Fin Riku Sihvonen poznává Valašsko. Mám tu všechno, co potřebuji, chci pomoci k úspěchu, hlásí

Redakce • 28.07.2022

O víkendu zamával rodnému Finsku a zamířil na Valašsko. Hned v pondělí se pak útočník Riku Sihvonen připojil ke svým novým spoluhráčům ve Vsetíně, se kterými v těchto dnech absolvuje první tréninky na ledě. „Město je menší, je tu méně lidí než ve velkoměstě. Mám tady všechno, co potřebuji. V okolí je skutečně hodně přírody, v tomto ohledu mi trochu připomíná domovinu. Tedy až na množství jezer,“ usmívá se čtyřiadvacetiletý rodák z Jyväskylä, jenž loňskou sezonu strávil v Litoměřicích.

Jak se zrodil váš přesun na Valašsko?
Oslovil mě zájem vsetínského klubu. Komunikoval jsem s trenéry, máme stejné ambice. To znamená vyhrávat zápasy a udělat týmový úspěch. Vsetín je pro mě příležitost, abych ukázal, co umím, a pomohl týmu k co nejlepšímu výsledku. Myslím si, že mančaft na to máme. Důležité bude mít dobrý start a snad k tomu přispěju i nějakým tím gólem.

Měl jste předtím o Vsetínu nějaké informace?
Loni jsme tu hráli s Litoměřicemi. Vsetín měl vždycky dobrý tým, každému soupeři se proti němu hrálo velice těžce. Vím, že na zápasy chodí hodně lidí a fanoušci na Vsetíně hokej milují, což je úžasné. Moc se těším na atmosféru na Lapači, až se sezona rozjede.

Bavil jste se s trenéry o tom, jaká by měla být vaše role v týmu?
Ano, ale ne úplně dopodrobna. Myslím, že na to přijde čas později a to včetně taktických věcí. Nyní poznávám nové spoluhráče a město jako takové.

A stihl jste se už rozkoukat?
Stihl jsem se ubytovat. Město je menší, je tu méně lidí než ve velkoměstě. Mám tady všechno, co potřebuji. V okolí je skutečně hodně přírody, v tomto ohledu mi trochu připomíná domovinu. Tedy až na množství jezer (smích).

Suchou část letní přípravy jste absolvoval individuálně, že?
Přesně tak. Doma ve Finsku mám kondičního trenéra, se kterým spolupracuji. Suchá příprava byla náročná, ale to k tomu patří. Každý sportovec si tím musí projít. Je to důležité období pro každého z nás, abychom pak v sezoně měli z čeho brát.

Na začátku týdne jste se připojil k týmu, od úterý absolvujete tréninky v Brumově-Bylnici. Jaké jsou první dny na ledě?
Jako vždycky. Je potřeba si zvyknout na novou výstroj, na nové brusle. Bude to hodně o bruslení a nabírání kondice na ledě. Ale zvládám to v pohodě, je to zkrátka součást naší práce.

Je pro vás velká výhoda, že společně s vámi do Vsetína přišel i Roman Přikryl, se kterým jste loni hrál za Litoměřice?
Určitě je to plus. Nabídku Vsetína jsem s ním konzultoval, o to jednodušší pak bylo mé rozhodování.

Na ledě vám to spolu šlapalo, že?
Jsme kamarádi i mimo hokej. Přestože Roman nemluví úplně brilantní angličtinou, rozumíme si. Na ledě nám to fakt sedlo, fungovala vzájemná chemie. Roman umí dát v pravý čas přihrávku, ze které můžu v zakončení těžit. Na ledě si ale vyhovím s každým. Věřím, že se nám bude dařit především jako týmu.

Na Valašsku v minulosti působila celá řada hráčů z Finska (na jejich přehled se můžete podívat zde). Znáte některého z nich osobně?
Znám Mikaela Kuronena a Williama Mäkinena, který pochází téměř ze stejného města jako já, takže k sobě máme blíž. Rovněž s ním jsem o Vsetínu mluvil. Vím, že na Vsetíně chytal Sasu Hovi, kterého si fanoušci velice oblíbili. A zaujalo mě, že Jan Ščotka, který byl v loňské sezoně kapitánem Jyväskylä, je odchovancem Vsetína.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov