Bojovnost nestačila, Valaši po vyrovnaném souboji padli ve Frýdku

Alena Ryšavá • 20.02.2021

V sobotním utkání měli Vsetínští velice blízko k vítězství. Byli to právě oni, kdo otevřel skóre klání. V 6. minutě se prosadil Roman Vlach. Domácí během první periody stihli srovnat a ve druhé třetině šli do vedení, když využili v poslední minutě přesilovou hru. Tuto herní výhodu zužitkovali i Valaši ve třetí části, kdy vyrovnával Lukáš Bednář. Brankovou tečku však za utkáním o pár sekund později udělali domácí. Vsetín ještě odvolal brankáře Gábu, který byl jedním z nejdůležitějších postav bojovného utkání, skóre se ale již i přes veškeré snahy nezměnilo.

CHANCE LIGA - 29.kolo so 20.2.17:00
HC Frýdek-Místek
3:2(1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 12. Šedivý (D. Kindl), 40. D. Kindl (Repe, Martynek), 48. Macháček (Haman, Peterek) – 6. R. Vlach (Babka, Ondračka), 48. L. Bednář (R. Vlach, Půček). Rozhodčí: Dědek, Cabák – Hanzlík, Zedník. Rozhodčí: Čech, Skopal – Bartek,Hranoš. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 0:0. Střely na branku: 34:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

HC Frýdek-Místek: Suchánek – Haman, Hrachovský, Husák, J. Adámek, Z. Malík, Repe, J. Michálek – R. Veselý, Mikulík (C), Šedivý – Martynek (A), D. Kindl, Klimša (A) – Macháček, Peterek, Tomi – Stuchlík, Przybyla, Ramik.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Ondračka, Smetana, Hryciow, Bartko, Kudělka (C), Štach (A), J. Jenáček – Březina, Pechanec, Gorčík – Babka, R. Vlach, Klímek – Půček, Šilhavý, Vítek – L. Bednář, A. Zeman, Berger.

První nebezpečná akce přišla ze strany domácích. Ve 3. minutě Gába signalizoval zakázané uvolnění, sudí ale rozpažil. Ke kotouči se nejdříve dostal Šedivý, ten však z nebezpečné pozice vsetínského gólmana nepřekonal. Tato akce byla ale jen zahajovacím bodem nepříjemného tlaku ze strany Frýdku-Místku. Valaši včele s Gábou ale nátlaku vytrvale odolávali. Vsetínským se nejen podařilo překonat úvodní touhu domácích po brance, ale byli to právě oni, kdo otevřel skóre zápasu. V 6. minutě Babka vybojoval kotouč v obranném pásmu a přihrál jej Romanu Vlachovi, ten ujel podél levého mantinelu frýdecké obraně a čelil tváří v tvář Suchánkovi.

Brankář Frýdku-Místku jeho první pokus sice zneškodnil betony, ale od nich odražený puk se dostal zpět na Vlachovu čepel. Vsetínský útočník se napodruhé nemýlil a zakončil téměř do prázdné brány, jelikož se Suchánek na jeho dorážku nestihl pozičně připravit. Valachy první branka povzbudila a ihned po ní se dostali do přečíslení. Skvělý pas Bednáře na Zemana nakonec skončil pouze ve spárech strážce klece Frýdku-Místku. V polovině první periody dostali rysi šanci na vyrovnání v podobě přesilové hry, kterou využili. Ve 12.minutě srovnal Jonáš Peterek. Prosadil se rovněž na druhý pokus jako střelec ROBE, Vlach. Ránu urostlého frýdeckého útočníka z mezikruží vyrazil Gába před sebe. Odražený kotouč se dostal na hůl Kindla, jehož pokus se odrazil od zadního mantinelu opět na Peterkovu čepel, ten se napodruhé nemýlil a překonal bezmocného Gábu.

Následně se hra přelévala ze strany na stranu, oba týmy kotouče spíše nahazovali. Možnost jít do vedení byla opět nabídnuta domácím, když byl v 16. minutě vyloučen, autor první branky Vsetína, Vlach. V přesilové hře domácí nebezpečné hrozili nepříjemnými střelami. Vsetínská čtyřka s Gábou v zádech ale fungovala bezchybně. V 18. minutě to byl právě vsetínský brankář, kdo zastavil obrovskou šanci z hokejky Tomiho. Jednu z předchozích ran také obětavě zlikvidoval Gorčík, jež po bolestivém kontaktu s pukem zůstal ležet na ledové ploše. První dvacetiminutovka přinesla nejen vyrovnaný stav, ale i vyrovnané hokejové klání.

