Milníky play-off: Další obrat přinesl postup do finále

Radek Bařina • 19.03.2017

Potřetí v řadě se hokejisté VHK Vsetín probili do druholigového finále. Ani ve 4. semifinále však neměli na růžích ustláno. V první polovině duelu byli Drtiči Valachům vyrovnaným soupeřem, ujali se také vedení 1:0. Za nepříznivého stavu ale Vsetínští zabrali, vynutili si tlak a ještě před druhou sirénou otočili kormidlo utkání na svou stranu. Ve třetí periodě už si vydobytý náskok nenechali vzít a nyní již mohou vyhlížet finálového soupeře. Nejdůležitější momenty tohoto zápasu i celé série si shrneme v tradičních milnících.

Klíčový okamžik: Oslabení za stavu 3:2

Vsetínští se v úvodu třetí dvacetiminutovky ujali vedení 3:1 a zdálo se, že zbytek zápasu už budou s přehledem kontrolovat. Stačil ale jediný nešťastný okamžik, kdy Kolařík zasáhl holí do obličeje domácího hráče, a v mžiku bylo zaděláno na drama. Vsetínský útočník totiž vyfasoval trest na 2+2 minuty a Hodonínští první část přesilovky ihned využili. Měli tak ještě dvě minuty na vyrovnání a nebyli od něj vůbec daleko. V pokračující početní výhodě a těsně po jejím skončení si připravili minimálně dvě vyložené příležitosti, ztroskotali ale na výborném Šurém. Kritický okamžik tak Valaši ustáli, brzy navíc zvýšili na 4:2 a od té chvíle už měli utkání pod kontrolou.

Hvězda: Lukáš Finsterle

Po výtečném vstupu do play-off se Lukáš Finterle z ledu lehce vytratil – alespoň co se získávání bodů týče. Připomněl se však v pravý čas. Právě jeho dvě trefy totiž měly klíčový vliv na vsetínský úspěch v zápase. Nejprve dokončil rychlý obrat na 2:1, když uplatnil svůj důraz v blízkosti brankoviště. Po několika sekundách třetí třetiny pak vsítil branku, která se následně ukázala jako vítězná. Po pohledné kombinaci první formace VHK se ocitl sám před Kotvanem a tvrdou střelou k tyčce hodonínského gólmana překonal. Za jeho klíčové trefy, ale i bojovný a dravý výkon si Finsterle titul hvězdy zápasu zaslouží.

Smolař: Jakub Kužílek

Smolařem zápasu tentokrát volíme hodonínského beka. Ten se vyskytl hned u dvou klíčových okamžiků duelu. Nejprve se přimotal k brance VHK na 2:1, když nedokázal Lukáši Finsterlemu zabránit v úspěšném zakončení. Ve třetí třetině měl pak tentýž hráč na hokejce vyrovnání na 3:3, ale neuspěl. Těsně po skončení dlouhé hodonínské přesilovky se na jeho hůl odrazil kotouč, Kužílek ale ve výborné příležitosti branku o pár centimetrů minul. Hodonínskému obránci zkrátka tentokrát štěstí na holi chybělo.

Číslo dne: 2

Ve druhém semifinálovém zápase odehraném na hodonínském ledě se našli hned dva vsetínští hráči, kteří dokázali dvakrát dostat puk do domácí svatyně. Klíčové trefy Lukáše Finsterleho už jsme zmínili a na ně svými dvěma zásahy navázal i René Kajaba. Nejprve se prosadil přesně umístěnou střelou ihned po vhazování a zvýšil tak vsetínský náskok na 4:2. V samém závěru utkání pak trefou do prázdné brány pečetil postup VHK. Kromě dvougólových střelců zaznamenal dva body také Radim Kucharczyk (0+2), Michal Šurý pak inkasoval dvě branky – obě v hodonínských přesilovkách.

Zklamalo: zbytečně nervózní závěr

Možná až zbytečně moc nervozity bylo k vidění v závěru čtvrtého semifinále. Zatímco dosavadní průběh série se, až na výjimky, obešel bez nějakých hrubších faulů, poslední minuty utkání číslo čtyři přinesly několik zbytečných zákroků - například útok holí na ležícího Šilhavého. O chvíli později zase musel hlavní rozhodčí podrážděného Hajného doslova vyštvat z ledu. Domácí frustrace zkrátka byla značná, lze ji ale chápat. Odehráli velmi dobrou sérii a moc toužili po jejím prodloužení. Bohužel pro ně to však bylo nad jejich síly.

Zaujalo: Drtičům docházely síly

V průběhu čtvrtého zápasu už se naplno ukázala fyzická převaha valašského celku. Domácí i ve čtvrtém zápase série tvrdě bojovali, až do půlky zápasu byli Vsetínu více méně vyrovnaným soupeřem a dokonce se v přesilovce pět na tři ujali vedení. Jenže právě od tohoto okamžiku jakoby Hodonínským začalo docházet sil. Naopak Vsetín ještě zvýšil tempo a ve zbytku zápasu dominoval. Domácí ve druhé polovině utkání hrozili takřka výhradně pouze v přesilovkách, na druhou stranu jim to ale stačilo k tomu, aby se neustále drželi na dostřel a dělali Vsetínu problémy. Přesto bylo patrné, že se Drtiči vydali v sérii naplno a síly na zdramatizování závěru už jim nezbývají.

