Juniorská extraliga zpět ve Vsetíně!

Václav Trávníček • 31.03.2013

Nejvyšší soutěž juniorů se bude od podzimu hrát opět na Valašsku. Vsetín totiž v nedělním duelu porazil celek Kladna 4:0, uhájil první místo v barážové tabulce a jako jediný tým postoupil do zpět NOEN extraligy. Do soutěže, kterou momentálně hrají pouze kluby, jejichž A-mužstva působí v extralize nebo první lize, se zelenožlutí vrací po čtyřech letech. Sestoupili z ní na jaře 2009 a od té doby hráli Ligu juniorů.

LJ - B6 ne 31.3.17:00
PZ Kladno
4:0(1:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: Branky a nahrávky: 5. Baroš (Daněk, Žák), 25. Kývala (Daněk, Štrbík), 26. Tobola (Baroš, Žák), 31. Štrbík (Báchor, Daněk). Rozhodčí: Šír, Trombík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1802. Střely na branku: 44:25. Průběh utkání: 4:0.
VHK ROBE Vsetín: Kohn – Hryciow, Žabčík T., Báchor, Žák, Valentík, Hradil, Vašíček – Štrbík, Daněk, Kývala – Gromus, Tobola, Baroš – Kajaba, Šiafutdinov, Zvonek – Koutník.
PZ Kladno: Kameš – Větrovec, Dolgoš, Krpelan, Tlustý, Raclavský, Krompholc, Voráček – Vopravil, Jirák, Kadlec, Vodička, Čejka, Butor, Novák, Homer, Hovsepjan, Veselý.

Do rozhodujícího utkání baráže vletěli domácí jako uragán. Už po minutě hry se ve vyložené pozici ocitl Gromus, z mezikruží ale těsně minul. O chvíli později ujel do brejku Zvonek, přízemní střela ale skončila na betonech Kameše. Ten hned od prvních vteřin utkání potvrzoval, že bude pro svůj celek velkou oporou. Kladno v úvodu nestíhalo a muselo si pomáhat fauly. V páté minutě se tak Vsetínu naskytla možnost přesilovky pět na tři a Valaši ji už po deseti sekundách proměnili. Daněk poslal puk napříč brankovištěm a důrazný Vojtěch Baroš ho uklidil do sítě. Poté si přesilovku zahrálo i Kladno a v jejím konci bylo blízko vyrovnání. Kadlec, ani jeho spoluhráči neprotlačili puk za pozorného Kohna.

Kladno nicméně tímto momentem vyrovnalo obraz hry. Hrálo sice ještě dvakrát v oslabení, Valaši ale tyto přesilovky nesehráli příliš dobře. Až na konci té druhé se do velmi dobré šance dostal Zvonek, zblízka ale branku netrefil. Závěr třetiny patřil spíše Kladnu. Velký chaos před Kohnem vytvořil Vopravil, v samém závěru se do střelecké pozice dostal i Novák, docílit branky jim ale nebylo přáno. A protože na druhé straně si v brejku Kajaba neporadil s Kamešem, odcházeli do kabiny Vsetínští s těsným náskokem 1:0.

Úvod druhé třetiny přinesl opatrný hokej. Vsetínští se v útoku příliš neprosazovali, sami ale Kladenské nepouštěli vůbec k ničemu. Ve dvacáté páté minutě ale Vsetínští z čista jasna udeřili. Josef Daněk se prodral přes obránce, vřítil se před branku, odkud předložil puk Martinu Kývalovi, který doklepl puk do opuštěného kouta brány. Než se hosté stihli vzpamatovat, inkasovali potřetí. Dominik Tobola projel s pukem mezi obránci a po kličce zakončil pod gólmanův beton.

Tříbrankové vedení Vsetín uklidnilo a v dalších minutách se hrálo podle valašských not. Hostům sice nechyběla snaha, domácí měli ale soupeřovu hru výborně přečtenou a pokud už se hosté přeci jen dostali k zakončení, byl na místě bezchybný Kohn. V polovině utkání navíc vypálil Báchor, Kameš puk neudržel a důrazný Martin Štrbík dotlačil puk za brankovou čáru. O chvíli později mohl ještě zvýšit Kývala, Kameš ale udržel puk těsně před brankovou čarou. Přesto do kabin odcházeli domácí s pohodlným vedením.

Do třetí třetiny vstoupili hosté se sympatickou aktivitou. Vynutili si územní převahu, Vsetín hrál ale v defenzívě výborný zápas. Ve čtyřicáté sedmé minutě měli hosté asi poslední šanci vrátit se do zápasu. Hráli totiž dlouho přesilovku čtyři na tři, chvíli dokonce pět na tři. Butor a spol. Valachy svírali, Kohn ale působil bezchybným dojmem a pokud puk napoprvé neudržel, pomohla mu obětavá defenzíva.

Zbytek utkání už Valaši bez problémů kontrolovali. Sami měli několik nadějných příležitostí, Zvonkovi, Kajabovi ani nikomu dalšímu se ale zvýšit nepodařilo. To ale nemohlo zkazit valašskou radost. Vsetín totiž po výborném taktickém výkonu zdolal Kladno 4:0, zvítězil v baráži a po čtyřech letech si vybojoval návrat do juniorské extraligy. Po závěrečné siréně tak na Lapači vypukly velké oslavy hráčů, i takřka dvou tisícovek platících diváků, kteří vytvořili utkání velmi dobrou kulisu.

Luboš Jenáček: (trenér Vsetína): „Jsem totálně unavený, ale šťastný. Náš tým to dokázal! Byla to dlouhá cesta. Tento poslední zápas byl nesmírně těžký na psychiku. Kladno nic nevzdalo, hrálo od začátku výborně. Dnes to bylo jedno ze skvělých utkání celého mužstva, ale vyzdvihl bych výkon brankáře Tomáše Kohna. Za stavu 1:0 vytasil několik fantastických zákroků a udržel nás ve hře. Kluci byli nervózní, ne nadarmo se říká, že poslední krok je nejtěžší. Utkání se zlomilo v momentě, kdy se nám podařilo zvýšit vedení na 3:0. S takovým náskokem se vždy hraje jinak Naše góly přišly v pravý čas a pak jsme si utkání už pohlídali dozadu.“

Ivo Kyndl (trenér PZ Kladno): „Dnešní utkání bylo fantastické, především ta kulisa tady. Místní rozhlas sice nahlásil 1800 diváků, ale já si myslím, že jich tu bylo rozhodně přes dva tisíce, ne-li dva a půl. Myslím, že utkání bylo velmi korektní. My už jsme věděli, že Hradec porazil Ústí, protože kluci to sledovali na onlajnech a tudíž nám bylo jasné, že už nemůžeme postoupit, ani kdybychom vyhráli. Ale klobouk dolů, protože kluci bojovali. Je nás málo, jen patnáct a hrajeme v tom počtu v podstatě celou sezónu. Proto ještě jednou klobouk dolů a maximální poděkování patří celému mužstvu, že to dotáhlo až sem a dokázalo zamotat baráž takovým způsobem, že ještě v posledním kole měly tři mužstva naději na postup. Gratulujeme Vsetínu, předvedl perfektní, disciplinovaný výkon, navíc v báječné kulise."