Vstupenky online

Vsetínská historie v obrazech - 2. díl

Václav Trávníček • 01.10.2009

Ve druhém díle fotoseriálu Vsetínská historie v obrazech, v němž publikujeme exkluzivní a v digitální podobě doposud neviděné archivní fotografie, si připomeneme stavbu a zastřešení zimního stadionu na Lapači. Ten byl v letech 1962 – 1964 postaven, o dvacet let později zastřešen a v porevoluční dekádě zažil oslavy šesti mistrovských titulů. Zimní stadion, který v loňském roce vzala pod svá křídla vsetínská radnice, využívají hráči VHK dodnes.

Jízdní řád fotoseriálu

1. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část I. (50. – 70. léta)
2. díl: Stavba a zastřešení zimního stadionu (60. - 70. léta)
3. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část II. (80. – 90. léta)
4. díl: Zlatá léta devadesátá, část I. (1993 – 1995)
5. díl: Zlatá léta devadesátá, část II. (1996 – 1998)

Tip 1: Fotky jsou rozklikávací. Klepnete-li na fotografii, otevře se vám v novém okně.

Tip 2: Vlastníte staré fotografie hokejového Vsetína? Můžete nám je poskytnout? Přispějte k většímu poznání historie nejpopulárnějšího sportu v regionu! Ozvěte se nám na adresu redakce.vsetin@gmail.com a získejte na oplátku drobný dárek z hokejového e-shopu Marken.

Stavba a zastřešení zimního stadionu (60. - 70. léta)

1964. V průběhu padesátých a šedesátých let se úroveň hokeje stále zvyšovala. Proto už potřebám vsetínských hokejistů nestačilo přírodní kluziště na Tyršově ulici. V roce 1962 tak bylo započato s výstavbou stálého zimního stadionu s umělou ledovou plochou na Lapači. Po dvou letech usilovné práce se Vsetín dočkal nového kluziště, nejdříve jen s přírodní plochou, a od roku 1966 s umělou ledovou plochou. Fotografie zachycuje areál na Lapači 26. dubna 1964, kde mladíci vybírají cihly pro stavbu. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1964. Práce na stadionu jsou v plné proudu. Momentka pochází z jara 1964 a zachycuje míchačku zpracovávající beton. Je po dešti, povšimněte si efektních odrazů v kalužích. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1964. Konec dřiny. Po dvou letech usilovné práce je nová ledová plocha na Lapači hotová, jak dokládá fotografie z 8. června 1964. Vsetínští hokejisté se v dalších letech pokoušeli postoupit z krajského přeboru do vyšší soutěže. Byla proto zahájena úzká spolupráce s hokejovým oddílem TJ Gottwaldov a do Vsetína přešla celá řada tamních hráčů, včetně trenérů. Příprava mužstva byla zkvalitněna a konečně v sezóně 1968-69 si pod vedením trenéra Poláčka vybojovali hráči Zbrojovky Vsetín účast v II. hokejové lize. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1978. Vsetínský zimák těšně před začátkem zastřešování. V budově, kde dnes sídlí prodejna suvenýrů Lexa sport nebo fitness centrum Atlantik, sloužila na konci sedmdesátých let jako šatny domácích a hostujících celků. Stejně jako na fotografii ze září 1978. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1979. Na sklonku sedmdesátých let bylo započato se stavbou první etapy zastřešení, která v sobě zahrnovala zbudování základů, nosných pilířů a ocelové konstrukce. Stavba byla prováděna za velmi složitých podmínek, protože nová hala s kapacitou 5.400 diváků se stavěla nad původní ledovou plochou. Celá výstavba probíhala za intenzivní pomoci vsetínské veřejnosti. Pro zajímavost: podle tehdejších informací bylo na stavbě v období let 1979-1984 odpracováno celkem 95 200 brigádnických hodin. Výstavba kryté haly zimního stadionu byla jednou z největších stavebních akcí prováděných v tělovýchovné jednotě. Autorem fotografie je Julius Ficek

Autorská práva

Na fotografie zveřejněné na www.hc-vsetin.cz se vztahuje autorský zákon a jakékoli jejich užití bez souhlasu eSports.cz s.r.o. je zakázáno.
banner pod článkem