Vstupenky online

Vsetínská historie v obrazech - 3. díl

Václav Trávníček • 22.11.2009

Ve třetím díle fotoseriálu Vsetínská historie v obrazech, v němž publikujeme exkluzivní a v digitální podobě doposud neviděné archivní fotografie, si připomeneme další ze série legendárních mužstev, která reprezentovala červenobílé a později zelenožluté barvy Vsetína. Půjde o snímky z let 1981 - 1993, na nichž zavzpomínáme na hráče jako byli Ladislav Maršalík, Zdeněk Okál, Ivan Tesařík nebo Josef Turek.

Jízdní řád fotoseriálu

1. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část I. (50. – 70. léta)
2. díl: Stavba a zastřešení zimního stadionu (60. - 70. léta)
3. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část II. (80. – 90. léta)
4. díl: Zlatá léta devadesátá, část I. (1993 – 1995)
5. díl: Zlatá léta devadesátá, část II. (1996 – 1998)

Tip 1: Fotky jsou rozklikávací. Klepnete-li na fotografii, otevře se vám v novém okně.

Tip 2: Vlastníte staré fotografie hokejového Vsetína? Můžete nám je poskytnout? Přispějte k většímu poznání historie nejpopulárnějšího sportu v regionu! Ozvěte se nám na adresu redakce.vsetin@gmail.com a získejte na oplátku drobný dárek z hokejového e-shopu Marken.

3. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část II. (80. – 90. léta)

1981. Se začátkem osmdesátých let měli vsetínští hokejisté k dispozici zastřešený stadion Na Lapači. Fotografie zachycuje mužstvo Zbrojovky necelý rok před zastřešením, v zimě 1981. Jak je z fotky patrné, hráči z tehdejšího kádru jsou dodnes se vsetínským klubem spojeni. Jako například hospodář Ivan Tesařík (v horní řadě druhý z leva), trenér juniorů Jaroslav Plachtovič (osmý zleva) nebo ředitel zimního stadionu Petr Propš (druhý zprava). Tito hráči tehdy hájili barvy Vsetína v Krajském přeboru Severomoravského kraje „Když na otevřeném kluzišti začalo pršet nebo sněžit, skoro jsme dresy neunesli, jak byly těžké,“ vzpomínal na dobu před zastřešením zimního stadionu Ladislav Maršalík. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1984. O tři roky později už vidíme Zbrojovku Vsetín na ledě zastřešené, kryté haly, která dala předpoklad k vzestupu hokeje na Valašsku. Spodní řada zleva: Petr Dlapa, Josef Augusta, Jaroslav Janůš, Ladislav Minařík, Radomír Kašpar, Miroslav Kopistka. Stojící: Karel Luzar (trenér), Ctirad Valchář, Zdeněk Markytán (kustod), Petr Propš, Radek Velička, Ladislav Maršalík, Petr Kovář, Jaroslav Zubíček, Josef Václavík, Jaroslav Vlček, Bronislav Labaj, Radek Důbravský, Jaromír Střítezský, Milan Hána, Stanislav Paleček (trenér) a Josef Skýpala (masér). Zbrojovka je zde zachycena dva roky před návratem do druhé ligy a autorem fotografie je Julius Ficek. .

