Valaši pro Valáška. Legendární trenér slaví jubileum, hokejisté mu popřejí v rámci duelu se Slavií

Redakce • 30.09.2021

Horst Valášek. Legendární trenér, který dovedl Vsetín do extraligy a ke dvěma mistrovským titulům, slaví 80. narozeniny. Valašský klub popřeje rodákovi z Kravař k významnému životnímu jubileu v rámci domácího utkání se Slavií ve středu 6. října. Buďte u toho s námi! Úvodní buly je na programu v tradičních 17:30.

Někdejší talentovaný gólman a později i úspěšný trenér se narodil 8. října 1941 v Kravařích do smíšené česko-německé rodiny. Odmalička se věnoval více sportům, do svých osmnácti let hrál dokonce divizi za fotbalovou Opavu a to na pozici útočníka. Když ale hokejový Slezan v roce 1959 postoupil do nejvyšší federální ligy a osmnáctiletý Horst dostal v týmu šanci na postu brankářské dvojky, bylo o jeho sportovní budoucnosti rozhodnuto.

Později narukoval na vojnu do Jihlavy a přes angažmá v Motorletu Praha zamířil v roce 1966 do Zlína, za který chytal dalších jedenáct let. V roce 1977 ukončil hráčskou kariéru a stal se trenérem. Nejprve mládežnickým, později vedl i gottwaldovský A-tým. Pod rukama mu prošli hráči jako Roman Hamrlík, Tomáš Němčický nebo Martin Kotásek. Na konci 80. let odešel do bavorského Geretsriedu, který vytáhl z průměru druhé ligy až do nejvyšší soutěže.

Po revoluci, v roce 1993, se už coby zkušený trenér vrátil do rodné vlasti. Zlákal jej prvoligový Vsetín, který stavěl silný kádr na novou sezonu. Velet mu měl právě Valášek. Z Německa si na Lapač přivedl Vlacha a Raděviče, k reprezentačním výšinám pozvedl ve Zlíně odepisovaného Čechmánka, později přišel Antonín Stavjaňa a další hráči. Valáškovi svěřenci šokovali celé hokejové hnutí. Nejenže na jaře 1994 slavili postup do nejvyšší soutěže. Oni ji o rok později rovnou vyhráli. A v následující sezoně znovu. Poslední ligová dynastie byla v rozpuku.

Po zlatém „doublu“ se Valášek vrátil do domovského Zlína, aby se později ještě jednou vydal do Německa. Trenérskou kariéru završil za potlesku ve svých třiašedesáti letech v prvoligovém Freiburgu.

VHK ROBE Vsetín popřeje Horstu Valáškovi k jeho jubileu dva dny před narozeninami, v rámci utkání se Slavií 6. října. Událost má i symbolickou rovinu – společně s pražským týmem bojovali Valaši v sezoně 1993/1994 v prolínací soutěži o postup do extraligy a odrazili se k největším úspěchům své historie.

Horst Valášek je její nezpochybnitelnou součástí.