V Přerově rozhodla jediná branka, triumf Vsetína řídili Žukov s Robem

Jan Tajzler • 27.12.2023

Vsetínský tým cestoval po vánočních svátcích k poslednímu venkovnímu utkání roku 2023. Cesta Valachů vedla do nedalekého Přerova. Zubři byli dle papírových předpokladů před zápasem pasování do role outsidera, ale s favorizovanými Valachy drželi krok až do třetí třetiny. O osudu zápasu nakonec rozhodly přesilové hry. Vsetín si na svou šanci počkal a rozhodl díky trefě Luboše Roba. Čtvrtou nulu v sezoně pak slaví i Maxim Žukov.

CHANCE LIGA - 32.kolo st 27.12.17:30
HC ZUBR Přerov
0:1(0:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 56. Rob (Larsen). Rozhodčí: Horák, Rapák – Maštalíř, Vašíček. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1908. Střely na branku: 24:31. Průběh utkání: 0:1.

HC ZUBR Přerov: Postava – Kudělka (A), F. Němec, J. Adámek, Chroboček, Cubo, Krisl (C), Hanák – Březina, Pechanec, Ministr – T. Doležal (A), Hejcman, Jak. Svoboda – Goiš, Vlach, Indrák – Mácha, Nemec, Tomi.
VHK ROBE Vsetín: Žukov – Larsen, Staněk, Smetana (A), Ďurkáč, Š. Jenáček, Hryciow, Kojo – Rob (A), Bērziņš, Jonák (C) – Klhůfek, Dědek, Holec – Jandus, Kern, Hořanský – Š. Bláha, Kratochvil, Kubiš.

První třetina souboje Hanáků s Valachy nabídla vyrovnaný hokej, šance se střídaly na obou stranách. Jak Vsetín tak i později Přerov měli možnost otevřít skóre v přesilových hrách, ale oba brankáři udrželi do první sirény stoprocentní úspěšnost. Za Vsetín měl blízko v přesilové hře k přesné trefě Holec, ale jeho dobře mířený pokus z levého kruhu Postava zneškodnil. Početní výhodu si zkusili také domácí, vsetínského brankáře Žukova nejvíce zaměstnával Březina, jednou dokonce trefil i brankovou konstrukci a slibnou příležitost ke vstřelení branky měl i v závěru první třetiny, kdy zpracoval šikovnou přihrávku Adámka, Žukov ovšem Valachy podržel. Hned vzápětí pak podcenil rozehrávku Postava, když si vyjel až příliš daleko ze svého brankoviště a měl velké štěstí, že okamžitá snaha o zakončení v podání Jonáka skončila nad přerovskou opuštěnou brankou.

Přerov byl na startu druhé třetiny aktivním týmem, jeho nápor mohla umocnit také přesilová hra, kterou domácím nabídl vsetínský obránce Smetana. Valaši předvedli zodpovědnou obranu při oslabení, dvě střely zablokoval Ďurkáč a při první příležitosti odpaloval kotouče i brankář Žukov. Zubři se do šancí uměli dostat při vyrovnaném počtu hráčů, ve slibné pozici byl Indrák, ale na Žukova si nepřišel. Neúspěchem skončila také souhra mezi Doležalem a zakončujícím Tomim z bezprostřední blízkosti. Valachy dostala zpět do hry druhá přesilová hra v utkání, kde předvedli důrazný tlak směrem k brance Přerova, ale Postava se svými obránci závar ustál. V závěru prostředního dějství pak přišla asi největší příležitost domácích, Goiš našel ve slibné pozici Indráka, ale ani nejlepší střelec Zubrů nenašel recept, jak otevřít skóre zápasu. Po dvou třetinách tak v Přerově stále panoval bezbrankový stav.

Třetí třetina slibovala rozuzlení dramatického duelu. Ukázalo se, že pro osud bojovného utkání budou mít vliv přesilové hry. Zubři díky aktivnímu nástupu měli na startu závěrečné části hned dvě početní výhody krátkém úseku za sebou, ale brankář Žukov držel naděje Valachů nad vodou. Vsetín ve třetí třetině na třetí pokus našel způsob, jak potrestat vyloučení přerovského Goiše. Postava měl co dělat, aby si poradil se střeleckou aktivitou vsetínského zadáka Larsena, ten se sice úspěchu nedočkal, ale po jedné z jeho střel se ke střele z voleje dostal Luboš Rob a to se nakonec ukázalo jako rozhodující moment zápasů, neboť vsetínský útočník zamířil prudce pod horní tyč Postavovy klece.

Komplikaci pro vsetínský export tří bodů z Hané mohla způsobit následná přesilová hra, kterou Zubrům nabídl Kojo. Vsetín se ale ubránil, navíc ještě mohl jeho situaci uklidnit Kratochvil, který se dostal za obranný val Zubrů a bekhendem jen těsně minul branku Postavy. Přerov sáhl už krátce po ohlášení hlasatele o posledních dvou minutách k odvolání brankáře, ale power-play mu vůbec nevyšlo. Klhůfek totiž vystihl chybu v přechodu přes střední pásmo a jen za cenu faulu trefil tyčku přerovské klece. Vsetín získal strategickou výhodu k posledním vteřinám zápasu a díky tomu odvezl z Přerova všechny body. Maxim Žukov si připsal čtvrté čisté konto v letošní základní šanci Chance ligy.

Michal Mikeska (HC ZUBR Přerov): Produktivita, produktivita, produktivita. První třetinu jsme byli pod tlakem, s čímž jsme trochu počítali, takže jsme na to byli připravení. Druhou třetinu jsme hráli velmi solidně. Vypracovali jsme si i nějaké šance, bohužel s nimi nakládáme velmi slabě, nezodpovědně, nedůrazně. Třetí třetinu to zase bylo klasicky o tom, že kdo dá gól, vyhrál. Bohužel jsme to zase nebyli my a s nulou nevyhrajeme. Chtěl bych říct, že v určitých věcech vidím zlepšení. Už se dostaneme do šance, některé věci už umíme. Bohužel nám svítí nula jak na tabuli gólů, tak na bodech, takže to není dobré.

Jiří Weintritt (VHK ROBE Vsetín): Od rána jsme se připravovali na to, že by zápas mohl mít takový průběh. Urputné obrany z obou stran, čekalo se na chybu. Až na závěr bylo celé utkání o málo šancích, které pochytali oba skvělí gólmani. Čekalo se, kdo dá gól. Posledních deset minut jsme měli trošku víc a zaslouženě jsme skórovali. V závěru jsme to mohli v několika šancích ještě potvrdit, nicméně počítají se tři body. V pátek je budeme chtít potvrdit doma proti Pardubicím.