Neliba je Vaicův nejoblíbenější trenér

Zbyněk Stanečka • 20.09.2001

V s e t í n - Ľubomír Vaic patří mezi nové tváře vsetínského hokejového klubu. 24letý útočník by měl patřit k oporám nového vsetínského týmu. Velmi slušné výkony předváděl i v přípravě, kde byl spolu s Radimem Kucharczykem nejlepším střelcem. Ve dvojici s Rostislavem Vlachem je velkou hrozbou pro soupeřovu obranu, na svůj první úspěch v extralize však stále čeká.

Vaic přišel na Vsetín z německého klubu Eisbären Berlin, ve kterém kdysi působil i Jiří Dopita. Jak ale sám říká, nebyl mezi "Medvědy" příliš spokojen: "Byl jsem skoro celou sezónu zraněný. Musel jsem podstoupit operaci ramene. Došlo také k výměně trenérů a z těchto důvodů jsem tam nechtěl zůstat, protože hokejový styl, který se v Německu hraje, mi příliš nevyhovoval. Proto jsem se rozhodl pro českou soutěž."

Subtilní křídlo dokonce na několik zápasů nahlédlo do kolotoče NHL, v dresu Vacouver Canucks vstřelilo jediný gól. Z loňského světového šampionátu v Rusku si Vaic odvezl stříbro.

Vsetínští trenéři hned od prvních přípravných zápasů postavili rychlonohého křídelníka do Vlachova prvního útoku. Duo zkušených ještě doplňuje odchovanec Tomáš Demel. "Jsem v této formaci velmi spokojený," pochvalovala si slovenská akvizice své spoluhráče v útoku.

Stav?
Svobodný. Mám přítelkyni.

Nejoblíbenější sport po hokeji?
Fotbal, tenis.

Nejoblíbenější hokejový klub?
Momentálně to je Vsetín.

Největší sportovní úspěch?
Stříbro v Petrohradě na Mistrovství světa.

Nejoblíbenější trenér?
Jan Neliba.

Oblíbený extraligový stadión?
Vsetínský stadion Na Lapači.

Proč jsi se rozhodl pro Vsetín, který v té době neměl jistotu účasti v extralize?
Věděl jsem, že to bude mladý klub, který bude mít dost šancí pobít se o vítězství a postup do play-off.

Zvažoval jsi další nabídky z jiných klubů?
Ne do takové míry, abych se musel dlouho rozhodovat.

Můžeš přiblížit svou dosavadní kariéru?
S hokejem jsem začal v Popradě, potom jsem odešel do Spišské Nové Vsi. Další dva roky jsem strávil v Košicích, rok v Americe. Vrátil jsem se zpět do Košic a další rok jsem opět hrál v Americe. Loni jsem působil v Německu a nyní jsem tady na Vsetíně.

Jak vzpomínáš na dobu, kdy jsi měl šanci zahrát si NHL (Vancouver)?
Byly to zatím moje nejlepší časy. Byl jsem tam spokojený.

Pomýšlíš stále na NHL?
V koutku duše ano, ale uvidíme.

Proč jsi se loni neprosadil v Eisbärenu Berlin?
Já jsem byl skoro celou sezónu zraněný. Musel jsem podstoupit operaci ramene. Došlo také k výměně trenérů a nechtěl jsem tam zůstat, protože hokejový styl, který se v Německu hraje mi nevyhovoval. Proto jsem se rozhodl pro českou soutěž.

Co soudíš o šancích vsetínského mužstva v nejvyšší soutěži?
Pevně věřím, že se dostaneme do play-off. Máme mladý, dobrý tým a potom se uvidí. Play-off to je něco úplně jiného.

Kde vidíš rezervy tohoto mužstva?
Myslím si, že trošku chybí zkušenosti. Jsme naopak poměrně silní co do bruslení.

Které přednosti musíš mít jako hráč poměrně malého vzrůstu?
Musím být proti ostatním rychlejší a obratnější.

V jaké hokejové vlastnosti spatřuješ svou nejsilnější stránku?
Jak jsem řekl, obratnost a rychlost.

Co můžeš říct o spoluhráčích z formace?
Jsem v ní velmi spokojený. Ještě trochu času na sehrání, a budeme hrát výborně :-).