Domácí šlágr je tu! Na Lapač míří rozjetá Třebíč

Jan Tajzler • 24.02.2023

Souboj dvou aktuálně nejlepších týmů Chance ligy zpestří program 50. kola. Valaši budou chtít na Lapači soupeři z Vysočiny vrátit nedávnou těsnou porážku 1:2 a znovu upevnit pozici na 2. místě. Horácká Slavia má situaci na čele tabulky ve svých rukou, ovšem i pro Třebíč bude utkání důležitým testem před blížícím se play-off. Souboj druhého týmu tabulky s prvním odstartuje na Lapači v sobotních 17:00.

Partner utkání:

Třebíč míří za historickým úspěchem

Od roku 1997 působí Třebíč nepřetržitě ve druhé nejvyšší soutěži, žádný jiný klub z aktuálních účastníků Chance ligy ji nehraje déle než právě Horácká Slavia. Letos mají na Vysočině nakročeno k historickému úspěchu, svěřence trenéra Kamila Pokorného totiž dělí od prvenství v dlouhodobé fázi jediný bod, o který se pokusí zabojovat právě na Lapači. Proti Třebíčí však hraje nepříznivý trend, na Valašsku naposledy uspěla před pěti lety, ve vzájemných soubojích totiž už více než tři roky hraje významnou roli domácí prostředí.

Forma Třebíče je však vynikající. Bíle hvězdy bodovaly v jedenácti duelech v řadě a hned osm utkání dovedly do vítězného konce. Díky tomu vedou tabulku právě před Vsetínem o solidních sedm bodů. Aktuální vítězná série čítající pět zápasů v řadě zahrnuje i cenné skalpy rozjetého Zlína, Poruby či rivala z Jihlavy.

Třebíč nebyla před sezonou pasována do role favorita, ale už v loňské základní části bojovala o čelo tabulky, nakonec skončila na 3. místě. Letošní úspěch tak není úplně náhodný, tím víc když hráči Třebíče to potvrzují i ve statistických ohledech. V jejich řadách najdeme nejproduktivnějšího muže soutěže, nejlepšího střelce, nejproduktivnějšího obránce, nejlepšího brankáře a také nejlepší využití přesilových her či nejméně obdržených branek i trestných minut, jak lze vidět, těch nej které třebíčský tým ovládá je hned několik a vedoucí pozice je tedy pro tým z Vysočiny zcela zasloužena.

Ve výčtů třebíčských klenotů nemůžeme začít jinde než u Martina Dočekala, který vede produktivitu soutěže s 56 kanadskými body, což je suverénní počin. Zároveň se také bývalý hráč brněnské Komety či pražské Sparty dělí o post nejlepšího střelce se šumperským Lukášem Žalčíkem, když oba kanonýři zaznamenali 27 branek. V elitní desítce produktivity najdeme také dalšího třebíčského hráče Ladislava Bittnera (22+20). Na hranici 20 branek dosáhl i Matěj Psota, tohle trio bude pro vsetínskou defenzívu představovat největší možné riziko. Utkání pak bude speciální pro vsetínského odchovance Daniela Klímka, který vůbec poprvé v kariéře nastoupí na Lapači v dresu soupeře.

Pozor si Valaši musejí dát také na obránce Antonína Bořutu, který vede produktivitu prvoligových obránců s bilancí 6+30 a počtem asistencí se řadí do TOP 5 nahrávačů Chance ligy. Bohatými zkušenostmi i z extraligových startů za Brno či Karlovy Vary oplývá Lukáš Forman (2+10). Třebíč se může pochlubit nejlepší defenzívou v soutěži, velký podíl na tom má pochopitelně i brankář Pavel Jekel, který ve 42 duelech průměrně obdržel pouze 2 branky na zápas, žádný prvoligový brankář nemá v tomhle ohledu lepší výkonnost, úspěšnost zákroků má na hodnotě 93.03 % a svému týmu dopomohl už ke 30 vítězným zápasům.

Obrovskou sílou Třebíče jsou rovněž přesilové hry, jejich hodnota využití přesahuje 25 %, což je v Chance lize znovu suverénní počin. Vsetín si tak bude muset dát pozor na disciplínu, v opačném případě může očekávat komplikace.

Vsetín chce dodržet domácí trend

Vsetínský tým neprochází v aktuálním týdnu jednoduchou situací. Kabinu navštívila viróza, která vyřadila z tréninkového i herního procesu hned několik obránců i útočníků. Do Přerova jeli Valaši značně oslabení, přesto podali na Hané srdnatý výkon, za což byli odměněni tříbodovým ziskem za výhru 2:0. V utkání se dvěma asistencemi blýskl Radek Číp a třetí vychytanou nulu v sezoně oslavil i brankář Maxim Žukov. Zelenožlutí tak učinili další potřebný krok k zajištění alespoň 2. místa po základní části, ovšem Poruba bude na zaváhání vsetínského týmu i nadále čekat, ztrácí pouze dva body, dostat vsetínské hokejisty pod tlak může i Prostějov.

Marodka v kabině Vsetína by měla být na ústupu, ale je téměř jisté, že do souboje s Třebíčí nezasáhne nejlépe střílející obránce Chance ligy Jiří Říha s Markem Voženílkem. Dá se předpokládat, že trenér Jiří Weintritt znovu povolá hráče z Valašského Meziříčí, kteří Vsetínu pomohli už na přerovském ledě, jedná se o obránce Jakuba Ďurkače a vsetínského odchovance Tomáše Vávru, který do zelenožlutého dresu nastoupil po dlouhých čtyřech letech.

V soubojích Vsetína a Třebíče hraje významnou roli faktor domácího prostředí. Horácká Slavia na Lapači uspěla, co se soutěžních zápasů od roku 2017 týče, pouze jednou. Bylo to 13. ledna 2018, kdy z Lapače vezli Horáci tři body za výhru 4:1. Od té doby si ale Vsetín od Třebíče na domácím ledě body vzít nenechal a Vsacané budou chtít tento trend udržet i v sobotu. Dopomoci k tomu bude chtít také útočník Miroslav Holec, který ještě v posledním vzájemném střetnutí na Lapači hájil barvy soupeře. Souboj proti lídrovi tabulky startuje v 17:00.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Žukov – Hryciow, Říha (A), Jenáček, Ďurkáč, Smetana (A), Ondračka – Holec, Bērziņš, Rob (C) – Sihvonen, Přikryl, Š. Bláha – Číp, Lichanec, Jenyš – Melenovský, Vávra, Pětník.

Třebíč: Jekel – Bořuta, Tureček, Forman, Furch, Poizl, Vodička, Fajmon – Dočekal, Bittner, Psota – Vodný, D. Michálek, Ferda – Klímek, Malý, I. Sedláček – Pšenička, Mat. Svoboda, Mat. Novák.