Na počátku druhé části hry byla na obou týmech vidět chuť překlopit skóre na svou stranu. První vyzkoušeli Suchánkovu pozornost Valaši. Následně ve 22. minutě hrozil rys Martynek, jenž obešel obranu Vsetína, ale jistého Gábu nepřekonal. Valaši ve 24.minutě poprvé dostali možnost hry v početní výhodě. Ze vsetínských hráčů nejvíce zahrozil Březina, jeho střely ale Suchánek dokázal zlikvidovat. Březina rovněž hrozil ve 27. minutě, když výborným forčekingem vybojoval kotouč na svou hůl a zkoušel se prosadit k levé tyči Suchánkovy klece, ten ale puk vyrazil, sice jen na hokejku Pechance, ale ani ten na frýdecko-místeckoho gólmana nevyzrál.

Rovněž rysi předvedli pár nebezpečných pokusů, kterým však Gába nedal šanci. V půlce druhé třetiny byla hra velmi vyrovnaná a oba týmy a jejich brankáři byli ve velké permanenci. Je těžké posoudit, kdo byl v této části utkání blíž třetí brance zápasu, ale asi to byli Frýdečtí, když ve 36. minutě vypálil v dobré pozice mezi kruhy Macháček. Osmnáctiletý útočník však trefil pouze betony pozorného Gáby. V posledních dvou minutách naopak mohli navýšit Valaši po dvou pokusech střelce úvodního utkaní Vlacha, v obou případech byl zastaven Suchánkem. Naprosto vyrovnaná část hry se ale nakonec překlenula na stranu hostů. V poslední minutě byl vyloučen Šilhavý a Frýdek Valachy potrestal. Ve 40. minutě přihrál Repe k levému mantinelu Denisu Kindlovi, jenž nahodil kotouč na Gábovu klec, kde se puk nešťastně odrazil od brusle bránícího Hryciowa do vsetínské brány. Z naprosto vyrovnané druhé periody tedy vzešli jako úspěšnější celek domácí, kteří se ujali jednobrankového vedení.

Ve třetí třetiny se hned od jejího počátku hnali Vsetínští za vyrovnáním, blízko měl ke druhé brance Valachů Březina, který se ve 45. minutě uvolnil, pokoušet se puk za Suchánka zasunout bekhendem, ale tím na mladého brankáře nevyzrál. Ve 46. minutě byl vyloučen Adámek a Valaši své výhody využili. Ve 48. minutě srovnal stav zápasu Lukáš Bednář. Valaši využili toho, že Kindl přišel o hůl a vydal se na střídačku. Přečíslení využil Bednář, který Suchánka překonal střelou nad pravý beton. Bohužel se Vsetínští ze srovnaného stavu stavu neradovali dlouho. ve 48. minutě neuvěřitelný Gába zlikvidoval nespočet nebezpečných šancí Frýdeckých. Krátký už byl ale na pohotového Štěpána Macháčka, který se zorientoval v závaru před vsetínskou svatyní, objel branku a nadvakrát přehodil indisponovaného Gábu. V krátkém sledu byly opět k vidění dvě gólové šance.

Nejprve v 50. minutě mohl, autor druhé branky Valachů, Bednář opět zajistit vyrovnávací gól. Bednář se dostal do úniku, ale kličkou do forhendu tentokrát nepřekonal brankáře rysů. V 52. minutě se do breaku dostal Mikulík, vybruslil si i Gábu, ale ten, ačkoli odkryl soupeři velkou část klece zabránil gólu vypíchnutím puku svou holí. Tempo hry nepolevovalo a s ubývajícím časem to byli hlavně vsetínští hokejisté, kdo vytrvale pálil na branku soupeřova celku. Na ledě byla čím dá tím více vidět nervozita ze strany hostů, kteří se vší silou snažili srovnat skóre utkání. Vsetín cítil šanci na vyrovnání v tomto bojovném utkání a dvě minuty do jeho konce odvolal Gábu. Valaši pálili na Suchánkovu klec ze všech možných i nemožných střeleckých pozic, ale bohužel jim to nebylo nic platné. Přes veškerou snahu a bojovnost další branka za Suchánkova záda nepadla a tři body zůstaly ve Frýdku-Místku.

Mojmír Trličík (trenér HC Frýdek-Místek): Krátce a jednoduše, z určité části to bylo dnes dobře hokejově uhrané, ale možná z větší části vydřené a vybojované, enormní snahou a touhou získat tři body. Obzvláště v závěru utkání soupeř značně přitlačil a ta obětavost bylo to, co nám udělalo tři body. Samozřejmě další důvod byl výborný výkon brankáře, bez kterého nejde vyhrát žádný zápas.

Roman Stantien (trenér VHK ROBE Vsetín): Myslím si, že v první třetině byli možná domácí o něco lepší. Od druhé třetiny jsme však měli více gólových příležitostí. Nedali jsme však z žádné pozice góly, a to rozhodlo o výsledku dnešního zápasu.