5 milníků série

Jaké byly nejvýznamnější okamžiky právě skončeného semifinále?

1. Vsetín ani jednou neskóroval jako první

Zajímavostí série jistě je, že první branku všech zápasů vsítili Drtiči z Hodonína. Na Lapači dvakrát otevřeli skóre v první třetině, v domácím prostředí pak nakopli brankový účet ve třetině druhé. Ke smůle Hodonínských jim ale vedení, vyjma prvního duelu, nikdy nevydrželo dlouho – konkrétně 9 minut ve druhém zápase, 3 minuty ve třetím zápase a 4 minuty ve čtvrtém zápase. Výjimkou byl jen první duel série, ve kterém se Drtiči nejen dostali do vedení, ale v úvodu druhé třetiny ho dokonce navýšili na 2:0. Vsetín sice tohle manko dokázal smazat, přesto zápas nakonec prohrál.

2. Těžký rozjezd série

S odstupem času se dá říct celkem bezvýhradně souhlasit s tvrzením, že úvodní zápas semifinále byl ze vsetínské strany viditelně poznamenán předchozí čtvrtfinálovou sérií. Nejen, že měl po ní Vsetín dlouhou – 9denní – pauzu, ale také se ukázalo, že čtvrtfinálový soupeř Valachy příliš nepotrápil. V úvodním semifinále se to projevilo. Nástup VHK do utkání byl ospalý, výkon byl maximálně průměrný a byť se v průběhu druhé třetiny hra Vsetína zlepšila, na úspěch to nestačilo. Valachy tato facka probrala, hráči pochopili, že teď už je čeká opravdové play-off a v dalších zápasech předvedli výrazně lepší výkony – za něž byli po zásluze odměněni výhrami.

3. Vsetínská ofenzíva versus Kotvan

Že má Hodonín velkou oporu v brance se vědělo už před sérií, semifinále pak potvrdilo, že pochvalné řeči o skvěle chytajícím Kotvanovi rozhodně nepřeháněly. Zdenko Kotvan byl nejlepším hráčem Drtičů ve všech čtyřech utkáních série. A že se nenudil – dohromady na něj šlo 177 střel, tady v průměru více než 44 za zápas, přesto dokázal svému týmu jednou vychytat výhru a v dalších zápasech držet dramatický stav skoro až do konce. Přes tři porážky tak odchytal Kotvan semifinále s 92% úspěšností zákroků. Valaši z něj byli dlouho zoufalí, nakonec ale přeci jen dokázali jeho kouzlo prolomit. Přesto si Kotvan rozhodně zaslouží absolutorium a asi nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že Kotvan byl nejlepším hráčem celé série.

4. Týmový výkon i překvapiví tahouni

Valaši podali kompaktní výkon, ze kterého tentokrát nevyčnívala žádná formace. Bodově se nejvíce prosazoval 2 útok s pětibodovými Kolaříkem (3+2) a Vávrou (2+3). Stejný počet bodů nasbíral i Kucharczyk z první formace (3+2), prosazovali se ale též hráči z třetí pětky. Čtvrtý útok sice nepřispěl bodově, na ledě ale odvedl spoustu práce. Trochu méně byl v sérii vidět kanonýr Luka (0+2). Až tak velké překvapení to ale není. Lukovi se v dresu VHK nedařilo proti Hodonínu ani v základní části. Ve dvou zápasech bohatých na góly, zaznamenal jen jeden bod za vstřelenou branku. V +/- hodnocení dosáhl dokonce výsledku -2. Hodonín zkrátka není jeho vysněný soupeř… a jen tak mimochodem, proti Šumperku i Porubě se Lukovi v základní části dařilo mnohem víc.

V defenzívě Vsetína odvedl svou tradičně dobrou práci Pavel Mojžíš, nejvíce ze vsetínských beků na sebe ale upozornil Jakub Teper. Ten zatím hraje výborné play-off a svým spolehlivým defenzivním výkonem, ale také dvě střelenými góly ve 3. semifinále výrazně přispěl ke vsetínskému postupu. Drobné překvapení se odehrálo i v brankovišti. Petra Hromadu po prvním duelu nahradil Michal Šurý a vedl si velmi dobře. Dokázal se vyrovnat i s hodně smolným úvodem třetího duelu, kdy ze tří střel dostal dva góly a svými zákroky dopomohl Vsetínu k postupu.

5. Divácky nejvděčnější série

Ve východní skupině druhé ligy už moc tradičních hokejových bašt nezůstalo. Vsetín i Hodonín však mezi ně bezesporu patří a v sérii se to pochopitelně projevilo. Dva zápasy na Lapači navštívilo dohromady zhruba 7000 diváků, Hodonín pak ve dvou duelech dosáhl souhrnné návštěvnosti cca 5500 fanoušků – a nebýt omezené kapacity hostujícího sektoru, mohlo jich být i víc. Atmosféra v hledišti tak byla kvalitní a bouřlivá, po zápasech na diskusních fórech a sociálních sítích i poměrně jiskřivá. Ale to už bývá v play-off soubojích s Hodonínem tak nějak tradicí. Atmosférou i fanouškovským zájmem se každopádně toto semifinále stalo ozdobou druhé ligy a jistě bude zajímavé sledovat, zda se finálový soupeř Vsetína dokáže z tohoto pohledu Hodonínu vyrovnat.