Březina hattrickem skolil Ústí nad Labem

Radek Bařina • 25.09.2019

Třetí vítězství v řadě slaví hokejisté VHK Vsetín. Duel s Ústím nad Labem vypadal po první třetině na jednoznačnou záležitost. Valaši vedli 2:0 a měli jednoznačně víc ze hry. Uklidňující třetí branku ale nepřidali, naopak v samém závěru druhé třetiny dovolili hostům snížit. Utkání se tak proměnilo v napínavé drama, ve kterém se hosté několikrát natahovali po vyrovnání. Uklidnění na hole Vsetína přinesl až tři minuty před koncem David Březina, který završil hattrick a rozhodl o konečné výhře Valachů v poměru 3:1.

CHANCE LIGA - 7.kolo st 25.9.17:30
HC Slovan Ústí nad Labem
3:1(2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Březina (Slováček), 15. Březina (Doktor), 57. Březina (Slováček, Rehuš) – 40. Severa (D. Krejčí, Roubík). Rozhodčí: Kopeček, Pilný – Konvička, Zedník. Vyloučení: 4:8 navíc Holomek (VSE) - Veber (UNL) 10 min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2350. Střely na branku: 42:18. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1

VHK ROBE Vsetín: Gába – Slováček, Teper, Hryciow, Holomek, J. Drtina, Jeřábek, Ondračka – Jonák, Rehuš, Březina – Procházka, L. Volf, Karafiát – Kucharczyk, Pechanec, D. Tůma – Doktor, Šilhavý, Vítek.
HC Slovan Ústí nad Labem: Brízgala – Müller, Zelingr, Vl. Brož, D. Krejčí, Veber, M. Zdvořáček – Kružík, Pšenička, J. Havel – Severa, Roubík, Melka – O. Procházka, Vildumetz, Maršoun – Filip, Dörner, O. Bláha.

Velmi opatrné byly první minuty zápasu Vsetína proti Ústí nad Labem. Oba celky se sice dostaly do několika náznaků příležitostí, ty však ztroskotaly na nepřesné finální fázi. S přibývajícími minutami začali mít favorizovaní domácí navrch a po necelých osmi minutách se dočkali vedoucí trefy. Valaši dobrým napadáním zkomplikovali hostům rozehrávku natolik, že vyhodili puk jen na modrou čáru. Odsud jej Slováček pohotově přistrčil na osamoceného Davida Březinu a ten se z mezikruží trefil přesně k tyči.

Hosté mohli hned o minutu později odpovědět v přesilové hře a nebyli daleko od vyrovnání. Havel našel nezištnou přihrávkou zpoza brány Müllera, ten ale z bezprostřední blízkosti neprocedil touš za Gábu. Po skončení oslabení převzali otěže utkání do rukou pevně do rukou domácí. Ondračka v dobré pozici ještě minul, o dvě minuty později už se ale Vsetínští podruhé radovali. Ojedinělé přečíslení hostů skončilo nepřesnou střelou a domácí z protiútoku trestali. Doktor u mantinelu uvolnil Davida Březinu, ten se protáhl před branku a přesně umístěnou střelou zvýšil na 2:0. Další nadějné příležitosti už zůstaly nevyužity, přesto Valaši odcházeli do kabin s pohodlným dvoubrankovým náskokem.

Druhá třetina příliš hokejové atraktivity nepobrala. Vsetín měl sice po většinu času i navrch, do nebezpečnějších příležitostí se ale dostával jen sporadicky. A nepomáhaly mu ani přesilové hry, ty totiž Valachům vůbec nešly. Platí to i pro dlouhou přesilovku pět na tři. V ní zahrozil pouze Březina, po přihrávce zpoza brány ale neprostřelil Brízgalu. O chvíli později se v akci tři na jednoho dostal do vyložené šance Procházka, příliš dlouho ale zpracovával puk, takže se ústecký gólman stihl včas přemístit a puk zastavit. Na dlouho největší vzruch tak přinesla dvacátá sedmá minuta a v ní pěstní souboj Vebera s Holomkem, který se jal pomstít předchozí nešetrný Veberův faul na Pechance.

