Kapitán Daniel Vaněk: Ze dna se lépe odráží

Václav Trávníček • 19.01.2011

Nervozita jim svazovala ruce i nohy. Byli v křeči. Přímý souboj s Frýdkem – Místkem o účast ve druhé šestce sice vsetínští hokejisté nezvládli, o to větší mají motivaci do dalších zápasů. I do další sezóny. „Tyhle na psychiku těžké zápasy nás mohou alespoň posílit. Na všem špatném je vždycky něco dobrého. Musíme se z toho ponaučit,“ říká před nedělním utkáním s Uherským Hradištěm kapitán VHK Daniel Vaněk. „Motivace je cítit, nechceme soutěž jenom tak dohrát,“ dodává.

Sezónu jste si asi představovali jinak. Cítíš velké zklamání?
Určitě, to samé platí i o ostatních hráčích v kabině, vedení a fanoušcích. Zklamání je obrovské, že jsme tu sezónu nedokázali zvládnout. Některé zápasy jsme prohráli pouze o jeden gól nebo jsme je ztratili hloupými chybami. Naskládalo se to.

Kde hledat příčiny letošního neúspěchu?
Jak se říká, po bitvě je každý generál. Takže takhle bych to hodnotit nechtěl. Jak jsem říkal, někdy to byly těsné výsledky v zápasech. Kde bychom třeba loni nebo předloni vyhrávali, letos nám chyběl jakýsi klid či zkušenost dotáhnout zápasy do konce. Herní projev byl, myslím, slušný, ale výsledkově se nám nedařilo.

Z venkovních zápasů jste během základní části přivezli pouze pět bodů. Svědčí to o něčem?
To je hodně mizerné, za svoji kariéru jsem tolik prohraných zápasů venku ještě nezažil. Taky to může být nezkušeností hráčů přizpůsobit se taktice venku a doma. I když jsme někdy chtěli hrát venku beton, neměli jsme tolik disciplíny, abychom to vydrželi dodržovat po celý zápas nebo podle vývoje utkání.

KAPITÁN VANĚK vol.1: „Tyhle na psychiku těžké zápasy nás mohou alespoň posílit do příštích utkání nebo do příští sezony. Jak říkám, na všem špatném je vždycky něco dobrého. Musíme se z toho ponaučit.“

Nakolik situaci ovlivnila výměna trenérů, kdy skončila dvojice Jurík – Štraub a nastoupil Luboš Jenáček s Alexejem Jaškinem?
Každá nějaká změna dá týmu nový impuls nebo směr. Každý trenér má svou filozofii a herní styl. Hned po výměně trenérů jsme vyhráli dvě důležitá utkání. Během krátké doby, asi dvou dní, nám pan Jenáček ukázal, co po nás chce: jednoduchou hru obránců, spolupráci všech pěti hráčů při napadání a obraně středního pásma, a osobní obranu v naší třetině. Dva tréninky jsme se věnovali jenom tomuhle.

Účast ve druhé šestce jste měli ve svých rukou, ale zápas s Frýdkem – Místkem jste nezvládli. Co se stalo?
To nebyl jenom zápas s Frýdkem, chleba se lámal už v Brně v utkání s Technikou. Tam jsme to měli ve vlastních rukou a nezvládli dobře rozehraný zápas. S Frýdkem jsme chtěli vyhrát, možná až moc. Svazovalo nám to ruce. Připadalo mi, že Frýdek hraje úplně v klidu, že jim bylo jedno, jestli půjdou dolů, nebo si prodlouží sezónu kvalitními zápasy. To byl ten rozdíl. Když soupeř vedl, my byli v křeči.

Trenér Jenáček se podivoval nad tím, že byla v křeči i první pětka, které jsi součástí. Vnímáš to taky tak?
Určitě. Jak se říká, výkon hokejisty dělá sedmdesát procent psychiky. My jsme moc chtěli a nervozita byla vývojem zápasu větší a větší, když jsme prohrávali. Kdybychom po vyrovnávací brance Robina Ševčíka na 1:1 dali gól my a ne oni, mohli jsme být na koni a zápas by skončil jinak. Ale tyhle na psychiku těžké zápasy nás mohou alespoň posílit do příštích utkání nebo do příští sezony. Jak říkám, na všem špatném je vždycky něco dobrého. Musíme se z toho ponaučit.

Jaké je nyní rozpoložení týmu?
Po utkání s Frýdkem to bylo pár dnů hrozné, v kabině bylo ticho a každý si byl vědom velkého zklamání. Tento týden trénujeme hodně a kvalitně, abychom zvládli nejbližší zápasy se ctí a trošku odčinili to, co se stalo. Motivace je cítit. Chceme vyhrávat a ne dohrávat skupinu play-out.

KAPITÁN VANĚK vol.2: „Hokejový Vsetín se musí vrátit na pozice, kde patřil. Aby z něj šel zase respekt, aby na něj byli fanoušci hrdí. Ze dna se lépe odráží. Jestli bude zájem, chtěl bych být samozřejmě v příští sezóně u toho.“

Ve skupině o záchranu máte za soupeře Uherské Hradiště a Uničov. Oba týmy se utkaly už o víkendu a poslední Uničov vyhrál 6:3. Překvapil tě ten výsledek?
Čekal jsem hodně vyrovnaný zápas. Překvapilo mne, že to utkání skončilo takovým rozdílem. Protože Hradiště má kvalitní tým, dvě dobré lajny zkušených kluků, mírně jsem favorizoval je. Ale když u nás hrál Uničov, taky mě překvapil, jak dobře hrál - hlavně dopředu. Nejsou to žádní lehcí soupeři.

K záchraně v soutěži vám stačí získat pouze jeden bod. Urvete ho už v nedělním zápase s Uherským Hradištěm?
Je to taková kuriózní situace, že nám stačí jeden bod. Chceme ho získat co nejdříve, to je jasné. Nejlépe v neděli. Ať máme klid.

Co bude na soupeře platit?
Trenér Jenáček a někteří kluci se byli na zápas Uherského Hradiště s Uničovem podívat, tak nám určitě naordinuje taktiku, která by na soupeře měla platit. Myslím si, že klíčem k úspěchu budou hry v početních nevýhodách.

Tento tým znáte v kabině velmi dobře, protože v něm působí několik bývalých hráčů Vsetína, že?
My známe je a oni znají nás. Takže to je oboustranné. Uvidíme, kdo si z toho vytvoří nějakou výhodu.

Nehrozí, že se bude opakovat situace ze zápasu s Frýdkem – Místkem?
Těžko říct, já doufám, že ne. Měli bychom být méně svázaní a ve větší pohodě než oni. Musíme si na ledě věřit, ať se děje cokoli.

Podle jednatele VHK Vlastislava Palatého chce klub v následující sezóně odčinit tu letošní. Budeš i v ročníku 2011/2012 součástí týmu?
To je dobře řečeno, protože ono se nic jiného dělat nedá. Hokejový Vsetín se musí vrátit na pozice, kde patřil. Aby z něj šel zase respekt, aby na něj byli fanoušci hrdí. Ze dna se lépe odráží. Jestli bude zájem, chtěl bych být samozřejmě v příští sezóně u toho. V klubu se mi libí, máme skvělou partu a fanoušky.