Fantastický obrat! Vsetín zdolal Hodonín v prodloužení

Tomáš Kopecký, Helena Hegeďová • 07.12.2016

Těžko může hokejové utkání nabídnout větší drama, než tomu bylo v případě středečního zápasu vsetínských hokejistů s hodonínskými Drtiči. Valaši byli od úvodu aktivnějším celkem, jenže byli to právě hosté, kteří těžili z chyb vsetínské obrany a zásluhou skvělé produktivity si vytvořili čtyřbrankový náskok. Zdálo se, že je utkání rozhodnuto, jenže domácí zaveleli ve třetí třetině k velkému obratu, postupnými krůčky snižovali náskok hostů a v závěrečné power-play srovnal 33 sekund před koncem Vojtěch Šilhavý. Hrdinou zápasu se nakonec stal Jakub Čuřík, který dokonal obrat Valachů v prodloužení a zajistil svému týmu druhý bonusový bod.

2. liga - 24.kolo st 7.12.17:30
SHK Hodonín
6:5p(1:2, 0:3, 4:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Zúbek (Pokorný, Finsterle), 44. Vrba (Pokorný, Hořanský), 53. Pokorný (Zúbek, Hryciow), 57. Pokorný (Hryciow, Zúbek), 60. Šilhavý (Ostrčil), 65. Čuřík (Mojžíš, Kucharczyk) – 6. Hajný (Peš, Pokorný), 19. Kadlec (Vaněk), 23. Peš (Jurča, Kadlec), 33. Vaněk (Kadlec, Jurča), 40. Vrána (Pokorný). Rozhodčí: Fiala – Novák, Gančarčík. Vyloučení: 6:10. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 1368. Střely na branku: 53:34. Průběh utkání: 0:1,1:1,1:5,5:5,6:5.

VHK ROBE Vsetín: Šurý ( od 41. Hromada) – Vrba, Ostrčil, Stuchlík, Žák, Mojžíš, Hryciow – Vávra, Kucharczyk, Finsterle, Pokorný, Zúbek, Kajaba, Šilhavý, Čuřík, Daněk, Hořanský, Hrazdira, Čech.
SHK Hodonín: Kotvan (Haloda) – Kužílek, Gazda, Pokorný, Potěchin, Loginovský, Polesný, Haloda, Miklík – Hložánek, Vrána, Černohous, Račický, Hajný, Peš, Janás, Kuba, Kadlec, Jurča, Vaněk.

Domácí hráči začali aktivně a brankář Kotvan měl již po dvaceti vteřinách hry plné ruce práce se střelou Kucharczyka a následnou dorážkou Vávry. Dvojici Kajaba – Čuřík se podařilo dostat do přečíslení, obrana však stihla dobruslit včas a druhý jmenovaný zakončil pouze do lapačky. Vsetín střílel, byl to ale Hodonín, kdo skóroval. Valaši nechali u levé tyčky nepokrytého Jakuba Hajného, který poslal puk do pravého horního rohu. První i druhá formace žlutozelených si dokázaly vytvořit tlak, Vsetínu ovšem nesedlo zakončení. Po sérii vyloučení se domácí ocitli v přesilové hře čtyři na tři. Valaši předváděli pohlednou kombinaci, přesná střela ne a ne přijít.

Toto trápení zlomil František Zúbek, který lehce tečoval střelu Dominika Pokorného a se štěstím poslal puk mezi betony hostujícího gólmana. Početní výhoda se dostala také Hodonínu, domácím se však dařilo bránit a kapitán Mojžíš nedovolil soupeři žádné velké kombinace. Modro-oranžové nemusela nevyužitá přesilová hra trápit, jelikož i tak odcházeli po první třetině s jednobrankovým náskokem. Na trestné lavici seděl Petr Jurča, když se Jakubu Kadlecovi podařilo po spolupráci s Danielem Vaňkem uniknout vsetínské obraně. Hostující útočník nejprve nastřelil pravý beton Šurého a následná dorážka do vyšších pater už skončila za brankovou čarou.

Ve druhé třetině, jako by chtěl Hodonín dohnat střelecké manko a již od prvních vteřin se tlačil do útoku více než jeho soupeř. Zásluhou aktivity Hodonína usedl na trestnou lavici Vojtěch Šilhavý a hosté opět skórovali. Domácí gólman Šurý neměl situaci pod kontrolou. Věděl, že je kotouč někde v jeho blízkosti, hledal však na opačné straně a Petr Peš tak měl více než dostatek času na to, aby kotouč našel u levého betonu a poslal jej pod horní tyčku. Hodonín převzal iniciativu. Domácí brankář měl potíže s tečí Vaňka, proti které se mu podařilo zasáhnout šťastně lapačkou. I gólman na druhé straně si však nevěděl příliš rady s lehkým nahozením, které nakonec vyrazil betonem. Vsetín se po pasáži s ojedinělými střelami dostal opět do útočného pásma. Mojžíš pálil od modré a Vávra byl připraven na teč či dorážku před brankovištěm, připraven byl také hodonínský gólman.

