Vsetín na Kladně dvakrát vedl, přesto se vrací bez bodu

Jan Tajzler • 13.01.2021

Valaši ve středu cestovali na půdu favorizovaného Kladna, kde chtěli navázat na pondělní vítězství z Vrchlabí. Rytíři se dostali v první třetině do vedení, ovšem houževnatí Vsacané dokázali do první sirény skóre otočit a odpověď našli i v prostředním dějství na vyrovnávací branku Kladna. Bohužel pro Vsetín, domácí do druhé sirény získali vedení zpět na svou stranu, které v závěrečné periodě pojistili díky využité přesilové hře. Srdínkovi svěřenci bojovali až do konce, ale na kýžený bodový zisk tentokrát nedosáhli.

CHANCE LIGA - 20.kolo st 13.1.18:00
5:3(2:1, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Marosz (Mikliš, Guman), 27. Hlava (Hajný, Pitule), 38. Plekanec (Frye, Hlava), 40. Guman (Frye, Račuk), 48. Melka (Guman, Frye) – 12. J. Jenáček (Šilhavý, Vítek), 13. L. Bednář (A. Zeman), 30. Šilhavý. Rozhodčí: Grech, Micka – Beneš, Coubal. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 0. Střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 5:3.

Rytíři Kladno: Košarišťan – Frye, Mikliš, V. Sorokin, S. Zacharčuk, Kehar (A), Zelingr, Štochl – Kubík, Plekanec (C), Melka – Guman, Marosz, Račuk (A) – Filip, Machač, Jágr – Hajný, Pitule, Hlava.
VHK ROBE Vsetín: Málek – J. Jenáček, Smetana, Hryciow, Bartko, Ondračka, Štach (C), Š. Jenáček – R. Vlach, Pechanec, Gorčík – Babka, A. Zeman, L. Bednář – Půček, Kucharczyk (A), Klímek – Hořanský, Šilhavý, Vítek (A).

Utkání v Kladně začalo svižně z obou stran a přinášelo jen minimum přerušení, což určitě oběma stranám přišlo vhod, aby se naplno dostali do tempa. První slibnou příležitost si připravili domácí Rytíři, Jágr předložil v útočném pásmu puk Machačovi, ten však ve slibné střelecké pozici na Málka nevyzrál. O chvíli později pak Guman posílal křižnou přihrávku na hůl Račuka, zkušený útočník jen o čísla minul branku Vsetína, útok domácích ovšem pokračoval a prakticky shodnou akci předvedl tentokrát Mikliš s Rostislavem Maroszem, ten byl na rozdíl od Račuka přesnější a Kladno šlo do vedení.

Vsetín se ovšem nenechal inkasovanou brankou rozhodit. Naopak, jen o chvíli později upaloval do útočného pásma Zeman podporován Bednářem, nakonec prvně jmenovaný volil individuální zakončení, se kterým si domácí brankář Košarišťan poradil. Vsetín poté aktivně napadal kladenskou rozehrávku a to mu přineslo vyrovnávací branku. Dobrou práci u mantinelu zastal Šilhavý, všiml si zcela volného Jakuba Jenáčka, ten se neukvapil, v klidu zamířil a prostřelil kladenského brankáře. Kladno mohlo reagovat po souhře Račuk - Kubík, druhý jmenovaný však v tutové pozici selhal. Vsetín trestal, po vyhraném vhazování Zemana v útočném pásmu pohotově vypálil Lukáš Bednář a Košarišťan nestačil reagovat, pro Bednáře to byla premiérova trefa v zelenožlutém dresu. Valaši pak mohli své skóre navýšit ještě v přesilové hře, ale Kladno už hostům další branku před první sirénou nepovolilo.