Špatně sehraná série přesilovek Vsetínské evidentně rozhodila a ti v závěru třetiny přenechali iniciativu Severočechům. Vildumetzovu dorážku Filipova pokusu i zakončení Pšeničky z pravého křídla ještě Gába zastavil, dvě sekundy před zazněním druhé sirény však už byl bezmocný. Valaši komplikovanou rozehrávkou přišli o puk, Krejčího stražená střela od modré se odrazila přímo na hůl Jiřího Severy a pro něj nebyl problém uklidit kotouč do odkrytého kouta branky. Po čtyřiceti minutách tak vedli domácí už jen o jediný gól.

Od začátku třetí třetiny se znovu chopil otěží zápasu Vsetín, stále však platilo, že do nebezpečnějších šancí si domácí probíjeli cestu jen velmi obtížně. Výjimkou byla snad jen pohotová Procházkova střela z otočky, kterou reflexivním zákrokem betonem zastavil Brízgala a Doktorova nahrávka, kterou si hostující Brož málem srazil do vlastní brány. Uklidňující třetí branku pak Valachům nepřinesla ani přesilová hra před polovinou periody, přesilovky dnes totiž domácím vůbec nevycházely.

Po padesáté minutě se do útočných akcí začali více tlačit i Severočeši. Z několika zajímavých šancí Valachy nejvíc vyděsila Kružíkův bekhend z mezikruží, který zastavilo Gábovo rameno a nenápadné nahození Krejčího v padesáté třetí minutě, které domácí gólman vůbec neviděl a měl štěstí, že se puk skončil na jeho betonech.

Čtyři minuty před třetí sirénou šel za katr nejprve hostující Müller a pár sekund po něm i domácí Volf. Hra čtyři na čtyři svědčila více Vsetínu. V rychlém výpadu doputoval puk k rozjetému Slováčkovi, jeho zakončení stačil Brízgala pouze vykopnout a dojíždějící David Březina pohotovou dorážkou završil hattrick. Hosté to ještě zkusili bez brankáře, kontaktní branky se ale nedočkali, mimo jiné i proto, že Melkovu dorážku do odkryté brány zastavil Gábův beton. Po výsledku 3:1 tak zůstávají tři body na Lapači.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): „První třetinu jsme odehráli solidně, vstřelili jsme dva góly a měli i další možnosti. Myslím, že také fanoušci byli spokojení. Jenže místo toho, abychom toho využili a navázali na to ve druhé třetině, jsme od naší hry upustili. Chtěli jsme vyučovat hokej, dávat si všechno do prázdné a to prostě nefunguje proti žádnému soupeři. Další góly jsme nedali. Ve stejném duchu pokračovaly i přesilovky a troufnu si říct, že druhá třetina byla snad nejhorší, jakou jsme v první lize doposud odehráli. Za tu třetinu bychom se chtěli fanouškům omluvit, protože to byl velmi špatný výkon. Těsně před koncem jsme dostali gól na 2:1, o který jsme si koledovali. Tím jsme si na sebe vytvořili tlak. Takhle se určitě prezentovat nechceme. Třetí část byla nervózní, bojovnost se zvýšila, ale tím, že jsme urazili hokejového pánaboha, nás to už neposlouchalo a bylo to ubojované. Naštěstí měl dnes střelecký den David Březina, který si to zaslouží za svoji pracovitost jak v tréninku, tak v zápasech. Máme z něj radost, navíc je to týmový hráč, který je pokorný a přijme jakoukoliv roli v týmu.“

Vladimír Evan (HC Slovan Ústí nad Labem): „I přesto, že jsme dnes nebodovali, si hráči zaslouží pochvalu, protože zápas odmakali. Hlavně pro nás byla těžká druhá třetina, ve které jsme měli dvanáct trestných minut a odložené tresty. Výborně zachytal gólman, který nás v tu chvíli podržel, i kluci sehráli oslabení dobře. Dáváme málo branek, s tím se těžko vyhrává. Myslím ale, že když budeme pokračovat v našich výkonech, výsledky se dostaví.“