Dvoubrankové vedení nestačilo, Vsetín v přestřelce podlehl Frýdku-Místku

Jan Tajzler, Michal Raška • 14.11.2018

Vsetín mířil po reprezentační přestávce k prvnímu soutěžnímu utkání do Frýdku-Místku. V místní hale Polárka se Valaši dostali v úvodu první třetiny do slibného dvoubrankového vedení, když se během jediné minuty stihl prosadit Slováček s Robem. Jenže podobný kousek se povedl také domácím rysům, kteří do konce první třetiny nejprve smazali dvoubrankové manko a následně otočili skóre ve svůj prospěch. Vsetín se kýženého vyrovnání dočkal patnáct vteřin před druhou sirénou. Ve třetí třetině se domácí díky využité přesilovce vrátili zpět do vedení. Valaši v závěru sáhli ke hře bez brankáře, vytvořili si tlak, ale inkasovali pátou branku. Snížení na konečných 4:5 z hole Karafiáta už pro Vsetín nic neřešilo. Frýdek-Místek si připsal čvrté vítětství v řadě, naopak Vsetín pokračuje ve venkovní mizérii.

CHANCE LIGA - 23.kolo st 14.11.18:00
HC Frýdek-Místek
5:4(3:2, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Martynek, 13. Kofroň (Hladonik, Zahradníček), 16. Matyáš (Machala, Christov), 56. Novotný (Rudovský, Martynek), 60. Rudovský – 6. Slováček (Šilhavý, Klímek), 7. Rob (Jonák), 40. Rob (Jonák, Pechanec), 60. Karafiát (Rác, Frolo). Rozhodčí: Dědek, Vokřál – Hejl, Podrazil. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2027. Střely na branku: 32:39. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3, 5:4.

HC Frýdek-Místek: Hamerlík – Žovinec, Husák, Bartko, Zahradníček, Matyáš, Krisl, Haman – Kofroň, Hladonik, Rudovský – Martynek (C), Novotný, Machala – J. Kalus, Peterek, Raška – Klimša (A), Kuťák, Christov.
VHK ROBE Vsetín: Šelepněv – Teper, Slováček (A), Hryciow, Frolo, Mikuš, Holomek (C), Ondračka – Rob, Pechanec, Jonák – Kuronen, Pitule, Březina – Karafiát, Kucharczyk (A), Rác – Vítek, Šilhavý, Klímek.

První třetina? Reklama na hokej. Ale taky pár infarktových momentů pro trenéry obou týmů. Zápas začal dlouhou pasáží bez přerušení hry a utkání tak nabralo strhující tempo. V šesté minutě se poprvé měnil stav a radoval se početný kotel Valachů. Po vyhraném vhazování se kotouč dostal modrou čáru k Ondřeji Slováčkovi, ten si nabruslil na osu kluziště a tvrdou ranou překonal Hamerlíka. Neuběhla ani minuta a hosté vedli o dva góly.

Druhý zásah Valachů si na vlastní vrub připsal brankář rysů Hamerlík, který rozehrál zpoza branky přímo na hokejku Lukáše Roba, a ten neměl problém trefit prázdnou branku. Ve dvanácté minutě se Rostislav Martynek dostal do úniku a skvělým blafákem snížil stav. O minutu později bylo srovnáno, když vypálil z levého kruhu David Klimša a překonal Šelepněva. Rysi byli takzvaně na koni a v šestnácté minutě dokonali senzační obrat. Jakub Matyáš se totiž dostali k volnému kotouči před bránou a bekhendem jej umístil k levé tyči.

Ve druhé periodě jsme už neviděli takovou kanonádu, ale brankáři měli hodně práce, jelikož se hrálo nahoru dolů. Tři minuty před polovinou hry získal Vsetín přesilovou hru, ve které tlačil domácí mužstvo, ale Hamerlík tentokrát nedopustil vyrovnání. Posléze se hra zklidnila a zajímavým momentem byl snad jen plyšák, který přistál na hrací ploše ze Slezanského kotle. Následně si zahráli početní výhodu také Frýdeckomístečtí, ale Machala ve velké šanci nepřekonal Šelepněva. Ke konci dvacetiminutovky to byli opět Valaši, kteří měli k dispozici početní výhodu, ale Hamerlík se i tentokrát blýskl skvělými zákroky. Nakonec ale domácí gólman přece jenom potřetí kapituloval, když se patnáct vteřin před koncem třetiny prosadil Luboš Rob.

Začátek třetího dějství byl opatrný, ale oba dva gólmani museli být ve střehu, jelikož útoky byly z velké části zakončeny střelou. Z obou stran kotlů šlo cítit velké napětí o veledůležité body. Ve třetí periodě se hned dvakrát vylučovalo na obou stranách a stále se hrálo ve velkém tempu. Napětí ke konci utkání bylo čím dál větší, a nakonec se pět minut před koncem trefil v přesilové hře Štěpán Novotný, který poslal Frýdeckomístecké do vedení 4:3 a rozjásal domácí fanoušky v hale Polárka, která čítala návštěvnost přes dva tisíce.

Ondřej Machala mohl vstřelit tři minuty před koncem uklidňující branku, ale únik v gól neproměnil. Posléze si Vsetín vzal oddechový čas a zkusil to bez brankáře. Toho využil Jan Rudovský, když poslal v poslední minutě žabičkou ze středního pásma puk do prázdné svatyně soupeře. Dvacet vteřin před samotným závěrem utkání ještě zdramatizoval zápas Jiří Karafiát, který se parádně dostal přes obránce a posléze zakončil k pravé tyči. V posledních sekundách byl zmatek přes bránou rysů, ale Frýdek-Místek už uhájil jednobrankové vedení a připsal si čtvrtou výhru v řadě!

Vlastimil Wojnar (HC Frýdek-Místek): Po tragickém začátku, kdy jsme se deset minut nemohli vůbec dostat do tempa, jsme to ještě v první třetině stihli otočit. Tím se zápas v podstatě zlomil. I když jsme pak ještě na konci druhé třetiny dostali gól, věřil jsem, že nám tam ještě něco spadne a naštěstí se to povedlo.

Luboš Jenáček (VHK Robe Vsetín): Měli jsme výborný vstup do utkání, vedli jsme 2:0, dá se říci, že jsme sedm nebo osm minut soupeře nepustili z pásma. Pak jsme chybou soupeři nabídli gól na 2:1, který se tím dostal do utkání a otočil na 3:2. My jsme pak vyrovnali, ale bohužel jsme v oslabení dostali gól. Zápas jsme měli zvládnout zkušeněji a taktičtěji za stavu 2:0. První třetinu jsme měli dohrát ve vedení a zápas dovést do vítězného konce. Jsme zklamaní z výsledku i naivního výkonu.