osobního hlediska obránce Jiří Říha, jenž skóroval v obou duelech. Povedený návrat po krátké absenci pak prožil i kapitán Vít Jonák, jenž se proti Ústí prezentoval parádní individuální akcí, kterou zakončil vstřelenou brankou, aktuálně bilance druhého nejproduktivnějšího hráče Vsetína činí 14 branek a 21 asistencí.

Díky středeční výhře a prohře Třebíče ve Vrchlabí mají Valaši znovu možnost zaútočit na 2. místo v tabulce. Klíčem k němu je uspět za tři body v Havířově a zároveň doufat, že Horáci ztratí ve šlágru s Litoměřicemi. Ovšem mnohem podstatnější než tabulkové umístění je pro vsetínské trenéry rozpoložení mužstva před blížícím se play-off. Utkání s Ústím nad Labem naznačilo, že Vsacané by mohli být na dobré cestě k návratu formy, která je zdobila v dřívějším průběhu základní části.

Vzájemné bitvy Vsetína s Havířovem v minulých sezonách patřily mezi tuhé boje o body. Slezané uměli mnohdy vsetínského favorita potrápit a nejednou i porazit. Letos je však Vsetín zatím stoprocentní, v Havířově zvítězil 4:1, kde se mimo jiné zapsal mezi střelce i brankář Jakub Málek. Odveta na Lapači se konala těsně před Vánoci a skončila stejným výsledkem. V obou duelech pak skóroval Jan Berger.

Sestavy v posledním kole:

Havířov: Štipčák – G. Jansons, Chroboček, T. Pastor, M. Hlaváč, Mrowiec – Mrva, J. Doktor, Hudeček (A) – Dostálek, Křemen, Maruna (C) – Tjurin, L. Bednář, Hotěk – J. Žolobov, Krupa, Damašek.

Vsetín: Málek – Jerofejevs, Ondračka, Hryciow, Říha, Smetana, Štach, Š. Jenáček – Jonák, Pšurný, Rob – Půček, Pitule, Hořanský – Berger, Vlach, Zeman – Vítek, Březina, Klímek.