permanentky v prodeji! | Vstupenky na Winter Hockey Games ZDE | Počet prodaných permanentek: 1941 (9.9.2024)

Vítkovice nad síly Vsetína, rozhodla už první třetina

Jan Tajzler • 10.09.2024

Poslední přípravné utkání před startem Maxa ligy odehrál vsetínský tým na Lapači proti extraligovým Vítkovicím. Úvodní dvacetiminutovka představovala pro Valachy tvrdý direkt, když brankář Lukáš kapituloval hned čtyřikrát. Vítkovicím se povedla především závěrečná pětiminutovka první třetiny. Ve zbytku utkání Vsetín hledal cesty ke zmírnění nabraného manka, to se ale povedlo až ve třetí třetině, kdy čestnou branku přeci jen obstaral obránce Matěj Stříteský.

Přípravné zápasy - P7 út 10.9.18:00
HC Vítkovice Ridera
1:5(0:4, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 58. Stříteský (Rob, Jonák) – 5. Ro. Bukarts (Hladonik), 16. Hladonik (Ri. Bukarts), 19. Košťálek (Percy), 20. Abdul (Nellis), 32. Barinka (Zdráhal). Rozhodčí: Hradil, Rapák – Tvrdý, Frais. Vyloučení: . Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2388. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:5, 1:5.

VHK ROBE Vsetín: Lukáš (21. Lipiäinen) – Stříteský, Ondračka, Teper, Staněk, Smetana, Jenáček, Srdínko – Rob, Klhůfek, Jonák – Hrňa, Prokeš, Šmerha – Brož, Matějček, Machala – Hořanský, Bláha, Jandus.
HC Vítkovice Ridera: Klimeš – Košťálek, Percy, Demel, Auvitu, Marcel, Mikuš, Bialy – Nellis, Yetman, Abdul – Zdráhal, Barinka, Hašek – Ri. Bukarts, Hladonik, Ro. Bukarts – Přibyl, Claireaux, Kalus.

První třetina zprvu nenasvědčovala tomu, že v ní měl jeden z celků vstřelit hned čtyři branky. Do první příležitosti se dostal Hrňa, když se z pravé strany dostal až na hranu vítkovického brankoviště, ale skulinku ve výstroji Klimeše hledal marně. Ostravané poprvé udeřili z následného protiútoku. Povedená akce třetího útoku započala u Hladonika, jenž pak nechal bratry Bukartsovi kombinovat, aby přesně zakončil Richards Bukarts.

Vsetín mohl pomýšlet na vyrovnání po další akci útočné formace, Hrňa tentokrát pálil z levého kruhu, puk se kulečníkovým způsobem odrazil od zadního hrazení k Šmerhovi, ale vsetínský útočník nezamířil dostatečně rychle, Klimeš se přemístil. Valachům nepomohla ke smazání jednobrankového manka ani přesilová hra. Hosté byli ve svých příležitostech efektivnější. Nedá se říct, že by prvoligového soka v úvodní dvacetiminutovce výrazně přehrávali. V čase 15:19 ale odskočili do dvoubrankového vedení. Richards Bukarts stačil ještě v pádu adresovat puk od hrazení do prostoru mezi kruhy, kde se do něj opřel Jan Hladonik a nedal Lukášovi šanci. Další puk ze sítě lovil vsetínský brankář po úspěšně sehrané početní výhodě ostravského týmu, Košťálek si vyměnil puk s Percym na modré čáře, následovala prudká rána, kterou ještě stačil usměrnit Marek Kalus. Mimořádnou efektivitu Vítkovic v závěrečné pětiminutovce úvodního dějství pečetil vsetínský odchovanec Jindřich Abdul, jenž zakončil individuální akci přesnou střelou z mezikruží, a Vsetín tak po první třetině ztrácel 0:4.

Bylo znát, že Valaši se nechtějí smířit s vysokým mankem. Do druhé třetiny dokonce trenéři Vsetína zvolili výměnu v brankovišti a místo mezi třemi tyčemi zaujal Santeri Lipiäinen. Z aktivního tempa ale nepolevovali ani hosté ze severu Moravy. Druhé útočné formaci Vsetína se ale povedlo obranu zaskočit, to když Prokeš vysunul do úniku Šmerhu a vítkovický obránce průnik domácího útočníka zastavil jen za cenu faulu, rozhodčí nařídil trestné střílení. Šmerha se rozjel vstříc Klimešovi podruhé, mířil na lapačku ostravského brankáře, ale právě tato část výstroje Klimešovi pomohla k udržení čistého konta.

Vsetín si pak zkomplikoval situaci vyloučením Roba, ale druhou početní výhodu Vítkovice nevyužily. Slibnou šanci měl sice ve výhodě jednoho muže navíc Yetman, který obdržel přihrávku do Slotu od Pecyho, ale tuto kanadskou kombinaci zhatil pohotovým zákrokem Fin v brance Vsetína. Druhý útok Vsetína byl nadále aktivní, Prokeš opět šikovně na modré čáře uvolnil Šmerhu, tentokrát už se zdálo, že by Vsetín mohl slavit, ale puk se odrazil od horní tyče, Prokeš ještě pohotově přispěchal k dorážce, ale nemířil přesně. Vítkovický brankář si poradil i s následnými střeleckými pokusy znovu od Šmerhy i kapitána Hrni.

Vítkovice ale nezůstávaly pozadu a navýšení skóre šlo v čase 31:35 před odchovance Vsetína Abdula, který tentokrát ve slotu připravil pozici pro Marcele Barinku a střídající brankář Lipiäinen kapituloval v utkání poprvé. Ještě v závěru prostředního dějství mohl vsetínské fanoušky potěšit první útok domácích, díky forčekingu Klhůfka se k puku dostal Rob a v předbrankovém prostoru našel parťáka Jonáka, ten bekhendem oklamal Klimeše, ale odkrytý prostor ve vítkovické brance netrefil.

Start třetí třetiny nabídl domácímu týmu dvě po sobě jdoucí početní výhody, ale obrana Ostravanů v čele s Klimešem nadále odmítala první vsetínskou radost v zápase. Navíc na druhé straně mohl udeřit Richards Bukarts, ale ze slibné pozice ve slotu branku Valachů minul. Za Vsetín se do pozice na levém kruhu dostal Klhůfek, ale i tentokrát byla rychlejší lapačka Klimeše. Fanoušky na Lapači ale přeci jen v závěru základní hrací doby domácí tým potěšil. První formace uzavřela hosty v obranném pásmu a po přihrávce od Roba napřáhl na modré čáře Matěj Stříteský, za jehož ránou už se Klimeš ohlížel marně. Generálka pro Vsetín představovala možná až tvrdý direkt, nicméně bojovný výkon zelenožlutých ocenili i fanoušci, kteří potleskem vyprovázeli Valachy vstříc startu nového ročníku Maxa ligy.