Obvyklý scénář: Dopita opět popravil Vsetín

Aleš Koňařík, Jan Hrbáček • 27.09.2005

V s e t í n – Ať už přijede Jiří Dopita na Vsetín v kterémkoliv dresu, pravidelně se stává katem týmu, kterému léta šéfoval. Tentokrát zmařil vsetínské naděje alespoň na bod brilantní akcí v 57. minutě: v přesílení stahovačkou znemožnil obránce a poté si rychlou kličkou do bekhendu vychutnal i brankáře Martina Štefla. Stadion Na Lapači oněměl, domácí totiž opět promarnili slibně rozjetý duel, ve kterém po první třetině vedli 2:0. Nakonec však opět odešli z ledu se sklopenými hlavami. Na výhru nad Orly čekají Vsetínští bezmála tři roky. V zápase byly vidět dvě premiérové branky v nejvyšší soutěži, poprvé se trefili domácí Duba a znojemský Vaškovič.

- 8.kolo út 27.9.17:00
HC LERAM Orli Znojmo
2:3(2:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Květoň, 15. Duba (Hrabal, Steiner) - 21. Vaškovič (Mikulík, Dopita), 28. Mojžíš (Čakajík), 57. Dopita (Uram). Rozhodčí: Šindler - Guth, Rittich. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 2980. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
VHK ROBE Vsetín: Štefl - Hrabal, Bauer, Nedbálek, F. Štefanka, Luža, Lamberg, Zapletal, Spitzer - Tomík, Stantien, Demel - Květoň, Bacul, Gorev - Dubec, Steiner, Duba - Janků, O. Hruška, Korotvička.
HC LERAM Orli Znojmo: Trvaj - Čakajík, Mojžíš, Bičánek, Němeček, Heš, Jareš, od 31. navíc Chvátal - Uram, Dopita, Mikulík - Plášek, Haman, Selingr - Chlubna, Beroun, Vaškovič.
Utkání posledního Vsetína se Znojmem začalo v poklidném tempu. Úvodní oťukávání obou mužstev ukončil na začátku páté minuty první střelou na branku soupeře vsetínský Tomík, kterému na modré přenechával puk Demel. V čase 4:29 se Valaši radovali z úvodní branky. Znojemský Mikulík ztratil v obranném pásmu puk, mladíček David Květoň na nic nečekal, objel branku a zkušeně ho zasunul za Trvajova záda. Vsetínští pokračovali v aktivní hře a v 7. minutě si vynutili první přesilovku, když hostující Radim Bičánek přehnal důraz u mantinelu. Ta však i přes zlepšenou hru domácích v početní převaze branku nepřinesla. Orli se do první příležitosti dostali až o tři minuty později, to když obránce Jareš střílel do skrumáže před branku domácích. Ve 13. minutě byl vyloučen znojemský Jiří Beroun a vsetínští výhodu pět na čtyři letos poprvé využili. Steiner rozehrál puk na obránce Hrabala a jeho nahození tečoval vsetínský navrátilec Lukáš Duba za bezmocného Trvaje. Znojemští to v závěru zkoušeli, ale příležitosti Urama s Dopitou a střelu Mojžíše pochytal Štefl.

Hosté vlétli do druhé třetiny jako uragán. Už po 52. sekundách snížil Lubomír Vaškovič, který po individuální akci Dopity u mantinelu a přesné přihrávce Mikulíka prostřelil Štefla z úhlu. Hned nato Znojemští sahali po vyrovnání, ale Plášek smolně trefil pouze břevno. Domácí v těchto chvílích jen těžko odráželi ataky aktivních Orlů. Osmělili se až ve 26. minutě tvrdými střelami Goreva a Bacula. O dvě minuty později byl za držení vyloučen vsetínský obránce Hrabal a hostující Pavel Mojžíš se střelou od modré přesně trefil nad lapačku Martina Štefla - vyrovnáno. První formace Orlů Uram - Dopita - Mikulík byla v druhé třetině velmi aktivní a poslední jmenovaný se znovu pokoušel o úspěch ve 30. minutě, ale Štefl byl pozorný. O čtyři minuty později hráli vsetínští hokejisté v šesti. Své šance v následné přesilovce však neproměnili Mikulík, který při dorážení jen nešikovně sekl Štefla do ramena, ani obránce Jareš, jenž trefil pouze boční síť. Ve 38. minutě ukázal svůj důraz Jiří Dopita, který se obtočil kolem branky a už už zvedal ruce nad hlavu, ovšem rozhodčí již dávno signalizoval jeho vyloučení za držení.

Třetí třetina byla ve znamení kdo z koho. Oba celky do ní vstoupily velmi opatrně. Pavel Janků, novic ve vsetínské sestavě, se přesunul místo Dubce do zahajovací formace domácích. První pořádná příležitost přišla až ve 46.minutě, to když Tomíka bravurně vychytal lapačkou brankář Jiří Trvaj. V 53.minutě domácí Steiner probruslil celým hřištěm, ale jeho střela zápěstím jen těsně minula branku. O minutu později se do sebe zakousli vsetínský Tomík a znojemský Bičánek, ovšem rozhodčí Šindler pro to neměl pochopení a vyloučil oba hráče za hrubost. Rozhodující moment přišel v čase 56:54. Vsetínští propadli v útočném pásmu, Uram vyslal do brejku Jiřího Dopitu, který nádherně stahovačkou překonal vsetínského obránce a blafákem nedal Šteflovi žádnou šanci. O minutu později mohlo být hotovo, Marek Uram ale prováhal vhodný okamžik ke střele. Minutu před koncem třetiny si domácí vyžádali oddechový čas, aby se připravili na závěrečnou hru bez brankáře. Obrovskou šanci v ní pak spálil Roman Stantien, jenž po přiťuknutí Bauera jen těsně minul levou tyč Trvajovy svatyně. Vsetín však již vyrovnat nestihl. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni za domácí David Květoň a za hosty Jiří Dopita.

Vladimír Jeřábek (Vsetín): "Opět jsme měli dobrý nástup. Do druhé třetiny jsme chtěli jít se stejným nasazením jako do první, bohužel jsme hned na začátku udělali chyby. Nedisciplinovaností zkušených hráčů v třetí části jsme pak zápas nedokázali dovést do prodloužení."

Miloslav Hořava (Znojmo): "Začali jsme velmi špatně, profesorky. Domácí nás za to po zásluze potrestali. Výhra je pro nás šťastná, nebyli jsme o tolik lepší než Vsetín."