Vsetín v bitvě o play-off nehledí na jméno soupeře

Michal Berg • 20.01.2004

V s e t í n - Bitva jako za starých časů byla k vidění na Lapači. Domácí poprvé v bleděmodrých dresech srdnatým výkonem zastavili technicky vyspělejší Spartu. První branku Vsetína vstřelil po záhadné přihrávce Demela Dubec, druhou přidal po lahůdkové přesilovkové kombinaci Stantien. Druhou třetinu protáhla půlhodinová neplánovaná pauza, při které na Lapači zhasla světla. Sparta v závěru mocně finišovala, ale na víc než snížení tečí Tomajka se nezmohla.

- 42.kolo út 20.1.17:00
HC Sparta Praha
2:1(1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 16. Dubec (Demel), 48. Stantien (Razingar, Polák) - 53. Tomajko (Výtisk). Rozhodčí: Mikula - Barvíř, Blumel. Vyloučení: 7:6, navíc Frolo - Chabada, Bartečko 5+DKU. Využití: 1:0. Diváci: 3880.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Jaškin, Frolo, Hrabal, Polák, Luža, Vyrůbalík - Dubec, Pavliš, Demel - Razingar, Stantien, Selingr - Hudec, Vak, Ambruz
HC Sparta Praha: Schwarz - Sloboda, Řezníček, Procházka L., Hanzlík, Kasík, Výtisk, Srdínko - Ujčík, Špilár, Chabada - Ton, Marek, Bartečko - Vrbata, Šimíček, Tomjako - Sedlák, Šindel, Hromas.
Poprvé v nových dresech v barvách generálního sponzora klubu České spořitelny vyjeli vsetínští hokejisté k extraligovému utkání. Jakoby nezvyklé na kombinaci modrých barev, působilo vsetínské mužstvo poněkud zakřiknutě a na Schwarze v úvodních osmi minutách nevyslalo přímou střelu. Činila se však Sparta, Šindel, Špilár a v přesilovce Bartečko se dostali až před Biegla, v zakončení ale neuspěli.

Sparťanský brankář se poprvé zapotil až po ostrém pozdravu uzdraveného obránce Luži, po němž se puk pro Spartu nepříjemně odrážel od Demelových bruslí zpět do branky. Vsetín si při atakování Schwarzovy branky nepočínal zrovna v rukavičkách, mladý brankář se těžko sbíral z ledu poté, co jej uzemnil Martin Ambruz. Razingrova dorážka, která směřovala do prázdné branky, nemohla být uznána pro postavení hráče v brankovišti. Vsetín však postupně přidával na obrátkách a zápas se konečně stal zajímavou podívanou.

I v případě prvního vsetínského gólu nebylo o jeho platnosti dlouho jasno. Přihrávající Demel byl v sražen, než však stačil Biegl vybruslit z branky, dokonal spoluhráčovu akci jemnou teči Dubec. Puk se odrazil od levé tyčky a zapadl do Schwarzovy klece. Sparta se dožadovala uznání faktu, že Demel přihrával rukou, jenže neuspěla. Videorozhodčí branku potvrdil.

V závěru třetiny byl vyloučen Razingar a Sparta mohla přestupek strůjce posledních dvou vsetínských vítězství potrestat na začátku prostřední části. Sloboda však v ideální pozici stačil pouze provětrat Bieglovy betony a vzápětí se stadion ponořil do hluboké tmy. Ve hře se pokračovalo až po půlhodinové pauze, která dodala hráčům mnoho sil k důraznému hokeji, ve kterém nikdo z aktérů nevypustil jediný souboj. A občas bylo před oběma brankáři pěkné horko, především pak Bieglovi po chybách Frola a Hrabala. V prvním případě pokazil Ujčíkovi radost Biegl, Tomajko pak přestřelil. Domácí se před soupeřovu branku probíjeli s velkými obtížemi a Schwarze nijak zásadněji neohrozili. Do sirény se již skóre nezměnilo.

Chabadův hrubý faul na Demla, po kterém byl sparťanský útočník vyloučen na pět minut a do konce utkání, otevřel domácím šanci k navýšení skóre. Vsetínu stačilo 28 vteřin, po biliárové kombinaci zavěsil Stantien puk nad padajícího Schwarze. V 52.minutě však utkání zdramatizovala Tomajkova teč a následná urputná bitva připomněla časy zašlé slávy, kdy oba týmy sváděly dechberoucí bitvy v play-off. Nechyběla ani rvačka mezi krajany Frolem a Bartečkem. Ačkoliv Vsetínu značně zkomplikoval situaci Michal Hudec svým faulem z 59.minuty, dokázalo se domácí mužstvo nesmírnému tlaku Sparty ubránit. Vsetín se tak po sérii tří vítězství v řadě dokázal přiblížit na dva body postupové příčce do play-off.

Jiří Režnar (Vsetín): "Opět nás podržel gólman, který v prvním dějství dokázal zlikvidovat několik tutovek. Kdyby Sparta své šance proměnila, utkání mohlo vypadat zcela jinak. Máme úzký kádr, proto jsme museli v závěru hru zatáhnout. Je znát, že toho už hráči mají plné zuby, přestávka nám přijde vhod. Jsem rád, že se nám daří bodovat, stále se tak držíme v boji o play off."

Alois Hadamczik (Sparta): "V kvalitním utkání jsme si nezasloužili prohrát, scházelo nám i štěstí. Určitě duel neovlivnila neočekávané pauza, oba celky měly stejné podmínky. V první třetině jsme měli více vyložených šancí, navíc vedoucí branka Vsetína neměla platit, neboť ji předcházela přihrávka rukou. Biegl dnes opět podal výborný výkon, navíc my jsme byli ve střelbě málo aktivní. Spoléhat na závěrečné minuty bez gólmana je už těžké a k vytouženému vyrovnání to nevedlo."