Vstupenky online
  80. narozeniny

Milníky play-off: jestřábí zákop slavil úspěch

Radek Bařina • 09.03.2019

Sport občas nemá logiku. Pátý zápas byl opticky nejjednoznačnějším utkáním celé série. Valaši soupeře přehráli, na gólmana soupeře vyslali třikrát víc střel, přesto nakonec opouštěli ledovou plochu se sklopenou hlavou. Jestřábi totiž odehráli utkání velice chytře a navíc se jim tentokrát s vysokou úspěšností dařilo trestat vsetínské chyby. Hostující vítězství 4:2 tak vrací sérii na Hanou. Utkání číslo šest se zde odehraje v neděli od 17:00.

Klíčový okamžik: Račukova trefa na 1:0

Prostějov dorazil na Lapač s jasnou defenzivní taktikou. Pro její úspěch bylo klíčové, aby to byli oni, kdo se jako první brankově prosadí. To se jim povedlo. Nic nebylo vsetínským platné, že byli od začátku zápasu lepší mužstvem, když inkasovali jako první. Jestřábi si v úvodním dějství vypracovali dvě šance. Venkrbec před odkrytou brankou zaváhal a byl v poslední chvíli obrán o kotouč. Marek Račuk si však v osmnácté minutě vedl o poznání lépe. Tváří v tvář Šelepněvovi nezaváhal, vyjetému brankáři udělal dlouhou kličku a pak už neměl problém poslat puk do odkryté branky. Vedoucí trefa byla vodou na mlýn Jestřábům, kteří nakonec dokázali uhlídat vedení až do závěrečné sirény.

Hvězda zápasu: Jakub Neužil

Asi hodně dlouho si Jakub Neužil neužil tak perný zápas, jako v pátek na Lapači. Výsledných 53 zákroků ostatně hovoří za vše. Výborně bránící Prostějov sice nepustil Vsetín do velkého počtu tutových šancí, přesto měl hostějovský gólman obrovské množství práce. Obstál na výbornou. Nejenže si udržel úspěšnost vysoko nad 90 %, ale navíc svými jistými zákroky dodával klid spoluhráčům před sebou. Puky mu téměř nevypadávaly, působil sebevědomě a svou suverenitou dodával klid svým spoluhráčům. Neužil dlouhodobě patří k nejlepším prvoligovm brankářům a v této sérii to zatím bezezbytku splňuje.

Smolař: Tomáš Frolo

Nejzkušenější vsetínský obránce nebude na páteční zápas vzpomínat rád. Vše začalo už situací před první brankou. Frolo dostal přihrávku do nadějné střelecké pozice, neposedný puk však přeskočil domácímu bekovi hůl, místo nebezpečné střely tak vznikl rychlý protiútok hostů. Valaši ještě měli šanci ho překazit, Frolo si však při návratu k vlastní brance nerozuměl se spoluhráčem, z čehož vznikl prostor pro Račuka, který se následně nemýlil. Další nešťastný Frolův moment pak nastal na konci druhé třetiny. V průběhu kočkování mezi Koptou a Pšeničkou něco špitnul do ouška vedle stojícímu rozhodčímu. O lichotky nejspíš nešlo, sudí totiž zareagoval „panenkou“. Nakonec Frolo skončil za katrem s trestem na 2+10 minut. A přesilovku, posléze navíc dvojnásobnou, Jestřábi využili a vstřelili gól, který se později ukázal jako vítězný. O smolaři utkání tedy nemůže být pochyb.

Zklamalo: chování rádobyfanoušků

Na Vsetíně se v této sezóně významně povedlo potlačit nešvar v podobě vhazování předmětů na led. Kromě cca dvou utkání se zde tento jev prakticky neobjevoval, za což si fandové rozhodně zaslouží pochvalu. Bohužel páteční flašková kanonáda tento pozitivní vývoj pošlapala. Zarážející je, že tohoto buranského chování se často dopouštějí jedinci, kteří se na Lapači ukáží několikrát za sezónu. Ale možná je to ale pochopitelné – těmto lidem je nejspíš fuk, že poškozují vsetínský klub, který díky nim dostane mastnou pokutu. Neobstojí ani argument s frustrací způsobenou pocitem křivdy. Podle této logiky by měli mít nejvíce důvodů zasypávat led fanoušci z kotle, kteří věrně podporují svůj tým doma i venku… Ve skutečnosti však právě kotel (až na výjimky) žádné předměty na led neháže a svou nelibost dává najevo maximálně hlasivkami. Opravdoví fandové totiž chápou jednu věc. Tím, že rozhodčího polijí pivem nebo vylekají hozenou lahví, nepotrestají rozhodčího, ale klub, kterému fandí. Navíc poškodí i sami sebe. Nikde se nebude mluvit o tom, jak parádní atmosféra na Lapači i tentokrát vládla, ale o tom, že fanoušci na Lapači „zase řádili“.

Zaujalo: jestřábí zákop

Jestřábi po čtvrtém zápase sebekriticky prohlašovali, že špatně pracovali v okolí své branky. Před pátým zápasem se to rozhodli změnit a nutno dodat, že se jim to povedlo znamenitě. Vykoukalův celek vsadil na urputnou defenzívu a těsný blok kolem vlastní branky, ze kterého vyrážel k rychlým výpadům. Fungovalo to. Vsetín si s tímto valem nedokázal poradit. Defenzivní hře Jestřábů navíc hrál do karet i benevolentní metr rozhodčích, kteří se na padesát devět minut rozhodli zapomenout na to, že existují zákroky jako držení či nedovolené bránění. To logicky bránícím týmům nahrává a ani Prostějov nemohl být výjimkou. Když se navíc dostal do vedení, mohl ještě více utěsnit prostor kolem vlastní branky a to mu šlo opravdu znamenitě. Jestřábi zkrátka odehráli zápas velmi chytře, takticky takřka bezchybně a odměnou jim budiž druhá výhra v sérii.