1989. V revolučním roce 1989 působila v řadách vsetínských hokejistů celá řada hráčů ze Zlína. Dokládá to i naše fotografie, na níž vidíme například Leona Wesleyho, Radka Pšurného nebo Jiřího Korčáka, jehož syn dnes hraje rovněž za Vsetín. Horní řada zleva: Igor Kubiš, Radek Kašpar, Jiří Korčák, Richard Šebestů, Zdeněk Okál, Gustav Peterka, Karel Horešovský. Prostřední řada zleva: Ivan Tesařík (hospodář a tajemník), Radek Pšurný, Ivo Fišer, Stanislav Růžička, Oldřich Štefl, Ivan Nečas, Ctirad Valchář, Petr Hložek, R. Kovařík (kustod), Josef Holubec (předseda). Dolní řada zleva: Miroslav Kubo, Zdislav Tabara, Petr Husička, Jiří Vodák (asistent trenéra), Ivo Pešat, Jan Trnka (trenér), Luděk Pelc, Leon Wesley, Zdeněk Řezníček. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1993. Úspěchy valašského klubu v devadesátých letech jsou spojeny s podnikatelem Romanem Zubíkem, jenž byl jedním ze strůjců „vsetínského zázraku“. Zubík = Vsetín. Tak zjednodušeně zněla rovnice, jež platila mezi léty 1993 a 2001. „V době, kdy se Vsetín motal na chvostu 1.ligy, jsme začali z naší firmy uvolňovat peníze, aby se tým posunul někde do středu tabulky,“ vzpomínal po letech Roman Zubík, na fotografii první zleva. „Takže jsme ze Zlína platili hráče Mařáka nebo Miroslava Stavjaňu. Roli hrálo i to, že se mnou pracoval pan Mařák starší. Tímto jsme ale přičichli k hokeji a následující sezónu jsme si řekli, že bychom zkusili 1.ligu vyhrát. Za tím účelem jsme začali shánět další hráče. Z Německa jsme přivedli Rosťu Vlacha, z Hodonína Romana Čechmánka. Zlínskému klubu jsem vyplácel peníze za dalších asi šest hráčů a také bylo dobré, že k nám ze Slovanu Bratislava přišli Ivan Dornič s dnešním jednatelem Stanislavem Pavelcem. Na baráž jsme se posílili Tondou Stavjaňou a Tomášem Kapustou.“ Autorem fotografie je Julius Ficek.

1993. V sezóně 1993/94 se Zbrojovce Vsetín podařilo vyhrát první ligu a postoupit do nejvyšší soutěže. V nových zeleno-žlutých dresech se takto fotil tým na podzim 1993. „Pro to období je charakteristická velká euforie,“ vzpomínal později Josef Turek, který jako hráč postoupil se Vsetínem do extraligy a coby trenér dovedl jeho juniorku dvakrát k mistrovskému titulu. Necháme jej pokračovat dál: „Já jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu. Pan Štefl za mnou přijel do Plzně a řekl mi, že tvoří ve Vsetíně kádr a že by chtěli do čtyř nebo pěti let postoupit. Takže brali mladší hráče z extraligy s perspektivou do budoucna. Nakonec se tu v létě sešla skvělá parta lidí, která dostala kvalitní suchou přípravu od trenéra Valáška a asistenta Tabary. Lidi ve městě hokejem žili, na první přípravný zápas proti slovenskému Martinu byla vyprodaná hala. Je to víc než deset let, ale mám to teď úplně před sebou. Vyhráli jsme deset jedna, bylo to něco úžasného. Byl to už náznak, že ta sezona nebude jenom tak. Do Vánoc jsme se rozehráli a nakonec zjistili, že nemáme konkurenci. Poráželi jsme týmy ze špičky. O svátcích za námi přišli funkcionáři Husička se Zubíkem a řekli nám, že vzhledem k našim výsledkům přehodnotili situaci. Postoupit do nejvyšší soutěže zkusíme už tuto sezónu. Ta byla nakonec fantastická, snad jenom čtyřikrát jsme prohráli. Podmínky, jaké byly v prvoligovém Vsetíně, neměla ani Plzeň,“ vzpomínal Josef Turek.

Horní řada zleva: Stanislav Pavelec, Martin Pospíšil, Miroslav Stavjaňa, Josef Turek, Richard Šebestů, Vlastimil Vajdák, Zbyněk Mařák, Miroslav Barus, Libor Forch. Prostřední řada zleva: Petr Propš (ředitel ZS), Karel Horešovský, Jiří Weintritt, Daniel Vrla, Marek Tichý, Rostislav Vlach, Daniel Horák, Petr Marek, Stanislav Beneš, Tomáš Stříteský. Dolní řada zleva: Roman Čechmánek, Zdislav Tabara (asistent trenéra), Radim Raděvič, Petr Husička (prezident), Ivan Dornič, Roman Zubík (viceprezident), Michal Tomek, Horst Valášek (trenér), Ivo Pešat.

Autorská práva

Na fotografie zveřejněné na www.hc-vsetin.cz se vztahuje autorský zákon a jakékoli jejich užití bez souhlasu eSports.cz s.r.o. je zakázáno.
banner pod článkem