Vstupenky online

Po třech dnech tréninku do zápasu: Na Lapač přijíždí ambiciozní Přerov

Václav Trávníček • 06.08.2014

První prověrka před novou sezonou je tady! Už ve čtvrtek v podvečer sehrají vsetínští hokejisté první přípravný zápas. Soupeřem jim bude Přerov, celek, se kterým mají momentálně hodně společného. Totiž: Oba mančafty začaly trénovat na ledě tento týden v pondělí. Oba se mohou pyšnit kvalitními posilami. A oba mají i tentokrát vysoké ambice. Jak bude vypadat jejich první letošní střet? Zápas začne v 18 hodin a jednotné vstupné činí 30 Kč.

Valaši od pondělí trénují na ledě v počtu necelých třiceti hráčů. Kostru týmu tvoří základ loňské sestavy, kterou opustili pouze útočníci René Kajaba (hostování v Prostějově) a Robin Ševčík (ukončení spolupráce). Konec kariéry zvažuje obránce Jiří Farda. Povzbuzující jsou však jména posil, obránce Michala Nedbálka a útočníka Jana Kolaříka. Na zkoušku pak na Lapač přišel univerzál Marek Haloda (v loňské sezoně působil právě v Přerově), obránce Adam Jirák (Prostějov) a útočníci Ondřej Kubáč (Valašské Meziříčí) s Romanem Nesrstou (Brumov-Bylnice).

Kariéru v těchto dnech zkouší oprášit dvojice Š + Š. Tedy veterán Michal Šafařík, pamětník zlaté vsetínské dynastie, který byl rok a půl bez hokeje, a také dvacetiletý Martin Štrbík. Ten angažmá ve Vsetíně v průběhu loňské sezony ukončil, aby se nyní pokusil vydobýt místo v kádru znovu. Pokud by se návrat podařil Šafařkovi, získali by v něm Valaši tolik potřebnou zkušenost do obrany. V případě úspěšného restartu kariéry Martina Štrbíka by mohl být zkompletován perspektivní útok Kývala, Daněk, Štrbík, který se před dvěma lety výrazně podepsal pod postup juniorů do nejvyšší soutěže.

Byť chtějí mít trenéři o podobě kádru jasno co nejdříve, platí, že všichni nováčci dostanou šanci. A někteří z nich už ve čtvrtek proti Přerovu. „Základ mužstva tu hraje několik let pohromadě a vždycky se nějak doplňuje. Na vyzkoušení nových hráčů slouží právě příprava na ledě a přátelské zápasy. Uvidíme, jak nakonec sestava vykrystalizuje,“ tvrdí šéf vsetínské lavičky Viktor Hlobil. Ten společně s kolegou Lubošem Jenáčkem přemýšlí, jaké herní varianty a kombinace v duelu s Hanáky vyzkoušet. „Samozřejmě nikdy není ideální, když jste na ledě tak krátce a už hrajete přípravu. Ale jindy to do programu zařadit nešlo a my chtěli odehrát určitý počet přáteláků. A navíc - start sezony je pro všechny stejný,“ tvrdí vyrovnaně.

Kromě Marka Halody bude ve čtvrtek hrát proti „svým“ především Jan Kolařík. Ten v dresu Zubrů zažil povedenou sezonu 2011/12 a dodnes má o dění na Hané přehled. „Přerov patří ke špičce ve druhé lize, a proto půjde o těžký zápas. Jsou však ve stejné pozici jako my, poprvé šli na led v pondělí,“ připomíná střelec, který ještě loni působil v prvoligovém Havířově. „Čím více fanoušků přijde, tím lepší to pro nás bude. Před diváky se vždy hraje lépe,“ říká před čtvrtečním duelem. „Budeme se snažit hrát dobrý hokej v rámci možností, i když asi po třech dnech na ledě ta kvalita nebude dobrá. Na druhou stranu možná padne hodně branek důsledkem chyb, takže třeba bude k vidění dobrý hokej,“ usmívá se.

