Dvoubrankové vedení ve Znojmě nestačilo, Valaši s Orly poprvé nebodovali

Jan Tajzler • 24.02.2024

Tým Vsetína cestoval v rámci 50. kola na půdu Znojma. Orli šli do utkání s jasným cílem zvítězit, v opačném případě by definitivně zhasla naděje Jihomoravanů na záchranu v Chance lize. Do utkání vstoupil lépe Vsetín a na startu druhé třetiny vedl dokonce 3:1. Jenže Znojmo zabralo, do druhé sirény skóre srovnalo a ve třetí třetině dokráčelo k obratu. Poprvé v sezoně se tak Valachům nepodařilo s Orly bodovat.

CHANCE LIGA - 50.kolo so 24.2.17:30
HC LERAM Orli Znojmo
6:3(1:2, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 10. T. Svoboda (Jenyš), 28. Beránek (Bartko, Matuš), 31. Jenyš (T. Svoboda), 46. Beránek (Matuš, Berger), 47. T. Svoboda (Šťovíček, Zahradníček), 58. Šťovíček (Zahradníček, T. Svoboda) – 7. Klhůfek (Rob), 18. Š. Bláha, 21. Klhůfek (Jonák). Rozhodčí: Barek, Valenta – Sýkora, Dědek. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1520. Střely na branku: 37:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 6:3.

HC LERAM Orli Znojmo: Groh – Zahradníček, Bartko, Štich, Bukač, Vala, Tejnor (A), E. Mareš – T. Svoboda (C), Šťovíček, Jenyš – Beránek, Berger, Matuš (A) – Sklenář, Hruška, Kratochvíl – J. Sedláček, Lichanec, L. Adámek.
VHK ROBE Vsetín: Žukov (47. Porter) – Smetana (A), Ďurkáč, Staněk, Teper, Kojo, Larsen, – Jonák, Klhůfek, Rob (A) – Holec, Kratochvil, Hrňa (C) – Š. Bláha, Kern, Vaňo – Hryciow, Ondračka, Š. Jenáček.

Znojemská obrana již v brzkém úvodu poskytla vsetínskému týmu hned dvě slibné příležitosti. Nejprve Jonák šikovně zpoza branky uvolnil Roba, ale jeho bekhendový blafák k překonání Groha nevedl. Vzápětí Hrňa vybojoval puk ve středním pásmu a z pravého křídla jej nabízel Holcovi, jehož zakončení skončilo pod betonem znojemského brankáře. Vsetín se ale zasloužené vedoucí branky přeci jen dočkal v čase 6:26, přihrávku Roba zužitkoval už svou 16. trefou v sezoně Pavel Klhůfek.

Znojmo se příliš nedostávalo k brankáři Žukovovi, ale ze třetí střely na vsetínskou branku slavilo vyrovnání. Jenyš přihrávkou od modré čáry našel ideálně postaveného Tomáše Svobodu, který dokázal překonat vsetínského brankáře. Orli měli také příležitost otočit skóre v přesilové hře, ale při vlastním oslabení zahrozil Vsetín, konkrétně Holec, jehož brankovou radost překazila tyčka orlí klece. Početní výhodu dostal k dispozici také Vsetín, i když obléhal znojemské území po většinu času přesilové hry, branky se dočkal až při plném počtu hráčů. Po nahození puku se vydal napadat rozehrávku domácích Štěpán Bláha, domácí brankář si nerozuměl v rozehrávce se svým spoluhráčem Marešem a vsetínský útočník toho dokonale využil, když zasunul puk do znojemské brány a vrátil Vsacanům jednobrankové vedení.

Vsetín vstoupil aktivně i do druhé třetiny a ujal se dvoubrankového náskoku. Ve středním pásmu nabral rychlost Pavel Klhůfek a dostal se až k dokonalému provedení bekhendového blafáku. Krátce na to mohl druhou branku v utkání vstřelit i Bláha, který ve vlastním oslabení postupoval na znojemskou branku, ale tentokrát přestřelil. Vsetín měl šanci i při dalším oslabení, znovu hrozil Klhůfek, jenž si natáhl puk na osu hřiště a vypálil, Groh vyrazil přímo na číhajícího Jonáka, ale vsetínský útočník nestačil rychle zareagovat, aby mohl puk dorazit do znojemské sítě.

