Hráli jsme špatně a musíme to zlepšit, nehledal po porážce vytáčky kapitán Ašer

Václav Trávníček • 15.09.2009

Pondělní trénink vsetínského A-týmu měl tentokrát neoblíbenou, avšak nezbytnou součást. Kádr trenéra Hlobila analyzoval pokažený sobotní zápas proti Frýdku-Místku. Až pak obul brusle a mohl zamířit na led. „Očekával jsem, že sebereme tři povinné body, ale hráli jsme špatně. Musíme to zlepšit,“ prohlásil s dvoudenním odstupem útočník Jakub Ašer, který byl na začátku sezóny zvolen kapitánem zelenožluté flotily.

Kubo, už jste se ze sobotní porážky oklepali?
Já doufám, že ano. Byla to nepříjemná porážka na začátek sezóny, ale co se dá dělat. Hráli jsme špatně celý zápas, i když jsme ze začátku vedli. Nevypracovali jsme si ale šance, ani jsme neměli tlak. Proti nováčkovi a vůbec proti soupeři s kádrem jako Frýdek-Místek bychom jej měli mít.

V šatně asi nebylo moc veselo. Vedení a trenéři vám to určitě dali pocítit.
Veselo určitě nebylo. Ale po takovém zápase se to dalo očekávat.

Proč se to utkání tak nepovedlo? Bylo to v přístupu hráčů, jak naznačil jednatel klubu Stanislav Pavelec, nekoncentrovaností, nebo zkrátka přišel den blbec?
Myslím, že to byla asi kombinace všeho, co jsi vyjmenoval. Neřekl bych ale, že jsme byli nekoncentrovaní nebo že bychom soupeře podcenili. Ale dostali jsme blbý gól v naší přesilovce. Přesně jsem tu situaci neviděl, ale vím, že se tam špatně odrazil brankáři Lukášovi Plškovi kotouč. Přesilovky, v nichž jsme měli dát branku, jsme promrhali. Ztráceli jsme puky na modré čáře, propadali vzadu a Frýdečtí jezdili v situacích dva na jednoho. Inkasovali jsme z toho, soupeř nám po našich chybách mohl dát ještě dvě nebo tři branky.

Z tribuny to vypadalo, že se zápas nepovedl celému týmu. I brankář Lukáš Plšek, který patří tradičně k největším oporám, měl tentokrát „zásluhu“ na prvním gólu.
Bohužel, to se stane. Jeden gól ale zápas neřeší – my jich měli vstřelit čtyři nebo pět. Ve čtvrtek a v pátek jsme trénovali přesilovky, ale bohužel jsme je v utkání trestuhodně nevyužili. Nepřenesli jsme to do prostě zápasu a naopak jsme ve vlastních početních výhodách inkasovali.

Nepřišlo ti, že někteří spoluhráči hráli takříkajíc na sebe?
Je to možné. Podle výsledku a hry bychom měli začít hrát víc kolektivně. Slyšel jsem to taky, mnozí lidé se mě na to na ulici ptají, ale je to spíš otázka pro trenéry. Ti musí říct, kdo má s kým a jak hrát. Jestli to má vzít někdo na sebe nebo naopak hrát více kolektivně.

Jakub Ašer v tréninkovém hovoru s parťákem Danem Tesaříkem.

Pěkně jsi z otázky vybruslil. Ty jsi hrál ve Frýdku-Místku jednu sezónu, když jsi studoval vysokou školu v Ostravě. Vzpomněl sis na to během utkání?
Jasně, některé kluky si z působení ve Frýdku-Místku pamatuji, takže jsem chtěl, abychom jim dali alespoň šestku. Bohužel to tak nedopadlo. Věřil jsem, že budeme brát tři povinné body. Je to škoda a nezbývá nám, než to napravit v sobotu proti Blansku.

Takže z aktuálního frýdeckého kádru jsou pamětníci tvého tehdejšího působení?
Někteří hráči ano, ale je jich málo. Vesměs to tehdy byli mladí kluci, junioři, kteří někdy chodili na tréninky a já si je pamatoval. Potom byl v sobotním kádru Frýdku-Místku Galačák, s nímž jsem hrál v Sareze, a Martiník z Valmezu.

Během letní přípravy se nositelé vsetínského kapitánského céčka střídali. Proti Frýdku-Místku jsi vedl tým jako kapitán ty. Jde už o definitivu?
Asi ano. Byla to demokratická volba a já byl postaven před hotovou věc, takže se budu snažit, aby to klapalo a abychom táhli za jeden provaz. Ne abychom hráli sami na sebe.

Jaký je to pocit? Jsi ten typ, který se v kabině postaví a vezme si slovo?
Takových kluků je nás tam víc. I ti starší. Já k těm starším patřím už dneska taky, takže tomu musíme dávat řád. Ale není to o jednom člověku, je to o více lidech, kteří mančaft tmelí a dávají ho do kupy.

Jedním ze starších hráčů je i tvůj kamarád Pepa Mikeš. Potěšilo tě, že se vrátil do mančaftu?
Pepa je kvalitní hráč, má co nabídnout a v loňské sezóně to ukázal. Myslím, že je pro nás jedině dobře, že bude tady.

Příští zápas si napravujete domácí reputaci proti Technice, která se v létě stěhovala z Brna do sousedního Blanska. Co od zápasu očekáváš?
Nemám přehled, kolik brněnských hráčů v letošním týmu zůstalo. Ale vždycky to byli takoví nepříjemní bruslaři, kteří hráli poměrně rychlý hokej. Budeme se s nimi snažit bruslit. U nich jsme v loňské sezóně druhý zápas vyhráli, takže se na to pokusíme navázat, i když oba mančafty nastoupí v jiných sestavách. Věřím, že vyhrajeme a lidi mě budou na ulici zastavovat i s pochvalou a ne jenom s otázkou, proč jsme hráli blbě (směje se).