Číslo dne: 91

Devadesát jedna. Přesně tolik střelecký pokusů vyslali hokejisté VHK Vsetín ve snaze o zteč prostějovské svatyně. 16 střel dokázali zablokovat obětaví hráči hostů. 20 valašských pokusů nenašlo cestu mezi tři tyče. 55 střel pak mířilo kýženým směrem. Zejména třetí perioda přinesla doslova kanonádu, Neužil musel zasahovat proti 33 pokusům, za svá záda ale propustil jen jediný. Kromě skvělého výkonu brankáře za to Hanáci vděčí skvělé defenzivní práci. Z opravdu vyložených pozic totiž Vsetín pálil jen zřídka a k dorážkám se nedostával v podstatě vůbec. I když totiž Neužilovi výjimečně některý z pokusů vypadl, beci dokázali situaci zdárně vyřešit. Ani 91 střel zkrátka nemusí zaručit vítězství. Mimochodem, součet všech střeleckých pokusů Prostějova se zastavil na čísle 27.

Ze statistik: 108 trestných minut

Páté čtvrtfinále bylo bezesporu nejvypjatějším duelem série. Přispěl k tomu již zmíněný metr rozhodčích, který postupně zvedal adrenalin v žilách hráčů. Výsledkem byly dvě výraznější bitky, z nichž ta největší, mezi Koptou a Pšeničkou přinesla po zásluze tresty na pět minut a do konce utkání. K tomu se přidaly i osobní tresty za nesportovní chování a výsledkem všeho je 108 trestných minut. Šedesát pět z nich přitom nasbírali vsetínští, čímž se zároveň dostáváme k dalšímu z důvodů vsetínské prohry. To, co se dosud Valachům poměrně dařilo, tj. ovládat své emoce, se tentokrát nepovedlo. Výsledkem byly osobní tresty a zaplněná trestná lavice… a s pěti hráči za katrem se hraje fakt blbě. Vsetínští přitom už při čtení nominace rozhodčích mohli očekávat, že se mohou dít věci netušené. Ty se opravdu děly a Valaši to neustáli.


Následuje: návrat do Prostějova

Na Valašsku nezastírali, že se zpátky na Hanou už nechtějí vracet. Ukončení série na vlastním ledě ale nevyšlo, o proměnění druhého mečbolu tak Vsetínští budou muset bojovat na ledě Jestřábů. Je nasnadě, že je nečeká nic jednoduchého. Prostějovské nečekaná výhra na Vsetíne dozajista nakopne a svou kůži rozhodně nedají lacino. Nedělní utkání začíná v 17:00 a hokejisté VHK věří, že i tentokrát budou mít v zádech hlasitou podporu zaplněného sektoru hostů.

Klíč k úspěchu: trpělivost a pevné nervy

Vsetín se chtě nechtě bude muset vrátit k trpělivé hře. I v šestém zápase lze totiž předpokládat, že Prostějovští hru nikterak neotevřou a velmi poctivě budou hlídat prostor před svým brankářem. Vsetínu by paradoxně mohlo prospět široké prostějovské kluziště, techničtí hráči VHK tak budou mít více prostoru, k vymýšlení kulišáren. Na druhou stranu, Valachům by rozhodně neuškodilo zjednodušit hru v obou pásmech, přílišná hokejovost v play-off často škodí a pátek budiž důkazem. Velký pozor si Vsetín musí dát na fauly. Jestřábi totiž hrají doma své přesilovky opravdu výborně, vždyť čtyři ze svých sedmi domácích tref zaznamenali právě v nich. Uvidíme, zda se vsetínským trenérům povede vymyslet stejně úspěšnou taktiku, jako se to těm prostějovským povedlo v pátečním utkání.

Očekávání: změní Jestřábi taktiku?

Budou Prostějovští na vlastním ledě bránit stejně urputně jako v pátek na Lapači? Nebo se přeci jen odhodlají k aktivnějšímu pojetí hry? Dovolíme si tipnout, že trenér Vykoukal zvolí zlatou střední cestu, tedy, že Jestřábi se sice budou tlačit častěji to útoku, prioritou pro ně ale zůstane důkladná obrana předbrankového prostoru. Velmi důležité bude vstřelení první branky a pozornost bude rovněž upřena na výkon sudích. Minimálně Vsetínští by jistě uvítali, kdyby se tentokrát namísto řecko-římského zápasu hrál skutečně hokej.

Předzápasové novinky: Vrátí se marodi?

Prostějov udělal změnu v sestavě před pátým zápasem, kdy obránce Mikliše nahradil Krejčí. A jelikož Jestřábi vyhráli a navíc ho sehráli bravurně takticky, nedá se očekávat, že se trenér Vykoukal odhodlá k významnějším změnám. Sestava VHK se bude odvíjet především od stavu marodů Theoreta s Vítkem. Jejich absence je pro Vsetín citelná. Vsetínský celek nemá urostlých hráčů nazbyt, a když se navíc dva z nich zraní, je to znát – zvlášť v takto urputné a fyzicky náročné sérii. Otazník visí i nad nominací gólmana. Šelepněv dostal z 18 střel 4 góly a byť inkasované branky nejdou na jeho vrub, je možné, že trenéři tentokrát upřednostní druhého z vyrovnané brankářské dvojice – Gábu.

.

×
Odehrané v 12:00 | Dor.
HC Olomouc
VHK ROBE Vsetín
×
Dnes v 17:00 | Muži
VHK ROBE Vsetín
ČEZ Motor České Budějovice