Musím naskočit do rychlíku, říká Petr Chytka

Václav Trávníček • 06.12.2003

V s e t í n - Když se objevil na soupisce Vsetína při utkání Valachů s pražskou Spartou, jen málokdo tušil, o koho se jedná. Není divu. Petr Chytka totiž začal už jako dorostenec působit v zámoří a do vlasti se de facto nevracel. Premiéru v české extralize si tak odbyl v dresu Vsetína v utkání proti Spartě, na Lapači se rodák z Třebíče objevil až v pátečním zápase s Karlovými Vary.

V zámořských WCHL a BCHL odehrál Chytka celkem sedm sezón, nasbíral 136 kanadských bodů a odseděl si 385 trestných minut. sto osmasedmdesát centimetrů vysokému a 86 vážícímu forvardovi však vypršela před letošní sezónou smlouva s týmem americké WCHL Anchouragem a tak se robustní útočník ocitl bez angažmá. „Trénoval jsem s žáky a mladším dorostem, udržoval jsem si kondici v posilovně, chodil běhat,“ popisuje poslední dny v Americe Chytka. Přestup do Vsetína, který momentálně okupuje předposlední pozici extraligy, je dílo jeho agenta. „Pracuje pro International Sporting Agency, kde mají spoustu hráčů v NHL a slyšel jsem o nich jen dobré věci. Martin ví, jak hraju a tak jsem nechal všechno na něm. Říkal mi, že do vsetínského mužstva dobře zapadnu."

Petr Chytka dostal od trenéru příležitost už v utkání Vsetína se Spartou. „Nečekal jsem tak rychlý start v extralize,“ přiznává Chytka. „Myslel jsem si, že budu zatím jenom trénovat a do zápasů naskočím až po vánoční přestávce. Se stávající situací se musím co nejrychleji vyrovnat, naskočit do rychlíku. První zápas byl pro mě hodně obtížný. S Vary to už bylo mnohem lepší a věřím, že v neděli se na ledě budu cítit ještě lépe,“ dodává.

V zápase s Karlovými Vary nastupoval společně s Martiny Amruzem a Čechem na pravém křídle třetího vsetínského útoku. Soupeřovy obránce udivoval rychlými kličkami a místy navýsost tvrdou hrou. Za svůj důraz byl ale dvakrát vyloučen a při druhém pobytu na trestné lavici inkasoval Vsetín vyrovnávací branku na 2:2. „Je to věc, na kterou si musím teprve zvyknout, protože tady v Čechách se rozhoduje úplně jinak. V Americe se nepíská téměř nic, ale jakýkoli zákrok zezadu se trestá. Včera mě někdo hrozně narazil v rohu zezadu na mantinel. Já jsem ten zákrok naštěstí ustál, ale okamžitě jsem se otočil a čekal, že rozhodčí bude vylučovat. Nic se nestalo. Z protiútoku jsem trochu přidržel protihráče a byl z toho faul. To mě docela naštvalo,“ vysvětluje nezvyk Chytka. „Musím teprve zjistit, co všechno si můžu dovolit, jak tvrdě mohu chodit do protihráčů, co všechno se píská. To je hodně důležité, protože vyloučení nás mohou stát body,“ uzavírá.

Petr Chytka už dlouho toužil po působení v české nejvyšší soutěži. Jeho sen se mu nyní splnil. „Teď se jenom musím dostat co nejrychleji do formy. Věřím, že to půjde rychle. Chci Vsetínu pomoci zvednout se a zkusit ještě vybojovat play-off."

Petr CHYTKA

Narozen:          14.3.1979, Třebíč