Po kvalitním výkonu zdolal Vsetín Karvinou

Radek Bařina • 12.12.2012

Výhru 5:2 si v duelu s Karvinou po zásluze připisují hokejisté VHK Vsetín. Ti v utkání od úvodních minut dominovali, z mnoha šancí ale dokázali využít jen jedinou. Postupně se zlepšující hosté toho dokázali využít a, když v úvodu třetí třetiny srovnali na 1:1, zdálo se, že bude k vidění drama. To ale Vsetín nepřipustil, výbornou hrou zbylé minuty ovládl a nakonec zvítěil jednoznačně 5:2. Své první trefy v dospělém hokeji si připsali Martin Kývala a Jan Ščotka.

2. liga - 24.kolo st 12.12.
SK Karviná
5:2(1:0, 0:0, 4:2)
Branky a nahrávky: 3. Vítek (Hruška P., Vrána), 46. Podešva (Mikšovský, Vrba), 48. Kývala (Vrba), 49. Vrána (Mikšovský, Vaněk), 57. Ščotka (Vrba, Mikšovský) - 43. Zajac (Badžo), 52. Saliji (Moravec, Luka). Rozhodčí: Netopil – Švarc, Velinský. Vyloučení: 8:12 navíc Moravec 10 min OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 870. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Ščotka, Vrba, Vrána, Žák, Vodák, Tesařík - Mikšovský, Vaněk, Kajaba - Vítek, Hruška O, Hruška P. - Brezani, Kubo, Podešva - Štrbík, Daněk, Kývala.
SK Karviná: Smolka - Žvátora, Nystedt, Zajac, Krajíček, Badžo, Samiec, Blatoň, Krause, Zuber, Moravec, Kowalczyk, Mikšan, Rusůlek, Javín, Vnenk, Luka, Ivan, Sznapka, Contratto, Sajili.

Zápas s Karvinou odstartoval Vsetín náporem. Ihned v šestnácté vteřině dostal puk před Smolku od Mikšovského Kajaba, ale jeho střelu Smolka perfektně lapil do lapačky. Přesně o minutu později měl před sebou prázdnou bránu Podešva, ale z úhlu trefil jen boční síť. O chvíli později se uvolnil Vrána a střelou z mezikruží pukem jen lízl tyč Smolkovy brány. Před koncem třetí minuty se Valaši prosadili v přesilovce, když rozjetý Petr Hruška prudkou přihrávkou před bránu vyzval Davida Vítka k teči a hostující brankář nedokázal reagovat. Vsetín pokračoval v náporu a v šesté minutě mohl Vítek dát branku druhou, sám před Smolkou nejprve nastřelil puk jen do něj, podruhé měl skoro prázdnou bránu, ale v pádu pálil mimo. Karviná se dlouho nemohla dostat do tempa a hráči jejich týmu mohli být rádi, že stav po deseti minutách byl stále jen 1:0.

Velká šance pro Baník přišla až v poslední minutě, kdy Hromada nejprve zlikvidoval ránu Sznapky a poté na druhé straně do odkryté klece pálil Saliji, ale domácí brankář perfektním přesunem jeho šanci zlikvidoval. Po první třetině byl tak stav 1:0 pro domácí. Ve druhé třetině se hra srovnala a hosté už se mnohem více dostávali do hry. Javín pálil od modré, ale Hromada měl své betony na místě. Na druhé straně Kajaba se ocitl sám před Smolkou, ale trefil jen tyč! V další velké šanci se ocitl Brezáni, ale opět další hráč Vsetína sám před Smolkou branku nedal. Na konci druhé třetiny jel sám na Hromadu Luka, ale jeho střelu nad beton domácí brankář perfektně semaforem vychytal. Po čtyřiceti minutách, se tedy pořád hrálo 1:0.

Nejlepší hráč VHK dle redakce:

Adam Mikšovský

Třetí část začali lépe hosté, kteří srovnali. Martin Zajac zpoza brány přijel před Hromadu a procedil puk pod jeho výstrojí. Valaši vzápětí dostali výhodu přesilové hry, kterou perfektně z první využil po přihrávce od Mikšovského Jan Podešva, Smolka se nedokázal včas přesunout a Vsetín znovu vedl. Během pár chvil už Vsetín vedl o dvě branky. Čtvrtá lajna domácích složená z juniorů si vypracovala tlak a po závaru před brankou poslal puk do sítě v pádu Martin Kývala. Ani po minutu poté fauloval Smolka a byla signalizovaná výhoda, kterou střelou z mezikruží využil Patrik Vrána, který prostřelil Smolku počtvrté. Další branku mohl vstřelit Vítek, který jen nahodil puk ze středního pásma a na překvapení všech skončil na břevnu Smolkovy brány. Z následné přesilovky hostů přišlo snížení po překrásné akci Baníku až do prázdné brány, kterou zakončoval Garip Saliji. Za tuto akci hosté zasloužili uznání všech.

V 57. minutě vstřelil další branku domácích šestnáctiletý Jan Ščotka, který propálil Smolku z pravého kruhu. Poté se však hra na dlouho přerušila, protože trenér Flašar odmítal poslat hráče na led a neustále směřoval něco na hlavního sudího. Hosté tak vyfasovali dvouminutový trest pro zdržování hry a pokračovalo se dále. Od té chvíle však hosté přestali hrát a víc si všímali, koho by zranili. Žvátora nejprve doslova sešrotoval u hrazení Podešvu. Později Moravec dostal dvě minuty za krosček na Kývalu a pro následné protesty dostal 10 minut a mohl jít do sprch. Zápas už se dohrál a hosté, kteří si jasně zasloužili prohrát svůj výkon ještě podepsali tím, že po utkání si nešli ani podat ruce a ihned zamířili do kabin.

Viktor Hlobil (VHK Vsetín):„První třetinu jsme odehráli slušně. V úvodu zápasu jsme soupeře nepustili k ničemu. Rychle jsme přistupovali k protihráčům a zase bylo důležité, že jsme hráli na čtyři lajny, protože jsme opět rozprostřeli síly po celém týmu. Mohli jsme tak hrát nátlakovou hru, což nám docela šlo. Ve druhé třetině už soupeř měl více šancí, ale skvěle nás podržel Hrouda v bráně. Hlavní bylo, že po inkasované brance to kluci nezabalili, ale pokračovali v tom, co jsme si nastolili na začátku zápasu. Pochválil bych čtvrtou lajnu, která byla z juniorů a přehrávala soupeře, Ščotka dával góla a Kývala, takže super.“

Aleš Flašar (HC Baník Karviná): „Nebudu se vyjadřovat. Ať se k zápasu vyjádří pan hlavní chytrý rozhodčí...“