Ice Breakers #5: Valašská euforie a výkony gólmanů

Radek Bařina • 26.03.2009

Valašský hokejový klub má nadějně nakročeno k velké senzaci. Po dvou utkáních totiž vede nad velkým favoritem 2. ligy Šumperkem 2:0. Své vítězství z prvního utkání totiž vsetínští hráči potvrdili i ve středu Na Lapači, když v dramatickém zápase zvítězili nad Draky 4:2. A jaké byly dle našeho názoru rozhodující faktory tohoto zápasu? To se dočtete na následujících řádcích.

1. Úvodní minuty utkání

Velký, ba možná přímo klíčový, vliv na výsledek 2.semifinálového zápasu měla úvodní 14.minutovka tohoto zápasu. Valaši ji vyhráli 2:0 čímžse výrazným způsobem odrazili k cestě za vítězstvím. Přitom nechybělo mnoho a vše mohlo být zcela jinak. Do střetnutí totiž hosté vstoupili aktivně, aktivně napadali vsetínské hráče hluboko v jejich obranném pásmu a brzy si vytvořili velké příležitosti. Ve 4. Minutě vypálil z mezikruží Holík a Plšek vyrazil kotouč s velkou dávkou štěstí svým ramenem. O pár okamžiků později pak znovu strážili domácí svatyni snad všichni svatí, kdy se dračí projektil z pravého křídla zastavil až o břevno domácí svatyně.

Vsetínští naopak vstoupili do zápasu opatrně, počkali si na první hostující chybu a všemi mastmi mazaný veterán Štraub poslal Vsetín do vedení. Najednou bylo hostující sebevědomí pryč, naopak hostující hráči jako by nevěděli, co mají hrát a kupili chybu za chybou. Netrvalo dlouho a Valaši je za to ztrestali druhým gólem a výborným způsobem tak našlápli k vítězství. Drakům totiž trvalo více než polovinu zápasu, než se vzpamatovali a byť si v závěru druhé a ve třetí třetině dokázali vytvořit výraznou převahu, tříbrankové manko již smazat nedokázali.

2. Výkony gólmanů

Lukáš Plšek se pomalu ale jistě stává noční můrou šumperských hráčů i fanoušků. Již v prvním zápase série se stal hlavním strůjcem vsetínského vítězství a základním stavebním kamenem valašské radosti se stal i v utkání číslo 2. Tentokrát sice neměl tolik práce jak v Šumperku, i tak ovšem 43. úspěšnými zákroky znechutil šumperským Drakům utkání. V některých okamžicích, především v úvodu zápasu, mu pomohlo i trochu štěstí, to však k úspěšnému gólmanovi nesporně patří.

Naopak na straně vsetínského soupeře zatím o spokojenosti s gólmany nemůže být příliš řeč. O kuriózní brance z prvního zápasu v čase 59:59 se již namluvilo mnohé, ani ve druhém utkání ovšem brankářská jednička hostujícího celku jistotou příliš nehýřila. Maláčovi nepomohlo ani to, že již z první domácí příležitosti inkasoval, když se přímo mezi jeho betony trefil Štraub, od toho to okamžiku pak hostující brankář s číslem 73 působil všelijak, jenom ne jistě. Nejpatrnější to bylo v minutě 13., kdy mu z pod výstroje vyklouzl lehoučký puk a jen obětavost hostujícího obránce uchránila Šumperk od jistého druhého gólu. O pár okamžiků později přesto Maláč inkasoval podruhé načež byl, viditelně rozhozený a frustrovaný, vystřídán svým mladším kolegou Danečkem. Ten již podal poměrně kvalitní výkon, přesto se s jistotou chytajícímu Plškovi vyrovnat nedokázal. Právě rozdíl v brankářích je jedním z hlavních důvodů, proč v sérii vede podceňovaný tým z Valašska. Nechme se tedy překvapit, kdo dostane příležitost v brance Draků v dalších utkáních série, případně zda se Maláčovi konečně podaří zlomit pověst brankáře, který play-off chytat neumí – v Prostějově nebo na Kometě by mohli vyprávět.

3. Koncovka

Ani sebelepší brankář by v brance nezmohl vůbec nic, kdyby se střelcům dařilo trefovat odkrytou branku či proměňovat jiné 100% šance. Hráči Šumperka však místy vypadali, že se zaměřují spíše na to, aby Plška trefovali, než na to, aby mířili do sítě za jeho zády. Faktem je, že se Draci očividně snažili mířit nahoru, s cílem využít menší Plškovy postavy, pokud se jim však při těchto pokusech podařilo vůbec trefit bránu, stejně v ní nalezli jen Plška, případně v jednom případě břevno nad Plškovým ramenem. To domácí se s koncovkou příliš nepárali. Z úvodních tří velkých šancí dvě proměnili a byť se poté jejich gólostroj přeci jen lehce zasekl, přesto si v zakončení počínali mnohem zdatněji než jejich severní soupeř. Za vše nejlépe hovoří řeč čísel, zatím co na Plška šlo v prvních dvou utkáních série 94 střel (51 a 43), přičemž v jeho síti skončily pouhé tři puky, vsetínští vystřelili 58 (26 a 32), branek ovšem dokázali vsítit celých šest, což je poměrně solidní statistika, na rozdíl od té Dračí.

4. Kvalitní defenzivní hra Valachů

Častokrát tolik kritizovaná obrana Vsetína podala i ve druhém utkání série vysoce nadstandardní výkon. Samozřejmě si ani tentokrát neodpustili Valaši některá zbytečná zaváhání, dovolíme si však tvrdit, že celkově udělali v zápase méně chyb, než zkušená obrana Šumperka. Velkou pochvalu zaslouží beci zejména za práci v okolí Plškovy branky, mimo druhé dračí branky totiž tento prostor skvěle vykryli a puky, které vsetínský brankář vyrazil, dokázali, snad bez výjimky, odklidit do bezpečí dřív, než se k nim dostal některý z Draků.

Dobrá hra dozadu navíc Valachům pomohla i v době, kdy se dostali pod velký hostující tlak. Kvalitní obrannou středního pásma totiž Šumperku značně ztěžovali přechod do třetiny útočné a tím pochopitelně úspěšně předcházeli ohrožení Plška. Od snížení na 3:2 měli hosté v podstatě jen jednu výraznější příležitost, nic víc jim zodpovědně hrající domácí nepovolili a i proto ve vypjatém závěru dovedli utkání k výhře.

5. Přetrvávající euforie

Třetí třetina 2. čtvrtfinále Vsetína s Hodonínem rozpoutala mezi vsetínskými hráči i fanoušky velkou vlnu euforie a na její vlně se Valaši nesli i ve druhém semifinále. Napěchovaný Lapač sledoval nadšený výkon domácích hokejistů, kteří srdnatě bojovali o prodloužení hokejového zázraku. Šumperským sice nelze upřít větší hokejovost a v mnohých případech i vyšší individuální kvalitu, v odhodlání či obětavosti se však Valachům, alespoň při pohledu z hlediště, vyrovnat nedokázali.

Nejednou to v zápase vypadalo, že domácím už docházejí fyzické síly, vždy ovšem dokázali naleznout ve svém rezervoáru nové zásoby energie a znovu se postavit Dračím dobyvatelům, marně se snažícím o stač vsetínské branky. Vsetínskému národu nezbývá než věřit, že euforie vydrží hráčům VHK i do dalších utkání a že se jim podaří uspět třeba již v pátečním utkání na ledě Draků, bez distancovaného Martina Podešvy, dosud jednoho z nejlepších hráčů v sérii, to však nebudou mít vůbec lehké.