FINÁLOVÉ MILNÍKY: Nepovedený zápas přihrál Zlínu druhý bod

Radek Bařina • 06.04.2023

I když druhý zápas série Vsetín prohrál, přesto byl chválen za dobrý výkon. Po zápase číslo tři se totéž tvrdit nedá. Vsetínští sice do utkání nevstoupili zle, v první třetině však spálili několik tutovek a od té druhé přenechali iniciativu Zlínu. Ten dvěma góly odskočil do trháku a v závěrečném dějství už si svůj náskok bez větších problémů pohlídal. Jaké byly nejzásadnější momenty třetího duelu série?

KLÍČOVÝ OKAMŽIK: Vedoucí trefa Beranů

Zápas se lámal ve druhé třetině. Zlín do ní vstoupil aktivněji než hostující tým a ve dvacáté čtvrté minutě vsítil branku, která se v dalším průběhu ukázala jako klíčová. Vsetínští se ocitli pod tlakem, domácí hráče ale měli dobře rozebrané a zdálo se, že nápor odrazí. Bohužel až do chvíle, kdy se ocitl Pavel Sedláček najednou úplně volný. S pukem se natlačil před Žukova a přízemním zakončením našel skulinku v gólmanově výstroji. Vsetínští po této brance vypadli z role a druhá třetina byla v jejich podání spíše jen trápením. Naopak nakopnutí domácí se do svého soupeře zakousli, zanedlouho přidali druhý gól a v tu chvíli bylo zjevné, že vítězství zůstane na zlínském zimáku.

HVĚZDA: Pavel Sedláček

Produktivitu Ševců ve třetím finále táhla, možná trochu nečekaně, čtvrtá formace. Ta byla hned u třech vstřelených gólů domácího mužstva. Z ní asi nejvíce vyčníval Pavel Sedláček a nejen tím, že měl nejvyšší „ice time“ ze všech útočníků Beranů (19:47). Skvěle si vedl i na vhazování, které vyhrál v pěti ze šesti případů, což je statistika, jíž se v utkání žádný jiný hráč ani nepřiblížil. Svou důraznou hrou trápil vsetínské borce a jeho nejlepším číslem byl již zmíněný první gól, při němž využil otevřeného prostoru, na nic nečekal, natlačil se před Žukova a procedil bekhendem puk do brány. Vedle znovu vynikajícího Hufa byl právě Pavel Sedláček hvězdou středečního duelu.

SMOLAŘ: Luboš Rob

V jedenácté minutě vyrazili Vsetínští ve dvou na jediného obránce. Situaci sehráli velmi dobře. Přímočarý Luboš Rob jediného obránce de facto vyšachoval ze hry, v závěru akce tak byli před Hufem dva samotní hráči Vsetína. Kdyby Rob ve správnou chvíli poslal puk na Vávru, ten by zakončoval do prázdné brány. Rob se ale jako správný kanonýr rozhodl vzít situaci na sebe. Bohužel se to ukázalo jako špatné rozhodnutí, Hufa totiž ani nadvakrát nepřekonal. Z obrovské šance dostat se do vedení tak nebylo nic. A celá tato akce poměrně výstižně charakterizovala celkové snažení vsetínského ostrostřelce. Rob maká, bojuje, snaží se hrát důrazně, být aktivní v zakončení (s pěti střelami na bránu byl i tentokrát nejčastějším zakončovatelem VHK), zatím se však ne a ne prosadit. Vsetínský nezbývá než věřit, že smůla co nejdřív opustí jeho hokejku.

ZAUJALO: Není každý den posvícení

Druhá formace VHK je v průběhu play-off jednoznačně největším tahounem týmu. I ty největší opory ale někdy nemusí mít svůj den, což názorně ukázal právě třetí finálový duel. Nejenže se Klhůfkova formace neprosadila, všichni tři její členové navíc odehráli utkání s bilancí -3 v hodnocení +/-. Konkrétně byli u první, druhé i třetí zlínské branky. Naopak směrem dopředu se této formaci tentokrát příliš nevedlo. Ne, že by si nevypracovala šance, minimálně Holec a Půček měli na hokejkách gólovky a zlobil i Klhůfek, recept na výborného Hufa ale nenašli ani oni. Třešničkou na dortu nepovedeného vystoupení druhého útoku pak byly dvě vyloučení Klhůfka. Zápas se zkrátka nepovedl ani vsetínským tahounům. Ale víte, jak se to říká o výjimce potvrzující pravidlo…?

