POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 410 (29.6.)

Hráči jdou nahoru, těší trenéra SDO Josefa Turka

Helena Hegeďová, Kristýna Zigmundová • 11.11.2017

Základní část Extraligy staršího dorostu se chýlí ke konci. Vsetínské hráče ročníků 2000 a 2001 už čeká jen jeden zápas, který bude důležitý pro jejich další postup soutěží. Momentálně drží Valaši čtvrtou příčku a jsou o bod lepší než poslední Třinec, který jim bude za týden soupeřem. „Loni se to tak tak zachránilo, a já si myslím, že letos je to zatím velký úspěch. Díval jsem se na to a stále je tam šance na play-off i z tady té druhé skupiny,“ je s dosavadními výsledky spokojen trenér Josef Turek.

Jak hodnotíte dosavadní sezónu staršího dorostu?
Měli jsme dobrou přípravu, ve které jsme vyhráli všechny čtyři zápasy. Bylo logické, že někdy prohrajeme, a to se nám stalo hned v úvodu sezóny, což bylo dobře. Dostali jsme i docela velké nálože, ale potom jsme se z toho dostali. V Havířově jsme prohráli o gól 3:2 a už se to začalo přibližovat naší hře v přípravě. Potom jsme porazili Třinec a už jsme se do toho dostávali, ty zápasy byly hodně dobré, za což bych chtěl všechny kluky pochválit. Dvakrát po sobě jsme porazili Zlín, dvakrát Třinec, doma i venku se nám podařilo remizovat s prvními Vítkovicemi, což byly dobré skalpy. Když to porovnám s loňskou sezónou, tak v této době, za 15 zápasů, tu bylo 5 bodů. Letos je za 15 zápasů 18 bodů, takže je tam obrovské zlepšení. Hráči jdou nahoru, a to nás jako trenéry těší.

Zmínil jste, že se v úvodních zápasech sezóny příliš nedařilo. Co se poté změnilo?
Dlouhodobě trénujeme, hráči strašně dřou, hodně se nabruslí. S Petrem Fojtů to máme na bruslení postavené, abychom nebyli, jak se říká, polomrtví. Trvalo to dlouho, dělalo se na tom třeba půl roku, než se vyhrál nějaký mistrovský zápas. Když ale vezmu v úvahu, že se na led šlo někdy v červenci nebo červnu, kdy jsme byli dvakrát na ledě v Porubě, tak potom nám trvalo ještě třeba toho půl roku, než to dostalo jinou tvář.

Základní část bude za chvíli končit a jste na čtvrtém místě, nechtěli jste být trochu jinde?
Ten kádr je, jaký je. Jsou tu hráči z první ligy, vyzkoušeli jsme třeba i Standu Kunsta s Honzou Půčkem z mladšího dorostu, kteří jsou prvoročáci, takže to byla taková pozitiva. Tři zápasy nám odchytal také Málek, ten byl v bráně zrovna při remíze s Vítkovicemi. Samozřejmě vždycky myslíme na ty nejvyšší mety, ale musíme si uvědomit, že je nás v kádru 16 a máme to tak různě posbírané. Taky musíme brát v úvahu to, jak jsme dopadli loni, ten tým se totiž moc nezměnil. Loni se to tak tak zachránilo, a já si myslím, že letos je to zatím velký úspěch. Díval jsem se na to a stále je tam šance na play-off i z tady té druhé skupiny.

Jak teď bude soutěž pokračovat?
Systém soutěže momentálně přesně neznám, ale myslím, že teď budeme hrát o umístění na 15. – 25. místě, body zůstávají. To znamená, že se teď v této tabulce asi zařadíme mezi prvních pět. Hraje se doma a venku s každým soupeřem, první čtyři poté postoupí do play-off. Jsou tam i týmy jako Warrior Brno, ti mají jeden bod, a Letňany, které mají dva body. Díváme se i touto cestou, protože sestupují dva týmy a jak jsem prohlásil před sezónou, hlavním cílem je zachránit extraligu pro další ročníky.

