Vsetín proti Spartě, souboj "juniorských" trenérů Kopřivy a Šindela

Aleš Koňařík • 15.09.2005

V s e t í n – Po dvou utkáních venku čeká Vsetín na vlastním ledě další soupeř s nálepkou „favorit extraligy“ – pražská Sparta. Mimochodem, los byl letos vůči oslabenému týmu obzvláště nemilosrdný, v neděli totiž Vsetínští míří na mistrovský led Pardubic. Páteční duel 4. kola bude v jednom ohledu mimořádný. Na lavičkách obou celků totiž stojí trenéři, kteří se v loňské sezóně střetli ve finále jako šéfové juniorských mužstev. Podaří se vsetínskému Břetislavu Kopřivovi opět vyzrát na Jaromíra Šindela?

Loňská Sparta: Hvězdná sestava v play-off propadla

Plných 102 bodů po základní části a esa typu Nedvěd, Havlát, Výborný nebo Hlaváč měla pro Spartu po třech letech vybojovat titul. Jeden z nejbohatších českých klubů ale zakopl hned na prvním schodě. Bojovníci z Vítkovic ve čtvrtfinále přejeli rozpačitý výběr trenéra Slavomíra Lenera hladce v pěti zápasech a dali tak vedení klubu dostatek času přemýšlet nad změnami před novým ročníkem. Kádr Sparty se oproti loňsku změnil k nepoznání a začalo se na trenérském postu, kde neúspěšného Slavomíra Lenera vystřídal dosavadní trenér juniorů Jaromír Šindel.

Start do sezóny: Martin Štrba se ve Spartě našel

Tři zápasy, čtyři góly, to je vizitka loni českobudějovického útočníka Martina Štrby, který v úvodních kolech vévodí střeleckým tabulkám klubu i soutěže. Štrba zařídil obě branky úvodního duelu s Litvínovem (2:0), trefil se i při divoké přestřelce s Karlovými Vary, kterou Pražané obrátili ze stavu 1:3 ve svůj prospěch. Za vítězství ale zaplatili ztrátou dalšího nebezpečného forvarda Romana Vopata, autora čistého hattricku proti Energii, který obdržel trest ve hře za bitku se zadákem Ustrnulem. Spartě bude chybět také Michal Sivek, jemuž rána z hole ex-vsetínského útočníka Vaka zpřelámala nos. Zranění jsou též Jan Tabaček a Pavel Kašpařík.

Změny v kádru:

Příchody: Marek Schwarz, brankář (Vancouver Giants, WHL), Jiří Vykoukal, obránce (TPS Turku – FIN), Martin Hlavačka, obránce (KVA), Milan Toman, obránce (ZNO), Ján Tabaček, obránce (Slovan Bratislava SVK), Lukáš Bolf, obránce (Barrie Colts – OHL), Richard Stehlík, obránce (Dukla Trenčín, SVK) Roman Vopat, útočník (IFK Helsinky - FIN), Jakub Šindel, útočník (Brandon Wheat Kings - WHL), Martin Štrba, útočník (CEB), Jiří Zelenka, útočník (Woelfe Freiburg - GER), Martin Růžička, útočník (Lethbridge Hurricanes - WHL), Martin Špaňhel, útočník (Lillehammer IHK - NOR).

Odchody: Tomáš Pöpperle (Columbus – NHL), Tomáš Duba (Leksand, SWE), Josef Melichar (Pittsburgh), Martin Richter (LIB), Josef Řezníček (KVA), Robert Schnábel (IFK Helsinky – FIN), Libor Procházka (KLA), Ivan Majeský (Washington - NHL), Karel Pilař (Toronto – NHL), Michal Broš (Kärpät Oulu - FIN), Jindřich Kotrla (CEB), David Výborný (Columbus – NHL), Jan Hlaváč (Ženeva), Petr Nedvěd (Phoenix – NHL), Martin Havlát (Ottawa – NHL), Rostislav Olesz (Florida – NHL).

Posila léta: Roman Vopat, útočník

Světoběžník Vopat je odchovancem litvínovské hokejové školy, která má výchovu útočníků tak trochu v popisu práce. Roman Vopat není výjimkou, ačkoliv z Litvínova odešel, obrazně řečeno, ještě před maturitou. V sedmnácti odešel do zámoří, jenže v NHL se za čtyři roky prosadit nedokázal. Po roce stráveném v Essenu vedly jeho kroky do finské SM-Ligy, kde od roku 2001 oblékal dres IFK Helsinky. Na svou chvíli ve Spartě čekal jen do minulého kola, kdy třmi góly v řadě odstřelil Karlovy Vary a splnil roli střelce, kvůli které jej Sparta angažovala.

Loňská bilance Vsetín vs. Sparta

Sparta - Vsetín 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky:
32. Hlaváč (Broš, Pilař), 47. P. Nedvěd (D. Výborný), 48. Pilař (Dobroň, Netík) - 3. Brabenec (Pavliš).

Vsetín - Sparta 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
Branky:
20. Gřegořek (Somík), 20. Vak (Demel, Radivojevič), 35. Somík (Klesla), 37. Veselý, 59. Selingr (Radivojevič)- 45. Chabada (Netík), Kotrla (Hlaváč, Majeský).

Sparta – Vsetín 2:2 (0:0, 2:2, 0:0)
Branky:
22. Pilař (Kratěna), 29. D. Výborný (Netík) - 38. Radivojevič (Jaškin), 40. Hudler (Brabenec, Klesla).

Vsetín - Sparta 3:7 (1:3, 0:2, 2:2)
Branky:
19. R. Hruška (Demel), 46. Korotvička (Hřebejk), 51. Demel (Vak) - 3. Chabada (Havlát, Sivek), 16. Pilař (Broš, D. Výborný), 20. Marek (Olesz, Chabada), 25. Havlát, 28. Broš (Hlaváč, Kratěna), 51. D. Výborný (Marek, Hlaváč), 52. Chabada (Marek).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Hovi - Luža, Kučný, Hrabal, Bauer, Spitzer, Horák, F. Štefanka, Nedbálek - Tomík, Stantien, Demel - Květoň, Steiner, Beck - Gorev, Bacul, Dubec - Sakrajda, R. Hruška, O. Hruška.

Sparta: Bříza - Hlavačka, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Vopat - Zelenka, Sivek, Špaňhel - Netík.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov