Tříbrankový náskok na první výhru nestačil

Václav Trávníček, Milan Šebesta • 16.09.2005

Přestože v polovině utkání vedli Valaši již 3:0, první vítězství si letos nepřipsali. Hosté se rvali o body až do samého závěru a gólem necelou minutou před koncem poslední třetiny srovnali. Nejsmutnější pro Vsetín je fakt, že v tu chvíli hrál přesilovou hru. V nastaveném čase měly oba týmy po šanci, ale s tou svou si lépe poradil hostující Hlavačka, který si tak připsal k vyrovnávacímu gólu i ten vítězný. Vsetín nadále čeká na první tříbodový zápas.

- 4.kolo pá 16.9.17:00
HC Sparta Praha
3:4p(2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Dubec (Steiner), 8. Tomík (Stantien), 28. Stantien (Tomík) - 32. Marek (Ton), 48. O. Kratěna (Marek, Ton), 60. Hlavačka (O. Kratěna), 64. Hlavačka (Ton). Rozhodčí: Polák - Klein, Dřínovský. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3525.
VHK ROBE Vsetín: Hovi - Luža, Bauer, Spitzer, Horák, F. Štefanka, Nedbálek, Hrabal - Tomík, Stantien, Demel - Bacul, Beck, Gorev - Květoň, Steiner, Dubec - Sakrajda, R. Hruška, O. Hruška.
HC Sparta Praha: Schwarz - Hlavačka, Stehlík, Jan Hanzlík, Vykoukal, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Kašpařík - Netík, Špaňhel, Zelenka.
Vsetín vstoupil do utkání svižně. Už po patnácti vteřinách hry vyslal na mladíka Schwarze, strážícího sparťanskou svatyni ránou z ostrého úhlu domácí Tomáš Demel. Vsetínského kapitána následoval ve stejném střídání Tomík, ale i ten pozorného Schwarze nepřekonal. Domácí měli v první části jasně navrch, už v prvních minutách třetiny zamkli hosty v jejich obranné třetině. Vyvrcholením vsetínského tlaku byla branka na 1:0. Obránce Hrabal dělovkou orazítkoval tyč, od které se kotouč odrazil před odkrytou sparťanskou branku. Odtud ji zpět mezi tyče dorazil Dubec. Slovenského forvarda, který v létě krátký čas hostoval právě v holešovickém klubu, mohli v sedmé minutě následovat Radim a Ondřej Hruškovi. Radimovu střelu z levého kruhu tečoval loňský kapitán vsetínské juniorky mimo branku. Agilní Vsetín se druhého gólu dočkal až po slovenské spolupráci dvou rodáků z Dubnice. Stantien uvolnil na modré čáře Róberta Tomíka, který blafákem mezi betony nedal Schwarzovi v brance šanci – 2:0.

Hosté měli v první třetině šancí jako šaránu. V jedné z mála gólových příležitostí se ocitl Špaňhel, ovšem vsetínský brankář Hovi byl včas na místě. Naopak Vsetín mohl své vedení zvýšit, když ve vlastním oslabení ujel sparťanským bekům Tomáš Demel. V poslední chvíli mu v zakončení zabránil hostující Kratěna. Hosté tak vážněji zahrozili až v závěru třetiny. Těsně před koncem početní výhody mohl v závaru před Hovim snížit Stehlík, ale neproměnil. Sparťanský obr pak v devatenácté minutě projel celým kluzištěm a o puk jej připravilo až trio bránících hráčů Vsetína.

Druhá třetina přinesla ještě útočnější podívanou. Při dohrávání přesilovky ve dvaadvacáté minutě už Vsetínští zvedali ruce nad hlavu, když Demel dorážel Lužovu střelu. Sparťanský gólman však udržel kotouč ještě před brankovou čarou. Následně se na Hoviho řítil osamocený Petr Ton, ale finská opora domácích puk vykopla pravým betonem. Kotouč ještě zkoušel dorazit Netík, ale jeho teč mířila vysoko do ochranné sítě. Na druhé straně ani spolupráce Steinera s mladičkým Květoněm nepřinesla ovoce. Skóre se tak měnilo až v polovině utkání. Vsetínský Tomík ujel hostujícím obráncům na modré čáře, rozpohyboval gólmana Schwarze a pro nejstaršího extraligového hokejistu Stantiena nebyl problém dopravit puk do odkryté branky. Vstřelený gól donutil hostující tým více útočit. Nejprve musel vsetínský Hovi likvidovat tutovku Špaňhela, poté ramenem vytěsnil dělovku Hlavačky. Poprvé finský gólman kapituloval až v třiatřicáté minutě, kdy kotouč do vsetínské branky napočtvrté dorazil Jan Marek.

Navzdory dobře rozehranému utkání se Vsetínští ve třetí částí stáhli a nechali hostům z Prahy příliš mnoho prostoru. Navíc domácí brzdily zbytečná oslabení. Zápas tak zdramatizovala Sparta, když v přesilovce pěti proti třem dopravil puk za Hoviho záda Kratěna. Hosté pak mohli ještě v početní výhodě pěti proti čtyřem srovnat stav úplně, ale finský brankář domácí tým podržel. Na druhé straně mohli Schwarze překonat Bacul s Beckem, ale první jmenovaný volil místo přihrávky střelu zápěstím. S tou si hostující brankář hravě poradil. Ve velké šanci se ocitl také Jan Marek, jeho ránu od modré ale Sasu Hovi s přehledem pokryl.

Poslední minuty byly pro hokejového fanouška velikou podívanou. Hosté zvyšovali tlak a domácí urputně bránili vítězný stav 3:2. Klíčovým okamžikem se stala výhoda početní výhody Vsetína. Necelou minutu před koncem vyrovnal stav na 3:3 Hlavačka, čímž se potvrdilo ostudné nezvládání přesilovek Valachy. Vyvrcholením sparťanské převahy byla druhá branka Hlavačky ve čtvrté minutě prodloužení. Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni domácí brankář Sasu Hovi a někdejší vsetínský útočník Ondřej Kratěna.

Vladimír Jeřábek, Vsetín: „Měli jsme dnes utkání vyhrát už kvůli tomu, že jsme v posledních dvou minutách hráli přesilovku. Místo toho jsme však po neomluvitelné chybě inkasovali, a to nás stálo body. V prodloužení jsme už hráli vabank se třemi útočníky, jenže po ztrátě puku jsme Spartě darovali vítězství. Prohra mě po takovém průběhu strašně mrzí.“

Jaromír Šindel, Sparta: „V úvodech zápasů se letos trápíme. Byli jsme sice připraveni na obvyklou vsetínskou bojovnost, přesto se nám nástup domácích nepodařilo zachytit. Mám radost jen z toho, že jsme utkání dokázali v závěru otočit.“