ČÍSLO DNE: 86

V součtu druhého a třetího zápasu trvalo celých 86 minut, než se Vsetínským podařilo překonat výborně chytajícího Hufa. Šancí přitom měli dost, koncovka a zlínský gólman ale vystavili stopku gólové radosti. Prokletí prolomil až v 51. minutě středečního duelu Šimon Jenáček, který si při hře čtyři na čtyři šikovně sjel za záda obránců a Vávrovu přesnou přihrávku s přehledem poslal do odkryté brány. O trefu Vsetína se tedy postarali obránce a kmenový hráč druholigového Valašského Meziříčí. Ten zároveň vstřelil i jedinou branku VHK v duelu číslo dva. Z toho vyplývá jediné. Tradiční útočné opory Vsetína mlčí už sto dvacet hracích minut a to rozhodně není ideální vizitka. Povede se ji změnit v následujícím duelu?

NÁSLEDUJE: Série pokračuje ve středu ve Zlíně

Nyní je na tahu Vsetín, aby seřízl Beranům rohy a vrátil je na pevnou zem. Pokud by se mu to totiž nepovedlo, jinými slovy, pokud by Vsetín prohrál i druhý duel na zlínském ledě, dostal by se to prekérní situace. Stav 1:3 na zápasy už by se mu otáčel jen velmi těžko. Zelenožlutí si to samozřejmě moc dobře uvědomují, stejně jako fakt, že středeční duel se jim příliš nepovedl. Šanci na reparát budou mít Vsetínští ve čtvrtek, znovu od 17:30. Kdo se nedostane fandit na vyprodaný zimní stadionu Luďka Čajky, může držet palce alespoň při přenosu prostřednictvím HokejkaTV.

OČEKÁVÁNÍ: Vsetín potřebuje zabrat

Berani jsou na koni. Tato absurdně znějící fráze asi nejlépe vystihuje stav věcí po třetím finálovém souboji. Zlínským se povedl obrat série, navíc po celkem jednoznačném průběhu, psychická výhoda je tak rozhodně na jejich straně. Přesto jsme i nadále přesvědčení, že Vsetínští nemusí věšet hlavy. Zlín hraje chytrý a velice efektivní hokej, rozhodně se ale nedá říct, že by předváděl výkony, které jsou nad síly Vsetína. Při vší úctě k Beranů, Jihlava i Prostějov nebyli o nic slabší soupeři, obrovský rozdíl však je ve zmiňované efektivitě. Zatímco v předchozích sériích to byl Vsetín, kdo v koncovce převyšoval svého soupeře, ve finále je tomu zatím naopak. Ve třetím duelu série se navíc zelenožlutí ani zdaleka nepřiblížili svému optimu. Zkrátka a dobře, potenciál na zvrat série tu rozhodně je, ale Vsetínští musí začít sami u sebe.

VHK ROBE ve třetím zápase chybělo nejen lepší zakončení, ale také přímočarost, tah na branku, důraz před oběma svatyněmi a také pohyb v některých fázích zápasu nebyl takový, na jaký jsme od vsetínských bojovníků zvyklí. Nakupili také spoustu nepřesností ve vlastním pásmu, v důležitých chvílích navíc často volili nesprávné řešení – viz zmiňované klíčové okamžiky zápasu. To všechno musí Vsetínští zlepšit, ale jedním dechem dodáváme, že to v jejich silách rozhodně je. V neposlední řadě Vsacané nutně potřebují produktivní příspěvek i od dalších formací – na jeden produktivní útok se celé play-off odehrát nedá. Provedou trenéři nějaké změny? Vrátí se do sestavy někteří z marodů? Sledujte čtvrté finálové derby ve čtvrtek od 17:30.