Ve středu zamíří Valaši na led ambiciózní Poruby

Jan Tajzler • 24.11.2020

Poprvé po restartu soutěže se Vsetínští představí na ledě soupeře. Cesta Srdínkova týmu povede do Ostravy na led ambiciózní Poruby. Pro Ostravany to bude vůbec první utkání od nucené pauzy a proti Vsetínu budou chtít potvrdit své vysoké ambice, které letos mají nastavené na nejvyšší úroveň. Valaši se budou pokoušet navázat na poslední venkovní úspěch z Litoměřic, kde se jim podařilo zlomit nepříznivou bilanci ze zápasů mimo domovský Lapač. Atraktivní bitva dvou favorizovaných celků Chance ligy je na programu ve středu od 17:30 v RT Torax aréně.

Poruba skloňuje extraligu a nadále posiluje

Zatímco většina klubů v hokejovém Česku řeší díry v rozpočtu, v Ostravě se letos touto stránkou zas tak nezabývají. Klub oproti ostatním favorizovaným celkům nezaznamenává vysoké propady v návštěvnosti, která v Porubě nepatří mezi, nebo aspoň v minulosti nepatřila, nejvyšší v soutěži. Na tom by chtěli Porubští v letošní sezoně zapracovat, ale brzdí je covidová opatření. Jak si získat fanoušky ve městě, kde je k dispozici řada nejvyšších soutěží? Určitě výkony a pro to, aby letos byly výborné udělali v Porubě maximum. Výčet posil ostravského celku mluví za vše a není divu, že z Poruby jdou do republiky slyšet i slova o postupu do nejvyšší soutěže. To by Ostravě přineslo derby s Vítkovicemi či Třincem, ale to už příliš předbíháme.

Poruba nastoupila s posíleným kádrem velmi dobře, první porážku zaznamenala až v šestém utkání, kdy těsně podlehla nováčkovi z Vrchlabí na jeho ledě 2:3. Pak se dostavila povzbuzující výhra nad Kladnem 4:3 po samostatných nájezdech, ovšem v posledních dvou střetnutích Ostravané neskórovali, když nejprve padli v Přerově 0:3 a poté i doma s pražskou Slavií 0:1.

Jak už jsme psali výše, Poruba před sezonou mimořádně posílila. Právě ze Vsetína zamířil do Ostravy Jakub Teper a v novém působišti se mu náramně daří, v devíti střetnutích zaznamenal 5 branek a na další 4 přihrál, čímž se stává jedním z nejproduktivnějších beků soutěže a především aktuálně nejlepším střelcem Poruby. Po Teperovi se v Porubě dobře zabydlela další zvučná posila, Dušan Žovinec zaznamenal 4 kanadské body a stejně jako Teper je stejnou hodnotou i v užitečnosti obránců. Už tak silnou obranu Poruby ještě před utkáním ze Vsetína doplnil pilíř původně třebíčské obrany Šimon Szathmáry.

Velkou sílu bude mít Poruba rovněž v ofenzívě, už jen příchody Lukáše Endála či litoměřického mága na přesilovky Markuse Korkiaskiho budí velký respekt. Druhý jmenovaný se navíc rychle rozkoukal a s bilancí 3+6 je druhým nejproduktivnějším útočníkem týmu. Tím nejproduktivnějším je díky skvělým nahrávkám Tomáš Jáchym 0+10. Solidní počet přesných asistencí posbíral také Marek Špaček 1+7.

Porubské brankoviště letos ve většina případů střežila lotyšská akvizice Ervins Muštukovs, jeho čísla jsou zatím výborná, průměr obdržených branek za sedm střetnutí činí 1,92, úspěšnost zákroků je na úrovni 92,71 procent.

Valachy čeká ostrá prověrka na ledě favorita

Vsetín už na rozdíl od Poruby stihl soutěž restartovat, v domácím prostředí ukočíroval dramatickou bitvu s Litoměřicemi a připsal si plný bodový zisk za triumf 5:4. Valachům se povedl zejména nástup do druhé třetiny, kdy soupeři ze severu Čech odskočili do tříbrankového trháku na 4:1, zelenožlutí využili dvě početní výhody. Přesto si nechali náskok smazat, naštěstí pro domácí se v 59. minutě utkání trefil přesně Sebastian Gorčík, jenž rozhodl o zůstatku tří bodů na Lapači.

Valaši cestují do Ostravy s již kompletní obranou, naopak v útočných řadách nadále schází trojice útočníků, nejistý je start Davida Březiny, Patrika Machače a dlouhodobě zraněného Vojtěcha Šilhavého. Vsetín se navíc v úvodu pracovního týdne tak trochu nečekaně musel rozloučit s všestranným útočníkem Branislavem Rehušem, jenž z rodinných důvodu zamířil zpět na rodné Slovensko. Po odchodu Jana Strmeně do Českých Budějovic, bude nyní jasnou jedničkou Vsacanů David Gába, jehož start se proti favorizované Porubě určitě dá očekávat.

Atraktivní bitva mezi aktuálně 3. Vsetínem a 4. Porubou startuje na ostravském ledě ve středu od 17:30. Zápas můžete sledovat prostřednictvím přímého přenosu na portálu hokejkatv.cz nebo si naladit podrobnou onlajn reportáž. Připomínáme, že pro držitelé permanentních vstupenek je přenos zdarma, více informací naleznete zde.

Sestavy v posledním kole:

Poruba: Muštukovs – Teper, Žovinec, Urbanec, Kozák, Slavík, Dundáček, Voráček – Špaček, Jáchym, Endál – Stloukal, Korkiakoski, Pořízek – Brodek, Kanko, Káňa – Hotěk, Hlinka, Rudl.

Vsetín: Gába – Ondračka, Smetana, Kudělka, Bartko, Hryciow, Štach – Babka, Jenáček, Gajarský – Pechanec, Gorčík, R. Vlach – J. Kloz, Klímek, Půček – Kucharczyk, Hořanský, Vítek.