Udrží si Opava po nájezdu Vsetína vyšší postavení v tabulce?

Filip Bazala • 14.11.2011

Základní část se nám chýlí do své poloviny, ale ještě předtím čeká Valachy zápas s Opavou a Karvinou. Poslední venkovní utkání před třemi domácími a navíc v souboji o umístění. Vsetín ztrácí na Opavu dva body a pokud ji porazí půjde dopředu. Slezan hraje poslední ze čtyř domácích zápasů v řadě a Vsetín bude chtít porazit. V prvním zápase byl na Lapači jasně lepší Vsetín, ale v Opavě půjde o úplně jiný zápas. Do utkání by měl zasáhnout po menší pauze Petr Hruška.

Vsetín po úvodních nezmarech ve druhé čtvrtině základní části opět nabírá dech a naposledy to dal znát lídrovi tabulky Havířovu, který doma porazil ve velké bitvě se skvělou atmosférou 2:1. „Dnes si dali kluci říct, hráli zodpovědně, trpělivě, k zápasu přistoupili úplně jinak než k tomu minulému a výsledek se dostavil. Ubojovali jsme to, umlátili a já jsem za to strašně rád,“ hodnotil těžký zápas trenér Viktor Hlobil. Valachy čeká předposlední zápas druhé čtvrtiny a půjde o důležité body. Vsetínu se v Opavě dařilo první roky ve druhé lize. Naposled tam zvítězili 7.3.2010 poměrem 3:1. „Opavský tým hraje dlouho spolu. Doma jsme je porazili, ale jejich hra je taková strašně ospalá. Určitě to nebude lehké utkání. Hrajeme venku, tak se zaměříme na bránění středního pásma,“ komentoval nadcházející utkání brankář Petr Hromada.

HC Slezan Opava, 4. místo, 34 bodů, skóre 70:53

O týmu Opavy je známo, že dlouhodobě staví na stejných jménech, ale je třeba i sem tam něco doplnit. Slezané mají jeden z nejmladších týmů v soutěži. Věkový průměr se pohybuje na třiadvaceti letech, což je ještě o jeden méně než Vsetín. Charakteristickým rysem našeho soupeře jsou také urostlí obránci jako Faksa (195cm, 95kg), Tichý (198cm, 99kg), Tůma (190cm, 92kg) a Kukol (195cm, 88kg), který kvůli zranění proti Vsetínu nejspíš nenastoupí. Zajímavostí je i jeden jediný hráč v celku, jenž má přes třicet let a to je Zdeněk Pavelek (38). Druhý nejstarší hráč má pak sedmadvacet let a to dokazuje, jak mladý tým Opava má. V brance před začátkem sezony proběhla výrazná změna. Dušan Šafránek, jenž chytal léta v Orlové, je od letošní sezony jedničkou Opavy. Podobně je na tom David Iláš, nynější jednička Karviné, který předtím stabilně hájil branku Opavy.

Tým Michala Piskoře v posledním zápase prohrál doma s Karvinou 2:1, kterou ovšem v prvním měření sil porazili jasně 10:2. „Vybrali jsme si smůlu, šancí jsme měli, myslím si, dost, ale pořád jsme se motali kolem brány a nic nám tam nechtělo spadnout. Nakonec jsme prohráli gólem v oslabení, ale klukům jinak nemůžu nic vytknout. Všichni makali na maximum, ale bohužel jsme dokázali vstřelit jen jedinou branku a to se pak těžko vyhrává,“ komentoval zápas trenér Piskoř. V souboji se Vsetínem půjde podobně jako v prvním zápase o umístění. Slezan je čtvrtý o dva body před Valachy a prohra by znamenala pokles v tabulce. „Se Vsetínem chceme určitě vyhrát, nic jiného nebereme. Musíme zabrat, jinak si zkazíme umístění na celý měsíc, protože pak stojíme a poté jedeme do Přerova. Takže bereme jenom výhru,“ popisuje záměry mužstva forvard Petr Chalupa.

Opava nastoupí v bráně s jasnou jedničkou Dušanem Šafránkem, který si drží skóre 2,7 branek na zápas. V obraně by měl chybět Kukol (2+10), kterého sužuje zranění. Urostlý nejproduktivnější obránce Josef Tichý (5+10) ovšem nastoupí určitě a bude plně zaměstnávat vsetínské hráče. Dalším produktivním obráncem je také Radek Tůma (2+8). V ůtoku nejproduktivnějšími borci jsou tradičně Tomáš Grofek (11+11) s Tomášem Měchem (7+13), které bude třeba hlídat. Druhý nejlepší střelec Slezanu Lukáš Černý (10+5) bude také nebezpečným forvardem. Jmenujme ještě Ivo Kociána (7+7), Tomáše Poloka (5+8) a také matadora Zdeňka Pavelka (4+5). Utkání bude vyrovnané a půjde o velký boj. Zápas se hraje ve středu 16.11. od 18:00 v Opavě.

První zápas: V hlavní roli Vsetín

12. říjen, 10. kolo
VHK Vsetín - HC Slezan Opava 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Vaněk (Korčák, Vítek), 18. Zúbek (Hruška P., Hoďa), 21. Rufer (Zúbek), 26. Rufer (Spitzer), 56. Farda (Vaněk, Korčák) - 26. Chalupa (Vítek J.), 34. Pavelek (Kocián).

Zaznělo po zápase: „Z naší strany šlo o důležité utkání, hrálo se o průběžné první místo v tabulce. Úvodní třetinu jsme odehráli velmi dobře, soupeře jsme k ničemu nepustili a šli do vedení 2:0. Ve druhé části jsme přidali třetí gól, ale místo toho, abychom hru zklidnili, jsme byli často vylučováni. Myslím si, že zákrok Davida Hodi určitě nebyl na trest 5 minut + do konce utkání. Naše hra byla narušována vylučováními, takže jsme se nemohli dostat do tempa. Nicméně jsme to zvládli, během onoho pětiminutového oslabení jsme inkasovali pouze jednou. A ve třetí dvacetiminutovce jsme přidali ještě jednu branku a rozhodli. Myslím, že jsme dnes předvedli jeden z našich lepších výkonů.“ Viktor Hlobil, hlavní trenér Vsetína

Předpokládané sestavy: Petr Hruška by měl hrát

Vsetín: Hromada - Spitzer, Tesařík, Heš, Farda, Hoďa, Hrčka - Zúbek, Vaněk, Bajtek, Kubo, Hruška O., Vítek, Hruška P., Kozák, Podešva, Kajaba.

Opava: Šafránek – Tůma, Jurčík, Bednárek, Mosler, Pavelek, Kysela – Grofek, Měch, Černý – Baďura, Polok, Kocián – Mlýnek, Chalupa, Wolf – Džemla, Koschatzký, Vítek.

Další utkání kola

» HC Karviná - HC Zubr Přerov od 18:00