Kladno padlo ve třetí části, Vsetín se raduje z jasné výhry

Václav Trávníček, Aleš Koňařík • 09.12.2005

V s e t í n - Podruhé v řadě zvítězili vsetínští hokejisté na svém ledě a jejich vzepětí odneslo Kladno. Domácí k výhře nasměroval jak výtečný Martin Altrichter, tak důraz střelce Tomáše Demela. O vítězi ale rozhodla až závěrečná třetina, ve které Vsetín využil dvě přesilovky. Vsetínský brankář sice nakonec nulu nevychytal, ale ani to nic nezměnilo na výbuchu radosti, která na Lapači zavládla po závěrečné siréně.

- 32.kolo pá 9.12.17:00
4:1(1:0, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 15. Stantien (Demel, Augusta), 46. Ponomarev (Valko), 49. Demel (Květoň), 51. Demel (Květoň, Stantien) - 56. Kalla (Patera, Michael Frolík). Rozhodčí: Turčan - Kostka, Český. Vyloučení: 8:9, navíc Huml 10 min, Patera (oba Kladno) do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 2195. Průběh zápasu: 4:0, 4:1.
VHK ROBE Vsetín: Altrichter - Ponomarev, Kučný, Horák, Bauer, Brincko, Augusta, Bolf - Květoň, Stantien, Demel - Janků, Steiner, Jenáček - Dubec, Zdráhal, Rob - Valko, R. Hruška, Duba. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
Rytíři Kladno: Orct (49. Musil) - Ševc, Evan, L. Procházka, Zeman, V. Čech, Špelda, od 45. navíc Hájek - Bílek, Patera, Michael Frolík - Horna, Gardoň, Tlustý - Kucharczyk, Huml (44. Kazatel), Kalla. Trenéři: Müller a Tatíček.
Kladno bylo prvním celkem, proti kterému se Vsetínským podařilo naplno bodovat. Snad také proto si domácí na Buldoky věřili a už v úvodní části měli navrch. První šanci zápasu zaznamenal domácí Ondřej Steiner, který z křídla nabruslil až před Orctovu bránu, ale minul. Vzápětí trefil Janků z mezikruží pravý beton kladenského gólmana. V podobné situaci se o několik okamžiků později ocitl domácí obránce Ponomarev. V sedmé minutě se mohl prosadil od modré čáry Rob, kterému před hostující brankou clonil Horák, avšak minul.

První vážnější šanci hostů viděli diváci zimního stadionu Na Lapači až v polovině třetiny. Huml ideálně nalezl v mezikruží číhajícího Kucharczyka, který však na Altrichtera v brance domácích nevyzrál. Účet zápasu tak otevřel v patnácté minutě domácí kapitán Stantien. Tomáš Demel ukořistil v útočném pásmu kotouč, nabruslil si do levého kruhu a přihrál puk před bránou číhajícímu Stantienovi. Pro nejstaršího hráče extraligy už nebyl problém tečoval střelu za Orctova záda. Vsetín mohl své vedení ještě zvýšit, když v závěru třetiny šikovný Rob pressingem získal kotouč pro Dubce. Slovenský forvard ve vsetínských službách pálil z první od modré, bránu však minul o několik centimetrů.

Druhé dějství začínali Vsetínští s výhodou dvojnásobné přesilové hry. Přes všechny střelecké pokusy se však neprosadili. Blíže ke vstřelení gólu měli hosté, když Kalla tečoval kotouč do protipohybu vsetínského brankáře. Puk se naštěstí pro domácí pouze otřel o tyčku Altrichterovy klece. Stejně jako domácí, měli i Kladenští výhodu přesilovky pěti proti třem. Ovšem stejně jako domácí ani Středočeši se neprosadili. Největší šanci spálil Patera.

Následně mohl vyrovnat Ševc, ovšem trefil jen boční síťku vsetínské svatyně. Na druhé straně mohl náskok domácích zvýšit útok Pavla Janků. Vsetínský matador zajel s pukem až za Orcta, ovšem jeho přihrávka do brankoviště adresáta nenalezla. V závěru vyrovnané třetiny ještě Altrichter podržel domácí, když ramenem vytěsnil Zemanovu dělovku ze dvou metrů.

Ve třetím dějství si Valaši doslova otevřeli střelnici. Nejprve na rozdíl dvou branek zvýšil ruský obránce Ponomarev. Získal přihrávku za modrou čarou, přebruslil do útočného pásma a po kličkách mezi dvěma obránci zavěsil střelou švihem nad Orctovu lapačku. Asistenci si připsal Lukáš Valko. O tři minuty později se střelecky probudil loňský kanonýr Tomáš Demel. Mladíček Květoň získal ve skrumáži u pravého kruhu puk a zajel s ním doslova „až do kuchyně“ Zdeňka Orcta.

Po gólmanově zákroku se kotouč zastavil na brankové čáře. Za tu puk dopravil důrazný Demel a vyhnal tak strážce kladenské svatyně na střídačku. Jeho místo zaujal náhradník Musil. Téměř stejná situace se odehrála v jednapadesáté minutě. Květoň nabil před branku Demlovi a autor předchozího gólu se ani tentokrát nemýlil – nekompromisně poslal kotouč pod víko Musilovy branky. Na druhé straně kluziště se strhla menší potyčka poté, co kladenský Patera dorážel až příliš důrazně před domácím Altrichterem.

Pátou branku Vsetína mohl vsítit Radim Hruška, ale ze dvou metrů trefil jenom připravenou Musilovu lapačku. Zaslouženou jednu branku tak vsítili hosté, když se po nedorozumění domácích obránců trefil kladenský Kalla. Asistoval mu Pavel Patera, který byl vzápětí po diskuzích s rozhodčím vyloučen do konce utkání. Vsetín si tak potřetí v sezoně připisuje všechny tři body.

Rostislav Vlach (Vsetín): "Dali jsme více než dvě branky, za což jsme byli odměněni třemi body. Ve vyrovnaném zápase rozhodly o osudu zápasu naše využité přesilové hry. Za předvedený výkon jsme si vyhrát zasloužili."

Zdeněk Müller (Kladno): "Dvě třetiny jsme byli domácím vyrovnaným soupeřem. V závěrečné části však měli více sil domácí a prakticky po druhém gólu v naší síti bylo o vítězi rozhodnuto. Na rozdíl od nás vyšly Valachům přesilové hry."