Dopita poprvé skóroval

Aleš Koňařík • 30.09.2001

V s e t í n - První gól si v přípravných zápasech NHL připsal na své konto útočník Jiří Dopita. V zápase Filadelfie proti finalistovi uplynulého ročníku New Yersey Devils k tomu přidal ještě asistenci na první branku Hlaváče, Letci i s Čechmánkem v brance nakonec zvítězili 5:4. Utkání s „Ďábly“ bylo také poslední zkouškou před středečním ostrým začátkem NHL, tým Filadelfie startuje o den později proti Floridským Panterům.

Na soupisce Letců se pravděpodobně objeví čtyři česká jména. Roman Čechmánek, Jiří Dopita, Jan Hlaváč a trochu překvapivě i Pavel Brendl, jež byl i s Hlaváčem součástí velké výměny mezi N.Y. Rangers a Filadelfií. České duo putovalo do Pensylvánie za zraněními stíhaného Erika Lindrose. Vedení letců si jistě spokojeně mne ruce, protože především dvacetiletý Brendl podával v předsezónních zápasech vynikající výkony.

Exvsetínský kapitán Dopita nastupoval v přípravných utkáních na postu centra třetí řady, na křídlech se mu ponejvíce střídali Hlaváč, Brendl,Williams a Simon Gagne. Ze šesti zápasů, ve kterých nastoupil, si odnesl 4 body (1+3). „Se hrou v NHL nebude mít žádný problém,“ řekl o svém spoluhráči Jan Hlaváč. „Má na to nastupovat proti nejlepším hráčům NHL, a bude dávat góly.“

Brankář Čechmánek charakterizoval pro deník Daily News svého letitého spoluhráče takto: „Zkušený, silný hokejista, velmi dobrý před brankou a u mantinelů. A hlavně, s velkou dávkou sebevědomí.“ Zmíněné skutečnosti si povšiml i trenér Letců Bill Barber:“Přestože ještě neumí anglicky a s ostatními se tak moc nepobaví, má přirozenou autoritu vůdce mužstva.“ Dopitovi při rozhovorech s novináři zatím pomáhají ostatní Češi v mužstvu. Stejně, jako loni Romanu Čechmánkovi.

Podle Simona Gagneho si Dopita ještě musí zvyknout na hru na menším hřišti, kde dochází mnohem častěji ke kontaktům u hrazení. S tímto se ovšem český útočník vypořádává bez komplikací, Kieth Primeau jej navíc nazval nejsilnějším hráčem, se kterým dosud hrál. „Mnozí po něm šli pěkně zostra, ale on většinu střetů ustál.“