Orli se kontaktní branky dočkali poté, co si v útočném pásmu převzal od Bartka kotouč Petr Beránek a střelou zápěstím z pravého kruhu zamířil přesně pod víko vsetínské branky. Krátce po polovině základní hrací doby bylo srovnáno. Zahradníček přispěchal ke kotouči, který adresoval na modrou čáru Pavlu Jenyšovi, exvsetínský útočník se do puku opřel vší silou a prostřelil Žukova. Znojmo mohlo v závěru prostředního dějství pomýšlet i na obrat, Valaši dali domácím k dispozici téměř minutovou přesilovou hru 5 na 3, ale jihomoravský tým ani tuhle početní výhodu nevyužil.

Znojmo na startu třetí třetiny ustálo druhou přesilovou hru Vsetína v zápase a poté dokráčelo k obratu ve skóre. Po přihrávce od Matuše se ke střele od modré čáry dostal Petr Beránek a propálil Žukova mezi betony, to bylo v čase 45:39. Hned v následující minutě pak Orli na šestý pokus poprvé v utkání využili přesilovou hru. Šťovíček přes šíří pásma vyzval ke druhé trefě v utkání i Tomáše Svobodu a znojemský kapitán nedal Žukovovi šanci, v tomto okamžiku také vsetínská lavička sáhla ke střídání brankářů.

Cody Porter v brance Vsetína musel čelit pokusu Beránka o hattrick, který se dostal hned ke dvěma zakončením během pár vteřin po přihrávce Matuše, kanadský brankář ale pohotovými zákroky dal Vsetínu naději na bodový zisk. Valaši navíc mohli pomýšlet na kontaktní branku v přesilové hře, jenže největší šanci měli domácí. Berger se dostal do samostatného úniku a bránění Roba na poslední chvíli bylo vyhodnoceno jako podrážení, bylo tak nařízeno trestné střílení. K němu se postavil Šťovíček, ale Porter se zaskvěl pohotovým zákrokem lapačkou. Znojmo se však ještě jedné branky dočkalo, už při plném počtu hráčů zavezl Svoboda puk do útočného pásma, aby připravil střelu pro Zahradníčka, tu Porter vyrazil pouze před sebe, kde byl na dorážku připraven Martin Šťovíček a pečetil vítězství znojemských Orlů 6:3. Mužstvo z jižní Moravy tak stále živí naději na záchranu v Chance lize.

Václav Baďouček (HC LERAM Orli Znojmo): První třetina byla z naší strany velice špatná. Zkazili jsme spoustu puků a byli jsme zase nervózní. Úvod do té druhé byl ještě horší. Tam už asi nad námi všichni zlomili hůl. Jsem rád, že kluci v sobě našli sílu a dodrželi to, co slíbili fanouškům. Budeme bojovat až do konce, dokud bude aspoň malá šance. Ve středu musíme získat další tři body proti Pardubicím B a bohužel stále čekat, že naši soupeři budou prohrávat. Pokud Pardubice dokážeme porazit, můžeme dostat do většího boje o záchranu i je.

Luboš Rob st. (VHK ROBE Vsetín): Prohráli jsme, takže to hodnocení není pozitivní. Čekali jsme od Znojma jistou hru. My jsme chtěli hrát hodně útočně. Ze začátku jsme měli více ze hry. Díky tomu jsme se dostali do vedení. Kdybychom proměnili další šance, které jsme měli, mohlo to vypadat ještě jinak. Ve druhé třetině jsme se zbytečně rozhodili oslabením. Měli jsme za tu třetinu čtyři vyloučené, což je hodně. Dostávali jsme laciné góly. Tím se Znojmo dostalo na koně a dokázali výsledek obrátit na svoji stranu. Asi by jsme potřebovali větší podporu zezadu od gólmanů. Tady ty věci budeme potřebovat do play-off. Rozebereme si dnešní prohru a připravíme se na další zápasy.