Stejně jako Vsetín, také Přerov došel loni do semifinále soutěže. Na rozdíl od Valachů v něm ale uspěl a v následujícím finálovém boji byl postupujícímu Prostějovu důstojným soupeřem. Jestli pro zelenožluté platí, že chtějí v nadcházející sezoně udělat o krok dál než loni, v případě Přerova není o čem hovořit. Loňský finalista navzdory několika odchodům přes léto udržel kvalitní kádr a navíc ho doplnil o „odpadlíky“ z týmu Jestřábů.

Velezkušený obránce Jiří Polák (36 let) může znamenat rozhodující faktor zápasů, zejména při přesilovkách. O kvalitách útočníka Davida Šebka (29) rovněž netřeba spekulovat. Třetí posilou do party je pak perspektivní forvard Michal Skoumal (23), jenž v Přerově působil už loni formou střídavých startů z prvoligového Šumperku.

„K dispozici máme přibližně třicet hráčů. Na konci srpna chceme kádr zužovat a poté už budeme trénovat i herní varianty,“ uvedl pro klubový web hlavní trenér Petr Dočkal. „Z plného tréninku půjdeme do přípravných utkání, v nichž se během srpna bude sestava různě měnit. Všichni dostanou šanci.“

Přerovské ztráty před novou sezonou by neměly být znatelné, byť aktivní kariéry ukončil veterán Richard Brančík a dvojice Pavel Hanák, Marek Dittrich bude pravděpodobně uvolněna na hostování. Několik dalších hráčů pak zkouší štěstí ve vyšších soutěžích. Útočník David Šťastný trénuje ve Zlíně a má možnost přechodu do Šumperka, kde se zapojil do přípravy jiný útočník, Vlastimil Dostálek. Podobně je to s obránci - Jakub Ferenc je na zkoušce v Plzni a Jiří Běhal zamířil Karlových Varů.

Webové stránky Zubrů uvádějí, že o místo v kádru budou bojovat také odchovanci, kteří vloni hráli ve Zlíně juniorskou extraligu. Tedy obránci Mikuláš Zbořil s Janem Andrýskem a útočníci Martin Gremlica a bratři Šimon a Matouš Kratochvílovi. V olomouckém týmu juniorů pak loni působil útočník Michal Rajnoch a možnost ukázat se dostanou též mladíci Jakub Metelka (ročník 1997) a Pavel Tomaník (1998). Jejich šance přijde možná právě už ve čtvrtek na Lapači.

Jakkoliv půjde o přípravné utkání, bude ve čtvrtek v podvečer k vidění velký boj. Zápasy Vsetína s Přerovem jsou vždy vyhecované jak na ledě, tak v hledišti. A také vyrovnané, byť se loni Valachům na Hanáky dařilo. Ze čtyř zápasů se modrožluté družině podařilo urvat jenom ten první, když doma na konci září zvítězila 4:2. Všechny ostatní duely byly v režii party z Lapače, přestože v polovině prosince Vsetín vyhrál až na samostatné nájezdy.

Co se bodování týče, nejvíce se loni proti Přerovu dařilo prvnímu útoku Vsetína. Daniel Vaněk vstřelil Hanákům dvě branky a na dalších pět přihrál, Martin Ambruz rovněž dvě vsítil a stejný počet připravil. Ze současné sestavy Zubrů proti Vsetínu nejčastěji mířil do černého Jiří Goiš (celkem 2 + 4), který ale svůj tým zároveň oslaboval nedisciplinovaností. Jedenkrát dostal trest ve hře, jindy trest do konce utkání. Trochu paradoxně byl hodně trestaným také zkušený Jiří Osina, jenž si ve čtyřech vzájemných měřeních musel hned dvakrát odsedět osobní desetiminutový trest.

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Hromada (Plšek) - Hurtík, Nedbálek, Šafařík, Tichý, Haloda, Vrba F., Báchor, Jirák - Zúbek, Vaněk, Ambruz - Kolařík, Podešva, Hruška P. - Mikšovský, Kubo, Vítek - Štrbík, Daněk, Kývala - Kubáč, Nesrsta.

Přerov: Vojtek (Sklenář) - Pala, Osina, Vlček, Kudělka, Janota, Polák, Tomeček, Zbořil - Goiš, Kolář, Šebek, Škumát, Málek, Kundrátek, Skoumal, Sprušil, Blinka, Kratochvíl M., Kratochvíl Š., Gremlica.

banner pod článkem