Jak hodnotíte systém soutěže?
Já bych to nijak nehodnotil, dvanáct let jsem se v mládežnickém hokeji nepohyboval, byl jsem u mužů. Letos se to rozdělilo takhle a já to vždycky respektuju. Jsem rád, že pohybově, bruslařsky vydržíme stíhat s nejlepšími celky. Proměňování šancí je věc druhá. Ale dokážeme s nimi držet krok. Samozřejmě, že máme silnou skupinu, ale je také nejvíce vyrovnaná. Máme tam Zlín, Vítkovice, Třinec, to jsou velkokluby, které mají extraligu, juniory. My tady juniory nemáme, takže tu ta návaznost není a celkem to lepíme. Taky z tohoto důvodu si myslím, že je naše umístění celkem dobré.

Co byste uvedl jako silné a slabé stránky týmu?
Pozitivní je určitě to, že první v produktivitě útočníků je na Moravě Roman Půček, třetí je Michal Matiaško, desátý Daniel Klímek a v prvních dvaceti pěti je ještě Jan Vašenka. Co se týče obrany, tak druhým nejlepším střelcem mezi obránci v celé republice je Tomáš Ondračka, druhý je také v produktivitě. Samozřejmě je v první desítce i Šimon Jenáček a Martin Lašák. Myslím si, že to je obrovské plus. Samozřejmě tu máme taky jedničku gólmana Viktora Chrásteckého, který byl vždycky dvojka nebo trojka. Letos jsme to na něj naložili, měl vynikající zápasy i trochu slabší, ale myslím si, že jeho výkonnost se taky hodně zvedá.

To znamená, že máte de facto jeden z nejlepších útoků v lize. Čím to ale je, že se tak neprosazují ostatní lajny?
Už se to zlepšuje, zmiňovaný Vašenka hraje ve druhé lajně. Krupa dal své první dva góly ve starším dorostu, první gól dal také Kožený, což je kluk z Nové Jičína, z první ligy. Vojtěch Pernický hrál krátce za olomoucký mladší dorost, ale je to kluk z Valašského Meziříčí a je tu samozřejmě i Ján Petriska ze Slovenska, taky prvoročák, který si na to zvyká. Marco Lukačka je z loňského mladšího dorostu, pak je tu Adam Zetocha, který není úplně střelec. Loni dal jeden gól za sezónu, letos má taky jeden, ale už tři asistence k tomu, takže se také zlepšil. To je všechno, to je náš kádr a prakticky už nemáme kde brát. Marián Žabčík byl teď zraněný, opět začíná hrát Mates Vávra. Martin Mikulečnák rok nehrál, ale teď se vrátil a zápasy zvládá celkem dobře. Lašák hraje výborně v obraně, jak jsem říkal Ondračka, Lašák, Kožený,… z osobních důvodů nám zpátky na Slovensko odešel Floriš. Máme tři pětky, dva navíc, takže to není jednoduché, chybí nám konkurence v týmu. Není tam tlak na hráče, kteří by ho třeba i potřebovali ke zlepšení výkonů.

Kolik hráčů přešlo do staršího dorostu ze vsetínského mladšího dorostu?
Málo, ale to je dlouhodobá propast. Je špatné, že junioři spadli před pěti lety a není tam ta návaznost, protože ti nejlepší, pokud nepůjdou do mužů, tak budou chtít hrát extraligu juniorů a bohužel odejdou. A kolik přešlo? Ve 3. třídě je jich třeba 35 a zužuje se to, až jich jde do dorostu jenom pár. Nakonec z těch třiceti hrají třeba jenom dva. Odchovanců je tady málo. Roman Půček, Daniel Klímek, ti jsou v první pětce. Je tady Tomáš Ondračka, který sem přišel v šesté sedmé třídě. V bráně je to Viktor Chrástecký. Adam Zetocha je také odchovanec, ale to už jsou všechno ty dorazovky. Z mladšího dorostu přišel jenom Marco Lukačka a Šimon Jenáček, ale ten už hrál za starší dorost od Vánoc a hraje teď velmi dobře. Z útočníka šel na obránce a s Tomášem Ondračkou hraje výborně. Tomáš Krupa hrál za Přerov, ten nepřišel z mladšího dorostu. Odešli Kuboš, Lobodowski, Šánek, gólman Ševců a další, kteří tady působili. Štědrý a Paťava už jsou delší dobu v Olomouci, to jsou všechno naši odchovanci, kteří změnili působiště, a to dělá třeba dohromady jednu a půl pětky.