Na druhé straně se naopak v prostoru brankoviště nejlépe zorientoval bývalý vsetínský kapitán Daniel Vaněk a přidal třetí gól Hodonína, který byl dalším psychickým posílením hostujícího celku. Domácím se podařilo vytvořit větší kombinaci při přesilové hře, zakončujícímu Šilhavému se však nepovedlo kotouč správně zasáhnout a pro brankáře nebyla tato střela problémem. Domácí si opět nepohlídali hodonínskou dvojici a tentokrát se nikým nebráněni vydali na branku Gazda s Kadlecem. Domácím neseděly střely, vedoucí formace Hodonína zářila. Vidět byl také útočník Michal Kuba, který v brejkové situaci nastřelil pravou tyčku domácí branky. Třicet vteřin před koncem druhé třetiny přišel opět ze strany Hodonína gól do šatny. Jakub Vrána využil přihrávky Petra Pokorného nejlépe, jak mohl a v přečíslení propálil Šurého nekompromisní střelou z levého kruhu.

Vsetín se na začátku třetí třetiny mohl ukázat v početní výhodě. Branku měl na hokejce již Čuřík, se střelou však čekal příliš dlouho a do následného pokusu se položil Kuba. Gól Vsetína přece jen přišel. Po návratu hodonínského útočníka Petra Peše propálil Kotvana střelou od modré Lukáš Vrba. Kajaba mohl snížit střelou do prázdné branky, svou příležitost ale promrhal. Hořanský vybídl ke skórování Pokorného, přihrávce chybělo dobré načasování a útočník s osmičkou na zádech nedokázal kotouč zpracovat. Hodonín se přesunul do útočného pásma až v polovině třetí třetiny. Brankáři Hromadovi, který před začátkem třetího dějství vystřídal Šurého, však mnoho práce nepřidělil.

V 53. minutě přidal třetí vsetínský gól Dominik Pokorný, když nenápadnou tečí Zúbkovy střely od mantinelu poslal puk nad Kotvanův pravý beton. Rázem to bylo o dva góly a domácí měli na jejich vstřelení dlouhých sedm minut. To se však nelíbilo Hodonínu, který se vydal do útoku. Brankář Hromada vychytal nájezd Vaňka, neshodl se ale s jednou z dorážek Miklíka. Puk se od lapačky odrazil směrem do brány. Včasná reakce domácího gólmana další brance Hodonína zabránila. Na druhé straně se Dominiku Pokornému podařilo dostat puk do sítě po přesně mířené střele z mezikruží tři minuty před koncem. Následovalo vybrání oddechového času obou týmu, mezi které se vložilo vyloučení na straně Hodonína. Vsetín hrál tedy po odvolání brankáře v šesti proti čtyřem. A Vojtěch Šilhavý tečoval ránu Ostrčila pod horní tyčku. Vsetín dokázal vyrovnat a zápas pokračoval prodloužením.

Psychicky navrch měli Valaši, jejich aktivitu jim však překazilo vyloučení Kucharczyka. Kajaba s Hryciowem bránili soupeři ve střelách, na Hromadu nakonec zamířila ta od Jurči, se kterou si vsetínský gólman poradil. Při hře tři na tři Finsterle hostujícího gólmana nadvakrát nepřekonal, byl to však Jakub Čuřík, kdo se dokázal dostat ze sevření hostů a dvacet vteřin před koncem prodloužení poslat kotouč mezi Kotvanovy betony.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Pro diváka to musel být hodně zajímavý zápas. První třetinu jsme nehráli zle, právě naopak, dobře jsme bruslili a hráli v útočném pásmu. Bohužel jsme naše šance nevyužili a soupeř se po dvou našich chybách dostal do přečíslení. Ve druhé třetině jsme se chtěli natlačit do útočného pásma, hrát ofenzivně a utkání otočit, ale stalo se nám přesně to, co v první třetině. Soupeř byl velmi efektivní v zakončení a potrestal naše chyby. Několikrát jsme propadli, čehož soupeř dokázal využít a odskočil až na hrozivý výsledek 1:5. Řekli jsme si, že ve třetí třetině nemáme co ztratit a šli jsme do toho naplno, už kvůli lidem. Nechtěli jsme to vzdát. Přišly kontaktní góly a v hokeji se opravdu stává i nemožné. Dvacet minut je dlouhá doba, kluci tomu uvěřili a po zásluze jsme vyrovnali. Prodloužení 3 na 3 už je loterie a my jsme byli šťastnější. I Hodonín tady odehrál výborný zápas, byl produktivní a pro nás je to poučení do dalších zápasů. Kromě ofenzivy musíme také dobře bránit. Dneska odehrála výborný zápas druhá lajna, ale za bojovnost a nasazení zaslouží pochvalu celý tým. Za to, že tomu věřili až do konce.

Stanislav Beťko (SHK Hodonín): Před zápasem bychom bod ze Vsetína brali. Z hlediska vývoje výsledku, kdy vedeme po dvou třetinách 5:1 a dostaneme vyrovnávací gól třicet vteřin před koncem, nás to mrzí. Vsetín opět ukázal svoji sílu. Je hokejově někde jinde. My máme mladé mužstvo, dvanáct hráčů je ročníku 1993-96. Ten tlak jsme neustáli a Vsetín zaslouženě vyhrál a my máme alespoň jeden bod.