Zpočátku druhé třetiny se ani jednomu z celků nedařilo tvořit vyložené brankové příležitosti, přesto měla hra spád a nadále běžela ve svižném tempu. Slibnou střeleckou pozici měl po přihrávce Půčka Štach, ale Košarišťan vsetínského obránce vychytal lapačkou. Kladno se dočkalo srovnání ve skóre po individuální chybě ve vsetínské obraně, kdy Pitule obral o kotouč Smetanu a poslal jej Nicolasi Hlavovi, jenž Málka překonal kličkou do bekhendu. Kladno následně ožilo a vynutilo si i přesilovou hru, ovšem ve vlastním oslabení inkasovalo, když se hrubé chyby dopustil brankář Košarišťan, jenž ve snaze rychle rozehrát doslova namazal Vojtěchu Šilhavému a ten ze středního pásma trefil odkrytou branku Kladna. Rytíři se ovšem nechtěli smířit s vedením mužstva z Valašska. První odpor zaznamenal Račuk, jenž předložil puk do tutové příležitosti Maroszovi, ten však tentokrát minul Málkovu branku. Krátce na to se do samostatného úniku dostal Jágr, Málek si ovšem poradil i s nájezdem legendárního útočníka, když vystihl jeho plánovanou kličku do bekhendu.

Vsetín ovšem náporu Kladna nedokázal čelit bez faulů. Vyloučení Hořanského Rytíři sice nepotrestali, ale nápor, který z přesilové hry pokračoval, vedl ke srovnávací brance. Frye od modré čáry našel na levém kruhu Tomáše Plekance a ten se střelou mezi betony dokázal prosadit. Kladno bylo nadále při chuti a těsně před druhou sirénou se podruhé v utkání dostalo do vedení. V signalizované výhodě Račuk na modré čáře poslal zadovku na Frye, ten vypálil a Málek pouze vyrazil před sebe, kde byl na dorážku připraven Tomáš Guman a s jeho koncovkou už nemohl Málek nic dělat. Po dvou třetinách domácí drželi jednobrankový náskok.

Vsetínští nastoupili do závěrečné periody odhodlaně s cílem smazat jednobrankové manko, tvořili si územní převahu, ale doplatili na nedisciplinovanost, když Hořanského vyloučení ztrestal po přihrávce Gumana Antonín Melka, jemuž náramně sedla střela z kruhu do vzdálenějšího růžku vsetínské branky. Rytíři pak byli při chuti a skóre mohl navýšit Frye, Málek se však stačil na jeho pokus přemístit a střelu produktivního kladenského beka zneškodnil. Vsetín poté měl možnost přesilové hry, ale kýžené kontaktní branky se nedočkal. Valaši bojovali s favorizovanými Rytíři až do konce, minutu před koncem odvolali brankáře, ovšem změna ve skóre už se nekonala. Vsetín nezanechal na Kladně špatný dojem, ale domů odjel bez bodu.

David Čermák (Rytíři Kladno): Viděli jsme kvalitní prvoligové utkání. Bylo to v tempu a nasazení. My jsme v poslední době měli problémy se střílením gólů a dneska v první a druhé třetině jsme je měli znovu. Velké šance jsme neproměnili, až potom se nám to povedlo ke konci druhé třetiny. To si myslím, že rozhodlo o dnešním utkání.

Jan Srdínko (VHK ROBE Vsetín): Byl to velice těžký zápas. Byla vidět obrovská síla v útoku, kterou Kladno má, ale dobře jsme se s tím popasovali a šťastným gólem jsme se dostali do vedení 3:2. Nevyšel nám konec druhé třetiny, kdy jsme po chybě dostali na 3:3 a vzápětí dvacet vteřin před koncem na 4:3. To nás trochu zmrazilo. Ve třetí třetině jsme si nějaké šance vypracovali, ale bohužel nám soupeř odskočil na 5:3 a nám už se nepodařilo dát kontaktní gól, abychom ze zápasu udělali drama. I když powerplay z naší strany nebyla vůbec špatná. Nějaké šance jsme si v ní vypracovali, mohli jsme to zdramatizovat. To už ale zbývalo hodně málo času.