Středečním vyzyvatelem Valachů bude ostravská Poruba

Jan Tajzler • 07.02.2022

Druhá nejvyšší soutěž už pomalinku míří k závěru základní části. Valaši se osamostatnili na 3. místě, ve středu však na svém ledě budou mít příležitost dotáhnout se na jednobodový kontakt druhé Třebíče. Proti budou hokejisté ostravské Poruby, kteří navzdory předsézonním předpokladům řeší prekérní záležitosti. Ostravané jsou namočeni v barážových pozicích, pro odvrat katastrofální sezony musí zabrat. Obě vzájemné bitvy letos vždy ovládl domácí tým, jak tomu bude ve středu od 17:30 na vsetínském ledě?

Partner utkání:

Poruba potřebuje body jako sůl

Ostravané v tom nejsou sami. Pohled na tabulku mluví za vše. Rozdíl mezi 14. a 6. místem činí slovy pět bodů, vskutku tenká hranice mezi bojem o udržení a přímým postupem do čtvrtfinále. Poruba určitě nechce bojovat o udržení soutěže, kterou vybojovala v roce 2018. V Ostravě prožívají nelehkou sezonu, navzdory papírově silnému kádru se nedostavují potřebné výsledky, Poruba je až na 13. místě tabulky a její forma připomíná horskou dráhu.

Začátkem ledna se zdálo, že se blýská na lepší časy, Poruba připsala čtyři výhry v řadě, když si třeba vyšlápla i na jihlavskou Duklu, kterou udolala v samostatných nájezdech 4:3. Pak se ale Ostravané vrátili do starých kolejí a z posledních pěti zápasů vytěžili 6 bodů, což je na uklidnění vážné situace zoufale málo. Ostravanům se navíc vůbec nedaří na ledech soupeřů, kde nasbírali pouze 22 bodů, horší už jsou pouze matematickou naději živící Benátky a beznadějně poslední Havířov.

Spící obr? Tak to možná někomu připadá při pohledu na soupisku Poruby. Vždyť Ostravané mají mezi sebou Pavla Jenyše, jenž se s počtem 17 branek vleze do elitní desítky prvoligových střelců, Tomáše Gumana, který v loňské sezoně pomohl k postupu do extraligy Kladnu či Petra Stloukala, bývalý chomutovský tahoun momentálně v Porubě eviduje 24 kanadských bodů. Dále zde působí Markus Korkiakoski nebo Tomáš Gřeš, všichni jmenovaní překonali hranici 20 kanadských bodů, kde tedy hledat problém porubské bídy? Proč se Ostravané neperou v elitní čtveřici a místo toho se obávají bojů o udržení?

Poruba prohrála spoustu zápasů rozdílem jediné branky, ať už počítáme porážky v základní hrací době či v prodloužení nebo samostatných nájezdech, pak hned ve 14 případech z celkových 21 proher scházel Porubě jediný gól. Svou roli určitě hrají také bídné přesilové hry, v tomto ohledu je totiž ostravský celek až na 15. místě Chance ligy. Červenobílí nepropadají výrazněji ani v defenzívě, inkasovali 117 branek, což je řadí na 9. místo. Navíc i v obranných řadách najdeme kvalitní hráče, Dušan Žovinec (2+14) přicházel do Poruby předloni s pověstí jednoho z nejlepších obránců soutěže, velké naděje se vkládaly také do Šimona Szathmáryho (3+15). Také brankáři celkem drží, Ervins Muštukovs má úspěšnost zákroků nad 91 procenty, Adam Brízgala je na tom o trochu hůře - 90,07 %.

Zdá se, že Porubě zkrátka nesedí vyrovnanost soutěže, krom zmíněné lednové série čtyř výher se favorit z Ostravy nedostal do stabilní formy, která by měla výrazněji strašit soupeře. Co předvede ve středu na Lapači, kde v prvoligové historii ještě neuspěla?

Vsetín může zdramatizovat boj o 2. místo

Valaši ve středu odehrají zápas k dobru, který mají na aktuálně 2. Třebíč. V případě úspěchu mohou stáhnout ztrátu na konkurenta z Vysočiny na jediný bod a dostat jej tak pod tlak. Vsetín v minulém týdnu stihl odehrát hned tři soutěžní utkání, po nezdaru právě v Třebíči si před domácím publikem poradil se Sokolovem a v sobotu zvládl také přestřelku na Hané, když z Prostějova přivezl dva body za výhru 5:4 v prodloužení.

Co však Valachy nadále trápí, je využívání přesilových her. Zelenožlutí svou efektivitu nadále drží kolem 17 procent, což před blížícím se play-off není zrovna pohledná vizitka. Na druhou stranu mohou být trenéři spokojeni s hrou při vyrovnaném počtu hráčů, která Vsetínu mimořádně svědčí. Své o tom ví i nejproduktivnější hráč Chance ligy Luboš Rob, když všechny jeho branky padly při hře pět na pět, v Prostějově se oblíbenec vsetínských tribun trefil dvakrát a celkově už má na svém kontě 19 tref a 25 asistencí. Vítěznou trefu pak obstaral na ledě Jestřábů Lubomír Štach, jenž je společně s Aleksandrsem Jerofejevsem nejproduktivnějším obráncem Valachů, pro Štacha to byla už 7 trefa v sezoně.

Brankoviště v minulém týdnu střežil navrátilec do sestavy David Gába, který se zatím pyšní úspěšností zákroků na úrovni 91,5 procenta, jeho mladší kolega Jakub Málek nadále vede hodnocení prvoligových brankářů s úspěšností 93,19 procent. Koho trenéři pošlou mezi tři tyče proti Porubě?

Letošní vzájemné zápasy vždy ovládl domácí tým. Zatímco na startu základní části si Vsetín s Ostravany nebral servítky a vyprovodil je z Valašska debaklem 6:0, odveta v Porubě už vyzněla lépe pro červenobíle, když obě branky vsítil Pavel Jenyš. Nutno dodat, že Poruba po většinu zápasu držela hubený jednobrankový náskok a své vítězství stvrdila až v závěrečné power-play, nicméně právě Poruba byla v letošní sezoně jedním ze tří celků, které Valchům nepovolily skórovat, krom Ostravanů se to povedlo už jen klubům z Vysočiny - Třebíčí a Jihlavě.

Sestavy v posledním kole:

Poruba: Brízgala – Husa, Szathmáry, Žovinec, Voráček, Urbanec – Stloukal, Toman, Hrníčko – Gřeš, Vachovec, Jenyš – Guman, Korkiakoski, Bitten – Pořízek, Carter, Špaček.

Vsetín: Gába – Jerofejevs, Ondračka, Štach, Říha, Š. Jenáček, Hryciow, Buchta – Jonák, Pšurný, Rob – Berger, Kucharczyk, Klímek – Půček, Vlach, Gago – Pitule, Venkrbec, Hořanský.