Směr Jihlava! Valaši se pokusí potřetí v sezoně porazit Duklu

Jan Tajzler • 04.01.2019

Vsetínské hokejisty čeká po nepříliš povedeném domácím vystoupení cesta na led aktuálního lídra soutěže. Valaši v sobotu zamíří do Jihlavy, kde se pokusí potřetí v sezoně zdolat jednoho z největších favoritů na postup do baráže o extraligu. Jihlava ovšem podobně jako Vsetín prožila v závěru roku velmi povedené období. Valaši pojedou na Vysočinu jistě odhodlaní odčinit pondělní nečekaný nezdar proti Benátkám, naopak domácí borci touží poprvé v sezoně ovládnout duel se Vsetínem. Atraktivní šlágr sobotního kola Chance ligy odstartuje na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě od 17:30.

Vsetín a Jihlava jsou bezpochyby nesmazatelnými pojmy českého hokeje. V obou městech moc dobře vědí jaké to je vyhrávat tituly či zápolit v bojích nejvyšší soutěže. Momentálně je však osud svedl do druhé nejvyšší soutěže, kde se zatím daří více Vsetínu. Jihlava ovšem v dalších utkáních dokazuje své ambice, které jsou jen ty nejvyšší. Jihlavská Dukla touží po okamžitém comebacku do extraligy.

Jihlava: Zabezpečený lídr má o motivaci postaráno

Loňský účastník extraligy se po svém návratu do druhé nejvyšší soutěže v úvodu trochu hledal, ovšem po aklimatizaci předvedli svěřenci trenéra Vlka neskutečnou jízdu a katapultovali se až na čelo tabulky, které si dokázali svými výkony pojistit a momentálně Chance lize vládnou s dvanáctibodovým náskokem na druhé Kladno.

Jihlava nerada vzpomíná na letošní duely s Valachy, ten první by se dal ještě unést jako těsná porážka 1:2, jenže to co se stalo před televizními kamerami na Lapači nečekal v tradiční hokejové baště nikdo. Jihlavanům na Valašsku nevyšlo vůbec nic a z Lapače si odvezli výprask 2:9. Kdo však čekal, že tento debakl Jihlavu vykolejí, byl na omylu. Dukla se opět odrazila k lepším výkonům a v dalších deseti utkáních padla pouze jednou, to když na domácím ledě nestačila rivalovi z Českých Budějovic a padla 0:2. Poslední jihlavské zaškobrtnutí se dostavilo krátce před koncem kalendářního roku 2018, když si z Jihlavy dva cenné body odvezl Frýdek-Místek. Nový rok pak Jihlava zahájila vybojovaným vítězstvím na půdě ostravské Poruby, odkud exportovala všechny body za výhru 2:1.

Jihlavský tým disponuje obrovskou ofenzivní silou rozloženou mezi více hráčů. Tím nejvýraznějším tahounem je dle předpokladů Lukáš Anděl (15+21). Nejlepším střelcem jihlavského týmu je však s počtem osmnácti branek Matěj Pekr, bývalý útočník Kladna či Olomouce navíc dokázal přidat šestnáct přesných asistencí. Za produktivní dvojici následuje desetibodový propast, kde najdeme Vlastimila Dostálka (15+9) a také Josefa Skořepu (10+14). Výraznou osobností jihlavské Dukly je pak Tomáš Čachotský (8+15).

Obranné řady má na povel Jan Pohl, jenž dokáže úžasně podporovat ofenzivní činnost svého týmu, což dokazuje bilancí (5+16). Dalším tmelem jihlavské ofenzívy je David Kajínek (0+12), jeho kladných dvaadvacet bodů snad dostatečně mluví o kvalitách jihlavského zadáka. Brankoviště jihlavské Dukly se pak může opřít o vyrovnanou dvojici brankářů. Oba maskovaní muži si rozdělili rovnoměrnou porci dvaceti utkání. Zkušenější Niklas Lundström chytá s úspěšností zákroků nad 92%, průměrně pak inkasuje 1,96 branek na utkání. Jan Brož však příliš nezaostává, jeho procentuální úspěšnost zákroků je na úrovni 91, průměrně pak obdržel 2,2 branky na jeden zápas.

Odhodlaný Vsetín touží potřetí zdolat jihlavskou Duklu

Vsetínský tým prožil snový závěr roku 2018. Podobně jako sobotní soupeř se i Valaši vezli na vlně vítězství, která čítala šest zápasu v řadě. Pro Vsetín to znamenalo především upevnění pozic v první čtverce a před koncem roku se Valaši dokonce vyhoupli na 2. místo právě za Jihlavu. Vsetín je jediným týmem v soutěži, na který jihlavská Dukla dosud nevyzrála, podobnou drzost si dovolily pouze České Budějovice, které však s Jihlavou odehrály již tři soutěžní utkání a skolily ji dvakrát.

Vsetínská série výher však skončila společně s již starým rokem 2018. Do prvního soutěžního utkání roku nového vstupovali Valaši v roli jednoznačného favorita, hráli doma na Lapači proti Benátkam nad Jizerou a jen málokdo by před utkáním tipoval, že domácí potřetí v sezoně na svém ledě padnou a ukončí nejen skvostnou domácí sérii trvajíc od 17.října 2018, ale také vítěznou sérii čítajíc šest utkání v řadě. Sport je ovšem krutý a krásný zároveň hlavně v tom, že přináší řadu překvapení. Jedno takové se událo i na vsetínském Lapači, kde Benátky nad Jizerou senzačně zvítězily 3:1.

Výkon svého týmu po novoroční porážce hodnotil Ondřej Slováček, jenž nehledal zbytečné výmluvy: „Z naší strany to byl nejhorší výkon v sezóně, podcenili jsme soupeře, který hrál na druhou stranu výborně. Začátek nám nevyšel a od toho se odvíjel celý zbytek zápasu,“ neskrýval rozhořčení vsetínský obránce.

Pokud Valaši chtějí v Jihlavě pomýšlet na třetí skalp Dukly, pak budou muset opět navázat na výkony z loňského kalendářního roku. O tom že Vsetín dokáže Jihlavu porazit i po nepřesvědčivých výkonech jsme se už v letošní sezoně přesvědčili. Podobně vyhlíží sobotní utkání na ledě lídra také Ondřej Slováček: „Musíme to hodit za hlavu, vytáhnout si jen ty chyby, které jsme udělali, a poučit se z nich. Musíme předvést úplně jiný výkon a pokusit se vyhrát.“

Aktraktivní bitva mezi Jihlavou a Vsetínem startuje v sobotu od 17:30 na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě. Pokud se na Vysočinu nechystáte osobně, můžete počínání Vsacanů sledovat prostřednictvím onlajn přenosu a nebo si zakoupit možnost sledování přímého přenosu prostřednictvím portálu hokejkatv.cz.

Sestavy v minulém kole:

Jihlava: Lundström – Pohl, Holý, Štebih, Černohorský, Štindl, Mareš, Půža – Anděl, Skořepa, Pekr – Klíma, Čachotský, Zeman – Harkabus, Hlinka, Havránek – Čermák, Osmík, Hrníčko

Vsetín: Šelepněv – Hryciow, Mikuš, Teper, Slováček, Jenáček, Frolo, Ondračka – Rác, Kucharczyk, Karafiát – Rob, Pechanec, Jonák – Theoret, Pitule, Kopta – Vítek, Šilhavý, Hořanský.