Slovinský brankář Jure Verlič ze Vsetína až na mistrovství světa

Michal Kubáň • 16.12.2006

V s e t í n - Dalším úspěšným příkladem, že ze vsetínského juniorského dresu není daleko do reprezentace je i slovinský brankář Jure Verlič. Kromě útočníka Davida Květoně si totiž mistrovství světa dvacetiletých vyzkouší v divizi I devatenáctiletý brankář vsetínské juniorky, momentální jednička týmu. Sekce mládežnického hokeje vám jako vánoční dárek připravila zajímavý článek o slovinském fakírovi v barvách Vsetína.

Jednička vsetínské juniorky začala s hokejem ve čtyřech letech. Jak už to ale bývá, brankářské brusle nebyly první, které si obul. Zatoužil střílet góly. V šesti letech se ale rozhodl, že se stane gólmanem. Svoje první hokejové krůčky učinil v Mariboru - město, které se až pohádkově symbolicky podobá Vsetínu. V posledních několika letech totiž Maribor stejně jako Valaši sází na jednu kartu: výchovu mládeže. Právě z Mariboru odchází hodně slovinských hráčů na zkoušenou do ciziny.

V minulé sezoně odchytal slovinský fakír z juniorky pouhých šest zápasů. Důvod, proč zůstal byl dvojkou byl Martin Štefl, který po celou sezonu svými výkony prakticky nepustil Verliče do brány. "Minulou sezonu jsem neměl tolik možností chytat, jedničkou byl Martin Štefl. Po 27. kolech jsme byli na první místě a trenéři neměli důvod dělat změny v sestavě.“ Situace se změnila až letos. Verlič dostal v úvodních zápasech přednost před Němcem a svou formu si stabilně udržoval až do šampionátu. Letos ve dvaadvaceti odchytaných zápasech má průměr 3,25 branky na zápas a úspěšnost 89,75%. Nyní se Verlič stal jedničkou juniorského celku Valachů a jeho postavení v týmu je naprosto rozdílné od loňského roku. „V týmu se cítím velmi dobře, atmosféra v kabině je přátelská a myslím, že náš tým má velkého týmového ducha.“(zdroj: slohokej.net)

„Chtěli bychom hrát kolem prvního a druhého místa v tabulce," podotýká vsetínský gólman. Při pohledu na tabulku skupiny B by se to svěřencům trenéra Turka mohlo podařit. Valaši jsou na třetím místě s 55 body. „Chtěli bychom se dostat přímo do čtvrtfinále a pak se uvidí,“ odpověděl zástupce slovinského hokeje ve vsetínských službách. Verličovu pracovitost a hokejový um si pochvalují i samotní hráči juniorského kádru. "Na ledě si rozumíme a jsem s ním na všem domluvený. Prostě si vyhovíme.“ Zhodnotil svého spoluhráče obránce Stříteský.

Podle mého názoru je Jure vynikající gólman, když něco v obraně pokazím, tak se na něj mohu spolehnout.
— Matěj Stříteský

Slovinský reprezentant také zároveň trénuje se vsetínským seniorským týmem. Z minulého ročníku se dostal do a-týmu pouze brankář Štefl a pravidelně za něj nastupuje i obránce Ostrčil. Pár hráčů si vyzkoušelo hrát ve čtvrté lajně seniorskou extraligu zbytek zkouší štěstí v nižších ligách. Není jednoduché se dostat mezi elitu. Verlič je si toho vědom. „Máme dobré perspektivní hráče, například obránce Ostrčil a Stříteský již pravidelně nastupují v reprezentačních výběrech ve svých věkových kategoriích. Pár hráčů ročníku 1988 také nastupuje v reprezentačních zápasech,“ hodnotí své české spoluhráče Verlič. „Ovšem mnohem důležitější jsou výsledky celého týmu.“

Verlič bydlí již dva roky v bytě ve Vsetíně. Mezi jeho předzápasový rituál patří poslech hudby a odpočinek. Občas si zajede podívat autem se svými dvěma spolubydlícími do okolních měst v regionu. Ale Vsetín si nemůže vynachválit. „Lidé jsou tu opravdu přátelští.“ Holky? „České holky jsou stejně krásné jako slovinské, ale jsou více zblázněné do hokeje;“ s úsměvem na líci komentuje Verlič.

Vsetín je docela malé město a hokej je zde nejpopulárnější sport.
— Jure Verlič

Slovinský výběr „20“ hraje v Dánsku divizi I a ve skupině A se střetne s Ukrajinou, Dánskem, Polskem, Lotyšskem, Litvou. V prvním zápase s Ukrajinou slovinský výběr prohrál 2:1. Jednička vsetínské juniorky si připsala 29 zákroků. Ve druhém zápase s Estonskem pustil Verlič pouze jedinou branku a jeho tým vyhrál 4:1. Ve třetím zápase Slovinci prohráli s Dánskem 2:4. Letos se Slovincům na mezinárodním poli příliš nedaří, důkaze toho je i výsledek posledního zápasu, kdy slovinský výběr prohrál vysoko s Lotyšskem 2:7.

Před několika lety hrálo českou extraligu hodně slovinských hráčů. Letos hrají v české kotlině jen dva hráči. Rok Pajič bojuje v dresu Bílých Tygrů a další slovinský legionář Alexander Petrov hájí barvy dorosteneckého kádru Českých Budějovic. „Ještě když hrál za Třinec Tomaž Razingar, tak jsem byl s ním často v kontaktu, protože do Třince to není tak daleko. Ovšem letos se nemám, jak s klukama setkat. Oba hrají v Čechách, což je už pořádně dlouhá cesta.“ Díky internetu Verlič sleduje hokejové dění ve Slovinsku se srdcařským důrazem právě na hokejovou líheň Maribor.

Pro slovinský hokejový server slohokej.net prozradil své plány do budoucna. „Chtěl bych se dostat do vsetínského A-týmu a chytat pravidelně. Trénuji s A-týmem, ale aby se moje přání splnilo, musím na sobě ještě hodně tvrdě pracovat.“