V cestě za play off stojí Jihlava a Třebíč. Zvládnou junioři složitou situaci?

Václav Trávníček • 18.01.2008

V s e t í n – V posmutnělé atmosféře čeká juniory tento víkend další zápasové dvojkolo. Nejprve v pátek změří síly s poslední Jihlavou, v sobotu na domácím ledě pak hostí celek rozjeté Třebíče. Kvalitativní rozdíl soupeřů je však pro vsetínské mladíky naprosto vedlejším tématem. Od dnešního zápasu vědí, že se budou muset už natrvalo obejít bez trenéra Tabary, který předčasně zesnul v noci na středu. Nakolik obhájce titulu smutná událost poznamená? Valachům se přitom daří, z posledních čtyř kol mají devět bodů.

O tom, zda vsetínští junioři zvítězí nebo ne, rozhoduje poslední dobou jediná věc. To, zda budou mít k dispozici útočné duo Podešva – Hrňa. Obě „dvojčata“ v současné době působí v prvoligovém Prostějově, ale snaží se co nejvíce pomáhat i vsetínské juniorce. A právě na nich dvou hra Valachů stojí a padá. Stačí se podívat do statistik. Když se museli Vsetínští bez dvojčat obejít, zabředli do několikazápasové šňůry porážek. Jakmile se však k týmu opět připojili Hrňa s Podešvou, utkání juniorů dostala úplně jiný obrázek.

Důležitost útočné dvojice dokládá i poslední juniorský duel mezi Vsetínem a Olomoucí. Valaši prohrávali už 2:0 a utkání bylo prakticky rozhodnuté. Pak však přišel velký vsetínský obrat, o který se nepostaral nikdo jiný, než právě Erik Hrňa. Nejprve snížil na 2:1, dvě minuty před koncem vsítil vítěznou branku a dokonce stál i u Plachtovičovy pojistky na 4:2 do prázdné klece. O výjimečnosti Hňova parťáka s číslem 10 jste si mohli zase přečíst v Sóle pro Podešvu.

HC Dukla Jihlava, 24.místo, 12 bodů, skóre 65:173

Jihlavští junioři jsou nejžhavějším adeptem na sestup. Doposud získali pouhých dvanáct bodů, což je o propastných šedesát méně, než má na svém kontě vedoucí Zlín. Tomu, že by měli být mladíci z Vysočiny pro patnáctý Vsetín snadným soustem, nahrávají i poslední výsledky Jihlavy. Od Olomouce dostala výprask 9:2, od Sarezy 7:4 a minulý týden od Komety dokonce 10:1. Řečeno s místním patriotem Jaroslavem Holíkem: Kde mají mládež?

Za pozornost alespoň stojí jihlavský útočník Jiří Man, na kterého klub z Vysočiny spoléhá nejvíce. Ve třiceti utkáních si připsal čtyřiadvacet kanadských bodů za 14 branek a 10 asistencí. V týmových statistikách je tak vysoko před Tomášem Dzurikem a Adamem Pometlo (oba 6+9). Zajímavostí je, že trenéry juniorského týu Dukly jsou dva bývalí obránci se zkušenostmi z NHL Petr Buzek a Petr Svoboda, kteří k týmu přišli v prlběhu prosince.

SK Horácká Slavia Třebíč, 6.místo, 66 bodů, skóre 126:110

Soupeřem z naprosto jiného soudku je pak Třebíč. Mateřský klub Patrika Eliáše si letos v juniorské kategorii vede nadmíru dobře. V průběžné tabulce je na šestém místě, o skóre za pražskou Spartou. Obhájce titulu dokázal už letos porazit vysoko 8:2 a i další soupeře drtí stejnou měrou. Především tedy ty moravské.

Hnací silou Třebíče jak úderka Vilém Burian – Lukáš Nahodil, oba si už vyzkoušeli i 1.ligu v týmu třebíčských mužů. Tento tandem se dohromady postaral už o sedmatřicet třebíčských branek, čímž se může měřit se vsetínskou dvojkou Podešva – Hrňa. Na záda třebíčským forvardům dýchá další útočník: Jan Burian má na svém kontě zásahů šestnáct. Poslední utkání proti Znojmu odchytal v brance Tomáš Bugr, který se může pyšnit procentuální úspěšností 93,09. Nutno však dodat, že k tomuto číslu došel za pouhých devět odchytaných zápasů. Změní se jeho úspěšnost po sobotním měření sil se Vsetínem?

Předešlá vzájemná utkání:

Vsetín s oběma týmy už v letošní sezóně síly změřil. Zatímco Jihlavu suverénně přehrál, z Třebíče se vracel s prázdnou. Respektive s ranečkem osmi branek.

26. kolo: Vsetín – Jihlava 6:2
Branky: 3. Varga (Farda, Plachtovic), 18. Plachtovič (Lukeš), 20. Kadlčík (Kapr, Ševčík), 22. Hrňa (Podešva), 27. Holomek, 54. Rachůnek (Hrňa, Podešva) - 40. Pánek (Man, Pankratz), 55. Man (Pánek).

27. kolo: Třebíč – Vsetín 8:2
Branky: 1. Burian V. (Kundela, Němec), 6. Kejda (Fila), 7. Kurial (Burian V.), 10. Dočekal (Kejda, Fila), 15. Vlašín (Němec, Burian V.), 27. Kundela (Burian V., Němec), 54. Dočekal, 59. Kundela (Burian V.) - 2. Ševčík (Kadlčík, Rachůnek), 13. Kadlčík (Ševčík, Haschka).

Sestavy v minulých kolech:

Vsetín: Kůdela - (13. Musil) - Holomek, Štindl, Kapr, Kocur, Haschka, Lukeš - Kadlčík, Varga, Plachtovič - Hrňa, Švaňahal, Surovec - Ševčík, Rachůnek, Surovčík, Červenka.

Jihlava: Tábor (37. Navrátil) - Pekárek, Posmyk, Malina, Hájek, Chaloupka - Man, Pometlo, Dzurik - Kotlík, Komůrka, Šaršok - Vacek, Novák, Brabec

Třebíč: Burgr - Vlašín, Rajský, Popela, Dvořák, Kadela R., Němec, Dostál, Jánský, Kundela, Burian, Fila, Klíma, Kadela E., Burián, Kurial.