Barážové milníky: Velké finále přichází

Filip Bazala, Radek Bařina • 30.03.2013

Už jen jediný mistrovský zápas čeká v sezóně 2012/13 vsetínský Lapač. Ten ovšem bude stát za to. Juniory totiž čeká závěrečná bitva o postup do extraligy. Duel s PZ Kladno bude velkým zápasem, v němž si Valaši mohou splnit předsezónní sen. V dnešním pokračování milníků si podrobněji přiblížíme, co Vsetínské v zítřejším utkání čeká, a také si shrneme nejvýznamnější okamžiky pátečního střetnutí na ledě Hradce Králové. Z něj dokázali Jenáčkovi svěřenci vydolovat potřebný bod, díky němuž mají postup ve vlastních rukou.

Klíčový okamžik: Nevyužité přesilovky
V pátém zápase s Hradcem Králové měli Valaši dvakrát možnost přesilovky pět na tři, ale během těchto přesilovek se jen horko těžko dostávali do zakončení. Jako kdyby vsetínským chyběl klid a myšlenka, jak branku vsítit. Kdyby v těchto výhodách vstřelili nějaké góly, mohli ve zbytku zápasu hrát s větším klidem. Místo využití dvou přesilovek pět na tři v polovině zápasu však přišlo vlastní oslabení, které domácí potrestali a vstřelená branka je nakopla k lepšímu výkonu.

Hvězda: Dalimil Zvonek
Těžko určit jednoho hráče jako hvězdu, ale když už, tak Dalimil Zvonek. Odehrál svůj standardní zápas, ale když pár minut před koncem utkání Valaši prohrávali o jednu branku a téměř se nedostávali do šancí, tak hrozilo, že si neodvezou ani bod a nebudou mít postup ve svých rukou. Jenomže Dalimil Zvonek se při jedné z ojedinělých akcí opět perfektně stál před brankou, kde tečoval za záda Mahdala střelu Hradila, a Valaši srovnali. Stav 2:2 vydržel do konce třetí třetiny a Vsetín tak vybojoval kýžený bod.

Smolař: Kamil Šiafutdinov
Tohle nebyl zrovna jeho zápas. Kamil Šiafutdinov pravidelně patří mezi to nejlepší na ledě, ale zápas s Hradcem mu nesedl. Z bezprostřední blízkosti se mu nedařilo trefit bránu a vůbec největší minelu udělal právě v přesilovce pět na tři, když po kombinaci netrefil prázdnou klec za Mahdalem. Poté dostali šanci přesilovky domácí a ti v ní srovnali. Pokud by šikovný ruský centr branku dal, mohl zápas vypadat ještě jinak.

Co zaujalo: Další prohra v nastavené hře
Vsetínu stačí v posledním zápase jakýmkoliv způsobem vyhrát. Třeba i v prodloužení nebo po nájezdech. Jenomže nastavenou hru, tak to by asi nikdo nechtěl. Valaši do ní v baráži už třikrát nakoukli a ani jednou to nedopadlo dobře. Nejprve prohra v Ústí na samostatné nájezdy, kdy ani jeden ze tří nájezdů zelenožlutí nebyli schopni proměnit. Poté brzká prohra v prodloužení v Kladně a stejně tak v Hradci Králové. Tedy není jiné cesty než vyhrát v základní hrací době, protože na prodloužení, či samostatné nájezdy se spoléhat vážně nedá.

Číslo dne: 1
Číslo jedna bylo číslem dnem už před zápasem. Vsetín potřeboval v Hradci tento bod vybojovat. Ve druhé polovině třetí třetiny to vypadalo špatně, Hradec měl navrch a vedl. Valaši nevypadali, že se k brance ještě zmůžou, ale po šikovné teči Zvonka se to podařilo. Vsetín má tak vše ve svých rukou a v posledním zápase, pokud vyhraje, stane se postupujícím do extraligy juniorů.

Další zápas: Utkání roku
Co víc si přát? Poslední utkání celé sezóny bude zároveň vsetínským zápasem roku! Nejde přitom o žádnou frázi. V neděli od 17:00 se v přímém souboji o vítězství v baráži utkají junioři VHK Vsetín s celkem PZ Kladno. Pokud Valaši uspějí, vrátí se, po několikaleté pauze, zpět do extraligy. Obnovila by se tak kontinualita mládežnické extraligy od mladšího dorostu po juniory. Pro vsetínský hokej by to znamenalo obrovskou reklamu a současně velkou pomoc pro nadcházející nelehké roky. Čeká nás zkrátka jedinečné završení ročníku, na němž by žádný fanda Vsetína rozhodně neměl chybět.

Příští soupeř: PZ Kladno
Nejlepší tým západní skupiny juniorské ligy sází především na ofenzivní hokej. Není divu, tým má v útoku značnou sílu. Tu reprezentuje především elitní formace s tahouny Vodičkou a zejména Vojtěchem Butorem. Tito hráči zařídili drtivou většinu kladenských barážových tref. V posledním zápase, proti Ústí nad Labem, se ovšem Kladnu chytli i další hráči, především Norain Hovsepjan, pozor si tak Valaši budou muset dát i na něj. V brance PZ se v baráži rozchytal brankář Kameš. Právě jemu vděčí Kladenští za velké výsledkové zlepšení v průběhu baráže. Více se o kladenském týmu dočtete zde.

Barážové výsledky: Kladno je v laufu
Kladno viditelně doplatilo na chybějící konkurenci ve své ligové skupině a vstup do baráže se mu vůbec nepovedl. Po dvou vysokých porážkách se zdálo, že PZ bude v barážových bitvách spíše do počtu. Středočeši to ale nezabalili, do dalších zápasů zapracovali na obranné činnosti a to se jim vyplatilo. Výrazně jim pomohl domácí obrat se Vsetínem, kdy ze stavu 1:4 dovedli duel k výhře 6:5 po prodloužení a od té doby je Kladno k nezastavení. V Hradci vyhrálo 5:2, doma pak přestřílelo i Ústí nad Labem v poměru 6:4 a z outsidera se stal rázem jeden z aspirantů na postup. Kladenští jsou nyní v obrovském laufu a plni sebevědomí, Vsetín tudíž čeká tuhý a nadšeně bojující soupeř.

Očekávání: Výhra = postup!
Postupová matematika je jasná. Jakékoliv výhra stačí Vsetínu k postupu do extraligy, bez ohledu na druhý zápas. Kladenská situace už tak jednoznačná není. K postupu totiž potřebuje vyhrát a zároveň získat více bodů, nežli Hradec v Ústí nad Labem. Kladno má totiž s Východočechy o jediný gól (!) horší vzájemný zápas. Jelikož se v Ústí hraje už od 14:30, v úvodu duelu na Lapači už PZ bude nejspíš vědět, zda bude mít o co bojovat. Na druhou stranu, Kladno se na zápas jistě připraví na 100 %, nedá se tak příliš předpokládat, že by případná jistota nepostupu mohla hostující přístup k zápasu významně snížit. Velkou devízou Vsetína by mohli být diváci. Kladenští totiž nejsou na bouřlivé prostředí zvyklí. Pokud se fanouškům podaří vytvořit podobnou atmosféru, jako při utkání s Hradcem, existuje šance, že hosté tlak neustojí, stejně jako ho neustáli Východočeši. I pro fanoušky VHK tak bude rozlučkový zápas sezóny velkou výzvou!