Dorost jde na Sokolov. Jsme připraveni porvat se o postup, hlásí Bartoněk

Helena Hegeďová • 06.03.2023

Dorostenci VHK zakončili základní část výhrou 5:0, čímž symbolicky potvrdili první místo v tabulce, které uhájili s náskokem 29 bodů. Teď je čeká semifinále play-off, ve kterém narazí na Sokolov. Vítěz série si zajistí účast v baráži o extraligu. „Každý z nás musí chodit do soubojů, nesmíme se bát hrát. Taky bude důležité hodně střílet a nedělat zbytečné fauly. A hlavně bojovat za tým. Podívat se, co máme na hrudi, a říct si, že to musíme zvládnout,“ velí před důležitou sérii Matyáš Bartoněk

Matyáši, jak se ohlížíte za základní částí?
Základní část bych zhodnotil jako celkem dobrou. Měli jsme tam hodně změn v kádru, ale vždycky jsme si nějak sedli. Vyhráli jsme tabulku asi o třicet bodů, takže jsme všichni rádi a už se připravujeme, abychom dokázali to, za čím celou dobu jdeme, a to je postup do extraligy.

Pouze dvakrát jste nebodovali. Co bylo klíčem k úspěchu?
Bylo to asi tím, že jsme už od letní přípravy makali a nevypustili žádný zápas. Akorát tam občas přišel nějaký zkrat, kdy to vůbec nevyšlo, ale to byly výjimky. Hlavně si myslím, že všichni bojují za klub, a ne jenom za sebe. A taky máme hodně dobrou partu.

„Hlavně si myslím, že všichni bojují za klub, a ne jenom za sebe.“

Hraje roli i motivace a cíl postoupit?
Motivaci určitě máme. Je to vlastně hned rok po tom, co jsme spadli, a většinou to bývá tak, že největší naděje na postup je hned další rok po sestupu. Od začátku sezony si říkáme, že to chceme dokázat, ale šli jsme pomalu krok po krůčku, a nakonec jsme se dostali až tam, kde jsme teď. Doufám, že se nám bude dařit i dál.

Vás náskok na prvním místě tabulky nakonec činí 29 bodů. Odpovídá to zápasům, které jste odehráli?
Občas jsme narazili na tým, který nebyl dovednostně tak zdatný jako my. Liga je ale celkově vyrovnaná, takže si myslím, že hodně rozhodoval tým jako celek. Všichni jsme bojovali, nevypouštěli jsme souboje. Samozřejmě máme v týmu i nějaké individuality, ale určitě za úspěchem stojí hlavně týmová bojovnost.

V posledním zápase základní části jste porazili polský výběr 5:0. Naladili jste se na play-off?
V zápasech předtím se nám moc nedařilo, neměli jsme formu. Teď před play-off už jsme se chtěli soustředit na to, abychom se dostali zpět, protože jsme věděli, že poslední tři čtyři zápasy už budou příprava na play-off. Pokud se nám povedou, tak se nám nejspíš povede i play-off. Chtěli jsme co nejvíc bojovat, teď už pilujeme jen některé herní situace.

Myslíte si tedy, že jste připraveni?
Jsme rozhodně připraveni na to porvat se o postup. Myslím si, že jsme připraveni žrát led, jak by řekl pan trenér.

Sledovali jste dění v napínavé západní skupině?
Věděli jsme, že první jsou Vary, které ve skupině dominovaly. Samozřejmě jsme sledovali, jak na tom bude Písek a Sokolov. Upřímně jsme si mysleli, že potkáme Písek, jenže ten prokázal, že teď nemá vůbec formu. Naopak Sokolov je na koni. Proti Meteoru Třemošná teď vyhrál 6:1 a bude to v play-off teď hodně těžké. Jsou namotivovaní, budou se hodně snažit. Musíme do toho dát všechno, jinak to nevyjde.

Semifinále začíná ve čtvrtek. Co vás do té doby ještě čeká?
V pondělí máme ještě nějakou regeneraci a v úterý a ve středu jsou tréninky. Tam se budeme soustředit hlavně na herní situace a snažit se vypilovat přesilovky a oslabení. Myslím si, že po fyzické stránce jsme připraveni dobře. Strávili jsme hodně času na suché, takže silově by to neměl být problém. Na ledě jsme po celou sezonu odváděli dobrou práci a myslím si, že jsme připraveni zabojovat v play-off a dotáhnout to do konce.

„A hlavně bojovat za tým. Podívat se, co máme na hrudi, a říct si, že to musíme zvládnout.“

Už jste zmiňoval, že Sokolov má fazónu. Co bude proti takovému soupeři nejdůležitější?
Sokolov bude rozhodně bojovat, nedá nám žádný puk zadarmo. Jediné, co nám zbývá, je dát do toho sto procent. Každý z nás musí chodit do soubojů, nesmíme se bát hrát. Taky bude důležité hodně střílet a nedělat zbytečné fauly. A hlavně bojovat za tým. Podívat se, co máme na hrudi, a říct si, že to musíme zvládnout.

První dva zápasy hrajete doma. Co byste vzkázal fanouškům, kteří by si mohli najít cestu na stadion?
Samozřejmě doufám, že fanoušci náš tým sledují, a ví, jak jsme na tom. Určitě bychom byli všichni rádi, kdyby nás přišli podpořit jak ve čtvrtek, tak v pátek. Maximálně oceníme jakoukoliv podporu.