Vstupenky online

Základní část zakončí Vsetín pátečním duelem v Prostějově

Jan Tajzler • 29.02.2024

Porce 52 zápasů základní části se definitivního naplnění dočká netradičně v pátečním večeru, kdy vsetínský tým nastoupí na ledě prostějovských Jestřábů. Hanáci se v posledním odehraném kole i počtvrté v sezoně radovali z vítězství nad suverénem soutěže z Poruby. Vsacané si zase spravili náladu po znojemském nezdaru, kdy potěšili domácí fanoušky triumfem nad Kolínem. Závěrečné kolo tak mohou oba celky pojmout jako poslední prověrku před startem čtvrtfinále play-off. Utkání odstartuje v 18:00.

Jestřábům se doma daří

Prostějov se před domácími fanoušky postaral o čtyři vítězné duely v řadě a celkem bezpečně kontroloval v závěru základní části zisk konečné 3. pozice, která Hanákům zajistí i start čtvrtfinálové série na domácím ledě. Jestřábi navíc na rozdíl od Vsetína budou již v pátečním večeru znát jméno soupeře pro první kolo play-off, rozhodovat se bude hned mezi čtveřicí konkurentů a není vyloučeno, že by se Haná mohla dočkat v play-off třaskavého derby mezi Prostějovem a Přerovem.

Tým vedený trenérem Martinem Janečkem ve středu potvrdil, že se mu mimořádně daří na suveréna soutěže z Poruby. Prostějov je jediným týmem v soutěži, který má pozitivní bilanci s Porubou, vítěze základní části porazil ve všech čtyřech střetnutích sezony a natáhl vítěznou sérii nad tímto soupeřem na osm utkání v řadě. V Porubě jsou tak určitě rádi, že na Prostějov mohou narazit až v případném finále, o které se Jestřábi v posledních dvou play-off marně pokoušeli v semifinálových sériích právě se Vsetínem.

Prostějovský tým táhne dvojice kvalitních střelců. Zdeněk Doležal je s 25 trefami druhým nejlepším střelcem soutěže, do elitní pětky se vleze i počin Jana Veselého, který zamířil do černého ve 21 případech. Na ledě Poruby pak diváckou veřejnost Chance ligy zaujal Petr Hašek, který si na Daniela Dolejše dovolil zaskórovat zakončením zvané Michigan, dvaadvacetiletý Hašek je zároveň nejlépe hodnoceným prostějovským hráčem ve statistice +/- s 15 body. Tvůrcem hry je pak se 26 asistencemi Jakub Illéš.

Prostějov má ve svých řadách také nejproduktivnějšího obránce Chance ligy Tomáše Hanouska, ten je se 33 body i třetím nejproduktivnějším Jestřábem. Zkušenými zadáky jsou na prostějovské soupisce Lukáš Forman (5+4) či extraligou protřelý Petr Šidlík (2+3). Hanáci disponují také vyrovnanou brankářskou dvojicí. Zkušený a rovněž extraligou poznamenaný Jaroslav Pavelka drží úspěšnost zákroků na hodnotě 91.29 % s průměrem branek 2.52 na zápas. Stejnou porci utkání, a to celkem 27, odchytal také mladší Marek Štipčák, jehož úspěšnost zákroků je na 92 % a průměr inkasovaných branek činí 2.23.

Zvítězí Vsetín i na půdě soupeře?

Valaši ve středu potvrdili své kvality v domácích utkáních, a pokud bychom si tabulku rozdělili na domácí zápasy, pak by byl vítězem základní části právě vsetínský tým s celkovým ziskem 61 bodů. Na ledech soupeřů je to o něco horší, hlavně poslední čtyři duely na venkovních stadionech k vítěznému konci Vsetín nedovedl. Motivací před startem play-off tak určitě může být snaha o pozvednutí si sebevědomí i mimo Lapač.

Vsacané se mohou v posledních duelech spolehnout na svou elitní formaci. Luboš Rob bodoval ve všech únorových utkání a se 36 asistencemi platí za nejlepšího nahrávače Chance ligy. Minisouboj o krále vsetínských střelců si Rob může střihnout se svým kolegou z formace Pavlem Klhůfkem, který jej v souboji s Kolínem dorovnal na počtu 19 vstřelených branek. Klhůfek v posledních pěti duelech mířil přesně hned osmkrát. Na rovných 40 kanadských bodech je pak i další opora Vsetína Vít Jonák.

Vzájemné zápasy 2023/2024:

13. kolo: Vsetín – Prostějov 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

26. kolo: Prostějov – Vsetín 1:6 (0:4, 1:1, 0:1)

39. kolo: Vsetín – Prostějov 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Duely mezi Vsetínem a Prostějovem dlouhodobě patří mezi atraktivní. Navzdory faktu, že oba celky se potkaly v posledních dvou semifinálových sérií play-off, k vidění bývá spíše ofenzivně laděný hokej, který lahodí oku valašských i hanáckých fanoušků. První setkání sezony na Lapači zvládl těsným poměrem Prostějov, kdy Jestřáby za cenným ziskem nasměrovaly trefy kanonýrů Jana Veselého se Zdeňkem Doležalem. Prostějov byl tehdy teprve třetím týmem v základní části, který Vsacany v úvodní čtvrtině porazil. Odveta na Hané se mimořádně povedla Valachům, kteří už po první třetině drželi vedení 4:0. Nakonec se Vsetín radoval z vysokého vítězství 6:1. Poslední setkání na Lapači patřilo znovu zelenožlutým. Zápas byl sice od konce první třetiny dlouho otevřený, Vsacané vedli 2:1, ale uklidnění obstaral ve 47. minutě Erik Hrňa. Vsetínský kapitán letos do jestřábí klece zamířil přesně už čtyřikrát a právě tento duel Vsetínu výrazně pomohl v cestě za ziskem konečného 2. místa.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Žukov – Š. Jenáček, Smetana (A), Teper, Staněk, Larsen, Kojo, Ďurkáč, Hryciow, Ondračka – Rob (A), Klhůfek, Jonák – Hrňa (C), Kratochvil, Holec – Kern, Vaňo, Š. Bláha – Matějček.

Prostějov: Pavelka – Šidlík, Hanousek, Forman, Pohl, Kubeš, Krejčí, Poledna – Jiránek (A), Jáchym (A), Z. Doležal – J. Veselý, Hašek, Illéš – Slanina, Ostřížek, Fronk – Maruna, Venkrbec (C), V. Burian.

banner pod článkem