Sparta udeřila ve druhé třetině

Michal Berg • 02.12.2003

P r a h a - Dvakrát se Spartě podařilo slepenými góly zaskočit žlutozelené v průběhu druhé třetiny a na smrtící šestiminutovku v rozmezí 31. až 37. minuty Vsetín už protizbraň nenašel. Zápas byl do poloviny dobře rozehraný, po gólu Patrika Lužy Vsetín vedl, ale ve druhé polovině domácí na obranu Valachů našli recept. V poslední části už jenom porážku zmírnil svým osmým gólem sezóny Patrik Luža.

- 29.kolo út 2.12.18:30
HC Sparta Praha
5:2(0:1, 4:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 31. Jantovský (Chabada, Vondráček), 32. Chabada (Kratěna, Řezníček), 36. Bartečko (Marek), 37. Broš (Chabada, Kratěna), 52. Šrek (Marek) - 19. Luža (Vak, Selingr), 56. Luža (Vak, Jaškin). Rozhodčí: Souček - Čížek, Padevět. Vyloučení: 6:8, navíc Řezníček 5 min. a do konce utkání, Broš (oba Sparta) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3221.
HC Sparta Praha: Bříza - J. Kasík, Řezníček, Jan Hanzlík, Šrek, Sloboda, Srdínko - Kratěna, Broš, Špilár - Bartečko, Marek, Chabada - Z. Sedlák, J. Šindel, Eiselt - Jantovský, D. Vrbata, Vondráček.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Jaškin, Frolo, Luža, Jiří Polák, Kuboš, Němec, Vyrůbalík - Hudec, Pavliš, Demel - Chytka, Martin Čech I, Selingr - Ambruz, Vak, Stantien - Valko, R.Hruška.
Sparta vstupovala do utkání s jasným cílem - získat tři body. Vsetín měl bodovat. Už ve 3. minutě nabídl rozhodčí Souček Pražanům přesilovou hru. V té převážně stříleli domácí beci ale žádný z pokusů se neujal. Do první vsetínské šance se rozjel v minutě 10. Selingr. Bekhendový blafák však nedokázal zvednout. O minutu později to byli Frolo s Pavlišem, kteří se dostali do přečíslení dva na jednoho. S finální střelou Pavliše Bříza problém neměl. Blízko brány se dostal také sparťan Špilár. Zezadu tísněn skončil ale místo puku v brance sám. Při další početní výhodě, tentokrát vsetínské, nejprve Selingr obloučkem přehodil sparťanského brankáře, avšak obránce Hanzlík na brankové čáře pohotově ze vzduchu odpálil. Ve druhé části téže přesilovky zásoboval Břízu svými střelami Luža, kterému přesnými pasy nabíjel Vak. Na několikátý pokus Břízu tvrdý obránce propálil.

Do druhé třetiny nastoupila družstva s tak zoufalým pohybem, že vysvětlením mohla být jen blesková epidemie obrny v kabinách. V prvních deseti minutách druhé části se až na pokusy Hudce od modré a Marka z kruhu jen vylučovalo. A přesně o polovině zápasu se Sparta probudila a začala smrtící úder. Nejprve najíždějící Chabada naznačoval střelu, ale místo ní poslal pas Jantovskému, který měl snadnou práci. Za minutu, při spartanské přesilovce, pálil z postu pravého obránce Kratěna, Biegl jeho střelu neudržel a nejrychleji byl u touše Chabada, jenž převážil vedení na stranu Pražanů. Ani třetí branka domácích na sebe nenechala dlouho čekat. V 36. minutě vyslal Marek Bartečka. Ten prošel mezi ležérně bránícími beky jako nůž máslem a Biegl byl opět bez šance. Gólovou smršť v prostřední části uzavřel Broš, když zakončoval sparťanský ťukes do prázdné. Ke konci se Vsetín ještě vzchopil ale souhra Ambruze s Vakem ani střela Pavliše a pokus Demela ke gólu nevedly.

Třetí třetina se stala spíše povinností. Nervozita hráčů začala stoupat, a tak se objevovaly i hrubější zákroky. Z hokejového hlediska měla o něco navrch Sparta. V 51. minutě se zničehonic objevil sám před bránou Kratěna. Jeho střelu z první Biegl bezpečně kryl. Po uplynutí několika desítek vteřin předvedli parádní narážečku Marek se Šrekem. Druhý jmenovaný zakončoval bekhendovou kličkou a zvýšil tak na rozdíl čtyř gólů. V 54. minutě mohl snížit Demel. Sám před Břízou měl dost času, brankáře si i položil, avšak Bříza mu stoprocentní gólovku vyfoukl pohotovým zákrokem. Pět minut před koncem hrál Vsetín přesilovku 5 na 3. V čase 15:57 opět střelou od modré uzavřel skóre symbolicky ten, kdo jej otevřel - Patrik Luža.

Alois Hadamczik (Sparta): "Před utkáním jsme upozorňovali na zajímavá čísla, že přestože je Vsetín v tabulce předposlední, dostal o pět branek méně než my. To svědčí o jeho dobré defenzivě a dlouho ji potvrzoval i dnes. Rozjížděli jsme se pomalu, měli jsme špatný pohyb, ale pomohlo nám zařazení čtvrtého útoku. Po Jantovského vyrovnání jsme už hráli dobrý hokej."

Jiří Režnar (Vsetín): "Začali jsme dobře, ustáli tři oslabení v řadě a dokonce vstřelili úvodní gól. Pak nás ale Sparta přehrála ve středním pásmu, během sedmi minut se čtyřikrát trefila a zápas rozhodla. V předchozích zápasech jsme nedostali gól z těsné blízkosti branky, dnes jsme takto inkasovali třikrát. Chtěli jsme rozložit síly do čtyř formací, proto musel obránce Vyrůbalík na křídlo. Chytka se vrátil ze zámoří, je u nás teprve dva dny a chtěli jsme ho vyzkoušet."